moe van een nacht slapen zeeland 13 ZONDAG GEOPEND Spijt T Brugman commentaar Frans Hamelink: recreatie op de dijk moet kunnen B OPEN HUIZEN ROUTE Heijning lijsttrekker WD Zeeland zaterdag 27 maart 2010 Reinier Turk lijdt aan slaapapneu. Slaapproblemen Snurken/apneu Normale situatie, slaper kan vrij ademen Tong en keelweef- sel sluiten keel af, ademhaling stopt. Dit kan enkele minuten duren, meerdere keren per nacht. Behandeling met neuskap: Lucht wordt in de neus geblazen en opent keelholte. Klachten: Snurken, vermoeidheid, hoofdpijn, droge mond, het gevoel te stikken. Behandeling: Afvallen, minder roken/drinken, operatie mond-, neus-, keelholte, neuskap. Nachtmerries Klachten: Rusteloosheid, angst, spanning. Oorzaak: Zorgen over dingen in het dagelijks leven (werk, relaties), een ingrijpende gebeurtenis. Ook medicijnen, drank, drugs en bepaald voedsel (bijvoorbeeld chocola) kunnen nachtmerries veroorzaken. Behandeling: Strikt slaap-/waakritme, regelmatige leefwijze, geen alcohol, drugs, of zware maaltijd voor het slapen gaan, ontspanningsoefeningen, comfortabele slaapomgeving. Insomnie Aanhoudende slapeloosheid. Oorzaak: Slechte slaapomgeving, veranderingen, spanningen, psychische/lichamelijke problemen. Klachten: slaperigheid overdag, concentratieproblemen, slecht humeur. Behandeling: Oorzaak aanpakken, leefwijze en slaapgedrag aanpassen, eventueel behandelen met medicijnen. ledereen slaapt wei eens slecht, maar er is dan meestal geen sprake van een slaapstoornis. Dat wordt het pas als de klachten minstens drie keer per week optreden en gepaard gaan met klachten als vermoeidheid, slaperigheid overdag, concentratieproblemen en prikkelbaarheid gedurende minstens drie maanden. Tandenknarsen Klachten: Pijnlijke/krakende kaken, hoofdpijn, nekpijn, schouderpijn, bijtplekken binnenkant wangen, versleten/gevoelig gebit. Oorzaak: Spanningen, angst, slaapproblemen, alcoholgebruik, roken, cafeïne, drugs, medicijnen, niet goed passend gebit. Behandeling: Kunststof plaatje om het gebit te beschermen, fysiothera pie om spierpijn te verminderen, minder stress. Slaapwandelen Een vorm van parasomnie; ongewenst gedrag .tijdens de slaap. Klachten: Risico op verwonding, agressie, op vreemde plaatsen plassen, vermoeid heid overdag. Oorzaak: Komt meestal voor bij kinderen. Stress en erfelijkheid spelen een rol. Ook drugs of alcohol kunnen de aanleiding zijn. Behandeling: Strikt slaap-/waakritme, regelmatige leefwijze, ontspanningsoefeningen, geen alcohol of drugs. O Overmatig slapen ^^Bijvoorbeeld narcolepsie, (plotselinge spierverslapping, zeer levendig dromen). Oorzaak: Medische of neurologische aandoening, medicijnen, drugs. Klachten: In slaap vallen. Behandeling: Medicijnen die de symptomen onderdrukken, geplande slaappauzes, regelma tige leefwijze. stoplicht." Artsen konden hem lan ge tijd niet vertellen waarom hij zo moe was. „Voor de buitenwe reld was ik een luiaard. Dat vond ik het ergste. Ik was veel liever ac tief, maar dat ging gewoon niet." Acht jaar geleden werd de dia gnose eindelijk gesteld: Turk lijdt aan slaapapneu. „Ik stop tijdens mijn slaap soms een paar minuten WKBSSg&Sfgm MIDDELBURG - De WD is er vroeg bij. Pas volgend jaar vinden de ver kiezingen voor Provinciale Staten plaats, maar de liberalen hebben in Zeeland al een lijsttrekker aange wezen. Het is Statenlid Sjoerd Heij ning uit Goes. Hij is de enige die met ademen. Ik werd er niet