Misbruik kost jaarlijks miljarden Sigmund Freud Bisschop Van Luyn: Ik wist het Roemeense skimmers toch vrijuit "f Q0)§ 'Bevolking Uruzgan ongerust over vertrek' SLACHTOFFERS Vaak langdurig arbeidsongeschikt en veel hulp nodig Protest tegen sluiting islamitische school PSYCHOANALYSE Zorgverzekeraars willen Informateur vindt verwijt PVV 'onzin' DEN HAAG - De samenleving be taalt een hoge prijs voor ernstig seksueel misbruik. Jaarlijks kost dat de maatschappij tussen de twee en drie miljard euro. Dat verklaren misbruikexperts Thomas Bolm, psychiater bij ggz-instelling Altrecht, en Martij - ne Rensen, directeur van het Lan delijk Centrum voor Vroegkinder lijke chronische Traumatisering (LVCT). De kosten lopen zo hoog op om dat slachtoffers vaak langdurig niet kunnen werken en veel hulp no dig hebben. Zij doen drie keer zo vaak een beroep op de zorg als niet-slachtofFers. Ernstig seksueel misbruik komt op brede schaal voor. Negen op de tien slachtoffers wordt misbruikt door een bekende, een familielid of een kennis. In Nederland wor den jaarlijks tussen de 140.000 en 160.000 kinderen mishandeld. Een deel van hen wordt seksueel mis bruikt. 30 tot 40 procent van deze slachtoffers wordt misbruikt door familieleden, de helft door iemand die ze goed kennen en vertrou wen. Slechts 10 procent van de slachtoffers kende de dader niet. Slachtoffers van misbruik lopen la ter vaak niet met hun verleden te koop maar houden er wel lichame lijke en geestelijke klachten aan over. De gevolgen van ernstig mis bruik kunnen verwoestend zijn voor hun verdere leven. Slachtoffers zijn vaak zwaar getrau matiseerd, hebben meer depres sies en zelfmoordneigingen dan an deren, ontwikkelen soms een per soonlijkheidsstoornis, krijgen te maken met eetstoornissen of ra ken verslaafd aan de drugs of alco hol. Met verdovende middelen of door in zichzelf te snijden probe ren velen de nare gevoelens en ge dachten uit te bannen. ROTTERDAM - Ad van Luyn, bis schop in Rotterdam, wist tijdens zijn periode als hoogste bestuur der van de salesiaanse congregatie van meerdere gevallen van mis bruik. Dat was in de periode 1975-1981. Hij heeft dat via zijn woordvoerder laten weten aan de Wereldomroep en aan NRC. Van Luyn werd in 1969 viceprovin- ciaal van de Nederlandse Provincie der Salesianen en was van 1975 tot 1981 provinciaal overste. Hij wil pas verder op de zaak ingaan als het onafhankelijk onderzoek naar seksueel misbruik in de Rooms-Ka- tholieke Kerk, onder leiding van Wim Deetman, is afgerond. Met de verklaring erkent de rooms-katholieke kerkprovincie dat Van Luyn nu zelf onderwerp wordt van een onafhankelijk on derzoek, schrijft de Wereldom roep. „Uiteraard zal de wijze waar op verantwoordelijken van ordes, congregaties en bisdommen om gingen met concrete misbruikza- ken deel uitmaken van het onder zoek", aldus de woordvoerder van Van Luyn. Kardinaal Ad Simonis heeft giste ren excuses aangeboden voor zijn opmerking van dinsdag; 'Wir ha- ben es nicht gewusst'. Hij gebruik te die beladen term inzake het sek sueel misbruik in katholieke instel lingen. Simonis kreeg veel com mentaar op zijn woorden. Demis sionair minister Maxime Verhagen vindt dat hij de plank volledig mis sloeg. Hij liet weten dat het kabi net geschokt is over de aanhouden de stroom berichten over seksueel misbruik binnen, de katholieke kerk. AMSTERDAM - Jihad Aliarchi van het tv-programma De Meiden van Halal (rechts) interviewt leerlingen op een manifestatie bij het Islamitisch College Amsterdam (ICA). Enkele honderden leerlingen, ouders en do- den bosch - Vier Roemenen tegen wie het bewijs dat zij pasjes heb ben geskimd overstelpend was, gaan toch vrijuit omdat de politie hen onrechtmatig heeft staandege- houden. Ook blijkt uit het dossier niet dat de mannen de politie toe stemming hadden gegeven om in