Botterbar wijkt voor woonhuis 1940 261 zeeland Sokkel van 'Michiel' blijft een twistpunt Veere krijgt zijn stadsstrandje Middelburg mRECORDS Parkeerplezier Pianofabdek WaS VOOr CAFEBOOT Particulier koopt terrein zaterdag 27 maart 2010 MIDDELBURG - De gebruikers van Een vertel-CD over De Rampnacht van Heusden C van Rijswijk vertelt. Op zondag 5 november 1944 vond in Heusden een verschrikke lijke gebeurtenis plaats. Hoe loopt het af met Kees en zijn gezin...? DE SCHUILPLAATS CD 1410162 €7,95 VERKRU6BAAR IN D£ BOEKHANOEL of bij STH RECORDS WWW.STH.NL I T 033-2537604 MIDDELBURG - De gebruikers van vier parkeerterreinen van Water schap Zeeuwse Eilanden hebben middels een enquête laten weten tevreden te zijn over de terreinen. Uit de enquête van afgelopen zo mer komt een gemiddeld rapport cijfer van 8,1. Ruim 400 gebruikers van parkeerplekken bij Westhove (Domburg), De Vier Hoogten (Oostkapelle) en twee terreinen bij de Veersedam deden aan de en quête mee. Het waterschap volgt een aantal aanbevelingen die uit de peiling zijn gekomen. door Selma Osman zoutelande - De Botterbar aan de Duinweg in Zoutelande verdwijnt binnen een jaar van het toneel. Een particulier uit Ermelo heeft het perceel waarop de horecaboot ligt gekocht om er later te gaan wo nen. Dat zegt wethouder Jan Bostelaar (ruimtelijke ontwikkeling) van de gemeente Veere. Het contract tus sen de particulier en de vorige eige naar - de familie Los uit Dom burg- is volgens hem getekend. „De nieuwe eigenaar wil het be staande huis De Merelaer renove ren en uitbreiden. Op de plaats van de bar komt mogelijk in de toekomst een recreatiewoning." Omdat de kans groot is dat het ka rakteristieke huisje aan de Duin weg behouden blijft, is deze uit komst nog beter dan gehoopt. Een maand geleden zag het er nog som ber uit. Toen leek het plan om op deze plek een woning met daarbij een 'guesthouse' te bouwen, in een impasse te zitten. Onenigheid over een recht van overpad schrok de koper af, zo bleek uit vragen van PvdA/GL-raadslid Tiny Polder man. Volgens Bostelaar, die bemid delde, schijnen die moeilijkheden opgelost te zijn. „Het koopcontract is getekend." Hij is erg blij dat er na jaren praten een oplossing is gekomen. Omwo nenden hadden grote moeite met het plan van de familie Los om op de plek van de voormalige Botter bar een 'viersterrenhotel' neer te zetten. Ze lieten in 2007 de Veerse raadscommissie weten zich tot de laatste snik tegen dat plan te ver zetten. Daarom duidt Bostelaar de particulier aan als 'de reddende en gel'. „Wat overigens niet inhoudt dat wij hem bijzondere toezeggin gen doen." Afgesproken is dat het 122 jaar oude schip, de Arne 17, binnen een jaar wordt weggehaald. De boot waarin de voormalige Botter bar was gehuisvest, ligt al sinds 1962 op het droge. De nieuwe eige naar onderzoekt nog wat hij er mee kan doen. Penningmeester Hans Kole van de Stichting Be houd Hoogaars denkt dat je er wei nig mensen een plezier mee doet. „Restaureren kost al gauw drie tot drieënhalve ton.." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Restaureren of ver nieuwen? Al drie jaar wordt in Vlissingen discussie gevoerd over de sokkel van het standbeeld van Michiel de Ruyter. De Christen- Unie en D66 hebben donderdag avond tijdens de gemeenteraad ge vraagd om een nieuw onderzoek naar de mogelijkheden van restau ratie. De sokkel uit 1841 is gescheurd en verweerd. De Rijksdienst voor Cul tureel Erfgoed adviseerde in 2007 de versleten sokkel compleet te ver nieuwen. Maar de monumenten commissie van de gemeente gaf de voorkeur aan restauratie. Het colle ge besloot uiteindelijk dat er een nieuwe natuurstenen sokkel be steld zou worden. Maar opnieuw is de raad aan het twijfelen gebracht. De Christen- Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website op www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. door Selma Osman Als kind leerde de Mid delburgse Annie Mes (1921) schaatsen van 'de