wak ker van, maar het hinderde me wel in mijn rust. Eigenlijk word ik moe van een nacht slapen." Turk slaapt sindsdien met een mas ker op zijn hoofd. Het apparaat blaast 's nachts extra lucht in zijn neus. Daarmee is zijn kwaliteit van leven én dat van zijn vrouw Willy er flink op vooruit gegaan. zich als kandidaat-lijsttrekker heeft aangemeld. Op 26 april benoemt de algemene ledenvergadering van de WD Zeeland Heijning offici eel. Heijning is Statenlid voor de WD sinds 2003. Eerder was hij raadslid en wethouder in Goes. „Voor de buitenwereld was ik een luiaard. Dat vond ik het ergste." „Mijn vrouw kan nu weer rustig slapen." Willy: „Ik moest bij wijze van spreken drie huizen verder lig gen om zijn gesnurk niet te horen. Bovendien was het doodeng om hem drie minuten niet te horen ademen. Ik lag vaak te waken, om hem op tijd wakker te kunnen ma ken." Door het apparaat is Turk overdag een stuk minder moe is. Toch slaapt hij slaapt nog steeds heel veel. „Ik ga om half negen naar bed, en sta om acht uur op. 's Middags slaap ik vaak ook nog twee uur. Maar ik kan mijn tijd overdag nu wél goed benutten. Het belangrijkste vind ik de erken ning: ik kan nu over mijn ziekte praten. Daardoor voel ik me veel beter." Elk mens kan zich vergis sen. Dus ook kardinaal Ad Simonis. Maar dat hij moet terugkrabbe len na zijn uitlating 'Wir haben es nicht gewusst', over het sek sueel misbruik van jongeren in zijn kerk, is niet eerbiedwaar dig. Van een kardinaal mag je verwachten dat hij zijn woor den zorgvuldig kiest. Zeker als hij dit zélf benadrukt. Als je op die manier als kerkvader een vergelijking maakt met de hou ding van de Duitse burgers over de Holocaust, is er geen weg terug, geen excuus. Het oproepen van alle emoties rond de jodenvervolging is in dit verband niet alleen onge past. 'Wir haben es nicht ge wusst' draagt de betekenis dat wie de uitspraak doet 'het' wel degelijk wist of had moeten we ten. Dus dat Simonis spijt heeft, zal iedereen wel willen geloven. Hij heeft zijn kerk, die zich in deze netelige kwestie maar niet als een flinke vent weet te gedragen, nog verder beschadigd. MIDDELBURG - Wandelaars en fiet sers moeten kunnen genieten van het weidse uitzicht dat de dijken langs de Wester- en Oosterschelde bieden. Recreatief medegebruik, tenzij de regels dat verhinderen. Met deze insteek probeert gedepu teerde Frans Hamelink (CU, na tuur) afspraken te maken met na tuurbeschermers en recreanten over de toegankelijkheid van dij ken en de bescherming van vogels die er broeden, foerageren of rust zoeken. Hij zoekt draagvlak na de uitspraak van de Raad van State dat de hekken op de dijk bij Osse- nisse terug moesten. SPORTUITSLAGEN Voor alle sportuitslagen en standen kunt u terecht op onze website: www.pzc.nl/sportuitslagen POSTERVERKIEZING Al 560 mensen hebben hun favoriete poster van 2009 gekozen. Stem ook op www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw sportfoto in het album: www.pzc.nl/foto vandaag: speciale bijlage W Dé ideale gelegenheid om zonder afspraak uw toekomstige (droom-)woning geheel vrijblijvend te bezoeken en uitgebreid te bezichtigen. 1 OP DE 4 NEDERLANDERS BEGINT DE DAG AL IN EEN BRUGMAN KEUKEN OF BADKAMER Goes, Marconistraat 34. Tel. 0113-246080, van 11.00 tot 17.00 uur Hulst*(alleen keukens), Absdaalseweg 19, Tel. 0114-320080, van 12.00 tot 18.00 uur www.brugman.nl KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3