hun auto te kijken. De rechtbank in Den Bosch heeft dat gisteren be sloten. Tijdens de doorzoeking van de au to vond de politie een plastic tas met 9100 euro, hoofdzakelijk -in briefjes van vijftig euro, en een groot aantal blanco pasjes. Dat was voor de politie aanleiding om de mannen aan te houden. Het onder zoek leverde daarna aanwijzingen op dat een van hen een skimappa- raat geplaatst heeft bij de Rabo bank in Volkel en dat met daar ges- kimde pasjes gepind is bij de Rabo- banken in Boxtel en Liempde. De totale buit bedroeg daarbij 6850 eu ro. Aanleiding om de mannen staande te houden en hun identi teit te controleren was een tip van een inwoner van Boxtel. Die had kort voor middernacht een auto ge zien bij een winkelcentrum en drie mannen zien uitstappen. De poli tie trof bij het winkelcentrum geen auto aan, maar zag later wel een au to met Duits kenteken Boxtel bin nenrijden. Naar het oordeel van de rechtbank waren dat geen omstan digheden die de politie het recht ga ven op een controle. Psychoanalyse is een kost bare zaak die de zorg verzekeraar niet langer wil vergoeden. Het effect van de therapie zou bovendien niet bewezen zijn. door Floor Ligtvoet Eenvoudig uitleggen wat psychoanalyse nu precies inhoudt, valt ook psycho analyticus Thijs de Wolf zwaar. Misschien komt dat ook wel omdat er in de therapie zoveel rekening wordt gehouden met het onbewuste van de mens, de ver borgen oorzaken van psychische problemen. Zaken die nu eenmaal moeilijk te duiden zijn. De argumenten, die het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) geeft, om de behandeling uit het basispakket te halen zijn daarente gen zakelijk én glashelder. De the rapie, die vijf sessies per week kent en jarenlang kan voortduren, is niet bewezen effectief. Daarom is het niet reëel dat de samenleving voor de kosten van 7,5 miljoen eu ro per jaar opdraait. Het is een gevoelige klap voor de PAUL KUSTERS ZOMERTIJD JE MOEST KLOK VOORUIT ZETTEN, ©EEN 60 JAAR 60 minuten l den haag - De Haagse PW-fractie belandt definitief niet in het Haag se college. Dat zou te wijten zijn aan partijdigheid van informateur Boele Staal, zo stelde PW-fractie- leider Sietse Fritsma. D66'er Staal noemde die uitlatingen gisteren 'klinkklare onzin'. „Het is een feite lijke constatering dat elf van de twaalf fracties in de Haagse raad het hoofddoekjesverbod afwij zen", legt Staal uit. „Dat heeft niets met partijdigheid te maken." De in formateur beklemtoont dat er met de PVV over andere punten wel goed te praten viel, „maar de partij bevestigde tot drie keer vast te hou den aan het hoofddoekjesverbod." den haag - Onder de bevolking in de Afghaanse provincie Uruzgan heerst ongerustheid over het aan staande vertrek van de Nederland se militairen. Dat schrijven de de missionaire ministers Verhagen (Buitenlandse Zaken) en Van Mid delkoop (Defensie) in een brief aan de Tweede Kamer. Vooral de kleinere stammen in Uruzgan zijn bang dat de lokale krijgsheren na het vertrek van de Nederlanders weer de overhand krijgen. De kleinere stammen heb ben juist veel samengewerkt met de Nederlanders, die zich vanaf au gustus uit de provincie terugtrek ken. Volgens de ministers was de situatie in Uruzgan de afgelopen periode rustiger dan elders in het zuiden van Afghanistan. De ministers zijn positief over de algemene resultaten in Uruzgan. Of die beklijven, hangt volgens hen vooral af van de overdracht van de Nederlandse werkwijze aan de opvolger. Welk land de lei dende rol overneemt, is onbekend. Uit de brief blijkt verder dat mili tairen die tijdens de verkiezingen in Nederland op 9 juni in Afgha nistan zijn, nog altijd alleen per brief of bij volmacht kunnen stem men. De Kamer had er op aange drongen stembussen te plaatsen op bijvoorbeeld Kamp Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4