loopjongen'. Het is een ervaring die ze haar leven niet vergeet, omdat hij is gekoppeld aan de bijzondere plek waar Annie de eerste tien jaar van haar leven opgroeit: de Ko ninklijke Pianofabriek Antoine Mes aan de Gortstraat. Haar vader Franqois en oom Go- maris Mes runnen het familiebe drijf dat in de hoogtijdagen wel dertig man personeel heeft. Het fa brieksterrein strekt zich uit tot de Gravenstraat. „Daar zat de achter uitgang. Er was een loopbrug van de ene naar de andere kant. En je had een droogkelder voor het hout. Die moest altijd dichtblijven. Wij woonden naast de fabriek in een vrij groot woonhuis met een serre, waar nu de antiekhandel zit." Gedetailleerde herinneringen aan de fabriek heeft ze verder niet. „Wij waren de eersten die stoom machines in gebruik hadden." Dat is haar later verteld. Voor Annie is de pianofabriek vooral een gewel dige speelplek. Als Mes met de Zeeuwse knol en de kiepkar een piano gaat afleve ren in Domburg, zijn zij en de buurkinderen er als de kippen bij. „Dan mochten we mee en zaten we de hele rit in die diepe kar naast de piano." Ook een leuk speeltje zijn de lif ten, bedoeld om de piano's naar boven te hijsen. „We takelden el kaar om beurten op. Halverwege kon je door een raampje de gere formeerde school in kijken." Hoeveel piano's er tussen 1874 en 1931 uit de fabriek zijn gerold, weet de nu 88-jarige kleindochter van de oprichter niet. Wel dat het er veel waren. In haar huis aan de Pottenmarkt heeft ze een schilde rij hangen dat is gemaakt ter gele genheid van de 500-e piano die Mes in 1899 bouwde. Zes jaar later jDi»S, Ml bereikt hij de mijlpaal van dui zend piano's. Waarop hij de dertig werklieden spontaan trakteert op een reisje naar de internationale expo in Luik. Groot is de verslagenheid als 'Toon' Mes in november 1909 plots overlijdt. Hij heeft de avond ervoor een mosselmaaltijd genut tigd. „Daarom wou mijn vader nooit mossels eten." Annie heeft haar grootvader nooit gekend. Ze wordt in 1921 geboren als tweede uit een katholiek gezin met zeven kinderen. Als ze tien is, breekt de crisistijd aan en duikelt de familie Mes van de sociale lad der. „Er werden te weinig piano's verkocht. In 1931 is de pianofabriek gesloten." „Vader trok het zich erg aan", ver telt ze. „Toen hij vroeger dé me neer Mes was, kwam de elite bij ons en werden we gefêteerd. De ge- Unie en D66 voerden nog eens de argumenten van de monumenten commissie aan: origineel geniet al tijd de voorkeur, het is onzeker hoe nieuw natuursteen zich gaat houden en in de toekomst zullen er nieuwe restauratietechnieken zijn. Bovendien is restauratie van de sokkel volgens de fracties 300.000 euro goedkoper. De gemeenteraad wilde donder dagavond nog geen besluit nemen over het instellen van een nieuw onderzoek. Wel heeft de raad ge vraagd om een overzicht waarin staat wat restauratie kost en hoe lang de sokkel daarmee vooruit kan, en hoe duur en duurzaam het is om een nieuwe steen te la ten maken. In de gemeenteraad van april wordt opnieuw gekeken of er weer een onderzoek naar de restauratie van de steen moet komen. VEERE - Waterschap Zeeuwse Eilan den is deze week begonnen met de aanleg van het strandje achter het bastion bij Veere. Het wordt 175 meter lang en 30 meter breed, deels langs 'kindvriendelijk' on diep water. Rond 1 april moet het strandje klaar zijn, laat het water schap weten. Een eigen strandje was één van de wensen in de dis cussies over de toekomst van Veere (Veere Anno). Sinds het wa ter in het Veerse Meer schoner en helderder is, vinden de Veere- naren het fijner om er te zwem men. Daarom wilden ze graag een stadsstrandje achter het bastion. Aanleg kost de gemeente 183.000 euro. De provincie vergoedt de helft en het waterschap past 25.000 euro bij. foto Ruben Oreel Annie Mes, één maand oud, bij moeder op schoot in de serre van de Gortstraat. Links haar vader, zus en een tante.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28