gooiden geld in Zeeuws water :eeland 131 Geen vrees voor komst megastallen bsico cAmatoo! speeltuin van rijke kooplieden zaterdag 27 maart 2010 Het gezin van Pierre de Moucheron in 1563, een Antwerpse familie die in de zestiende eeuw grond bezat op Zuid-Beveland. ooit heeft afgevraagd waarom Zuid-Beveland met zo'n dun staartje aan Brabant vastzit, dan heeft dat met de overstromingen in die tijd te maken. Tienduizen den gemeten vruchtbare land bouwgrond en nederzettingen als Stuivezand, Valkenisse, Agger, Hin- kelenoord en Reimerswaal verdwe nen voor altijd in de golven. Dat de dijkgraven in het begin van de zestiende eeuw hun taak hadden verwaarloosd en dat het land ach ter de dijken verzakt was door moernering - dat was wel bekend. Daarom waren de vloeden zo ver woestend. Dekker en Baetens zijn historici kering (krant 23 maart) Nu weten we dat zij, met haar mooie praatjes tegen discriminatie, nogal hypo criet is. Een politica die er als eer ste bij is om indringend en met dé dain als iets maar in de verste verte lijkt op discriminatie dit aan de kaak te stellen; wordt ongeloof waardig met dit verkiezingspro gramma. En daar stemt natuurlijk niemand op. Wie het beroep van huisvrouw neerzet als iemand die geen arbeidsverleden heeft, dus een nietsnut is, is niet gerechtigd het hoge ambt van volksvertegen woordiger te vervullen. G. Roodhart 's Gravenpolderseweg 9-318, Goes Historisch museum De gemeentebesturen van Goes, Kapelle en Borsele zouden trots moeten zijn op hun Historisch Mu seum voor de Bevelanden (HMDB). Het is een gebouw met van het oude stempel, zij laten de archieven spreken. Zo weten ze de innige banden tussen Zuid-Beve land en Antwerpen aannemelijk te maken. De stad aan de Schelde groeide in haar bloeiperiode van 47.000 naar meer dan 100.000 in woners. Beveland was belangrijk als leverancier van graan en zout, en vermogende Antwerpenaren hadden veel grondbezit in de del ta. Er werd ook gespeculeerd: geïnundeerd land was goedkoop en zou eenmaal droog aanmerke lijk meer waard zijn. Echter: vele herdijkingen mislukten door ge treuzel en gebrek aan waterstaat kundig inzicht. Ook het centrale gezag in Brussel en het stadsbestuur van Antwer pen hielden zich uitdrukkelijk met de situatie in de Zeeuwse delta be zig. De bereikbaarheid van de Scheldestad was van nationaal be lang. Honte en Schelde dreigden samen te komen, het gevaar van dichtslibbing was groot: '...werd de stroom in de vaargeulen steeds zwakker en het uit het verdronken land meegevoerde zand verhinder de de stroom sijnen vollen cours te nemen ende te vallen naer Antwer pen toe' (pag. 176). Het boek biedt een ruim overzicht van het grondbezit van Antwerpe naren en Mechelaars op Zuid-Be- een interessante geschiedenis, waarin een handjevol betaalde krachten en veel meer onbetaalde mensen vol enthousiasme probe ren ons culturele erfgoed te behou den en nog aantrekkelijker te ma ken. Het HMDB hoort te blijven in hartje stad. Het moet ter plekke meer ruimte krijgen en laat het een geregistreerd museum worden. Met name een beoogde plek bij de Stoomtrein, waarvan het museum van een totaal andere orde is dan het HMDB, is geen goed idee. Sa menwerking prima. Maak bij de stoomtrein ruimte voor een mu seum over techniek. Dat past daar. En hoezo uitwisseling van vrijwilli gers? Zij hebben gekozen om bij het HMDB een handje toe te ste ken. En dat betekent iets anders dan kolen scheppen of kaartjes knippen. Overigens vind ik een rit je met de stoomtrein heel leuk. Dorothe Tempelman-Venselaar Smitsweg 19, Driewegen Varkenspopulatie Met afschuw las ik het bericht in de krant van 24 maart over de uit breiding van de varkenspopulatie bij een varkenshouder te Zeeuws-Vlaanderen. De huidige populatie van 4860 dieren wordt aangevuld met een extra volume van 320 varkens, mogelijk gemaakt door een nieuwe luchtinstallatie. De al beperkte leefruimte moet ge deeld worden met 320 extra die ren, die slachtrijp moeten worden gemaakt. Ook wordt vermeld dat er nog nooit klachten zijn geweest. Dat blijkt moeilijk omdat deze ma nier van produceren, gepaard gaand met een grote mate van die renleed, zoveel mogelijk uit het zicht wordt gedaan. Houdt open-deur-dagen. Laat de consu ment maar eens zien hoe zijn stuk je vlees tot stand komt. Cees Cosijn Burgemeester Geillstraat 21, Terneuzen Van Zeeland naar Indonesië De kerk van het in 1530 verdronken dorpje Mare in de Zuidwatering van Zuid-Beveland. De tekening werd gemaakt in de tweede helft van de zeventien- de eeuw. collectie Zelandia lllustrata veland. In de jaren 1530-1552 ging het om 133 namen, onder wie Itali aanse, Spaanse en Engelse kooplui. De daaropvolgende periode tot 1602 waren het er 114. Zij vorm den hechte netwerken, die veel ge wicht in de schaal legden. Zo leveren Baetens en Dekker een beeld van een periode, die in tijd misschien ver weg ligt, maar in be leving verrassend dichtbij blijkt te zijn. Cornelis Dekker en Roland Baetens: Geld in het water - Antwerps en Me- chels kapitaal in Zuid-Beveland na de stormvloeden in de 16e eeuw - Uitge verij Verloren, 336 pag., €29,-. Roken 2 De heer Sinke pleit voor handha ving van het rookverbod voor klei ne cafés (krant, 25 maart). Dit om dat de minderheid van rokers hem zijn plezier in het cafébezoek ont neemt, door de vieze luchtjes. Ik weet niet in welke cafés de heer Sinke zijn biertje drinkt, maar de meeste van ons weten dat na een avond drinken, de kleding toch wel de was in kan door zweet, vie ze aftershave, lippenstift, bier, uri ne, of andere viezigheid. Helaas meneer Sinke kunnen we dat ook niet allemaal verbieden. Anders zou je BBQ^s, auto's (uit stoot), popconcerten, kerkklokken, hondenpoep en uiteindelijk men sen moeten verbieden. Laat de heer Sinke en ieder die het met hem eens is fijn naar rookvrije ca fés gaan! Fanny Hagens Reigerstraat 7, Middelburg Verslaggever Wendy van den Hurk is aangekomen in Jakarta voor een reis van zeven weken door Indone sië. Ze begint met twee weken uit wisseling, vanuit de organisatie Free Voice, op de redactie van The Jakarta Post en zet die missie voort bij Fa jar, de regionale krant van Su lawesi. Ze gaat Zeeuwen bezoeken die voor het overzeese avontuur hebben gekozen, volgt oude Zeeuw se sporen, zoals die van de VOC, en brengt in Makassar een bezoek aan de Molukse wijk - lijkt die op Sou burg? In het kader van de Maand van de Vrijheid interviewt zij in de Indo nesische hoofdstad Goenawan Mo hamad, één van de meest tegenge werkte journalisten van dat land. Over twee weken vliegt Wendy door naar Ambon, waar ze ook tal van Zeeuwse projecten bezoekt. De komende zaterdagen verschij nen in deze krant haar verhalen uit Indonesië. De dagelijkse belevenis sen kunt u volgen op het weblog www.pzc.nl/amatoo. MIDDELBURG - De overlast van de varkenshouderij, het dierenwelzijn en het landschap kunnen worden verbeterd met een beperkte groei van bedrijven in deze sector. Dat kan volgens gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) zonder dat hoeft te wor den gevreesd voor de vestiging van dubbeldeks megastallen. In de Statencommissie ruimte, milieu en water vroegen Gabriëlle van Dinteren (GL) en Ben Pauw els (CDA) naar planologische be lemmeringen tegen megastallen. Van Waveren legde uit dat zijn voorgangers met de portefeuille ruimtelijke ordening in het dage lijks provinciebestuur voldoende maatregelen hebben getroffen om grootschalige intensieve veehoude rij een halt toe te roepen. Daar door zijn ingrepen zoals de provin cies Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel" hebben gedaan, in Zeeland niet nodig. Hij zei ook niet te voelen voor een koude sane ring van de varkenshouderij. op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd FMNKWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - poes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33