Slaapstoornis kan tot ongelukken leiden Ik word 21 zeeland Vrijwilligers weer op pad om damherten en reeën te tellen Belgen PZC zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 27 maart 2010 door Maikel Harte Er dreigt opnieuw een over heidsdienst uit Zeeuws-Vlaanderen te ver dwijnen, ditmaal is het de Belastingdienst. Met het vertrek zouden bijna honderd arbeidsplaat sen verdwijnen en dus nam de Ter- neuzense gemeenteraad deze week een motie aan om in actie te ko men. Mooi, laat het de overheid maar eens uitleggen, dat ze ener zijds geld beschikbaar wil stellen om de gevolgen van de krimp op te vangen en anderzijds een dienst weghaalt waardoor er juist krimp ontstaat. Ik zou verwachten dat ze een overheidsdienst hier wil hou den of zelfs uit wil breiden om de krimp tegen te gaan. Als ik laatst ook nog lees dat een private onder nemer ervan afziet zich in Zeeuws-Vlaanderen te vestigen van wege de tunnelkosten, dan lijkt het erop dat we uit het noorden kenne lijk niet veel hoeven verwachten. Laten we ons dan maar op het zui den richten. Van daaruit wordt hier wel geïnvesteerd. De Belgische Compagnie Het Zoute gaat de ko mende jaren 30 a 35 miljoen euro COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg •Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.n! Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie DAG VAN DE SLAAP Slapen is voor veel mensen een probleem. In een slaapcentrum kunnen ze daar wat aan doen. investeren in de bouw van apparte menten in Cadzand, de Belgen beta len grotendeels een nieuwe zee sluis in Terneuzen, de NBMS staat positief tegenover het doortrekken van het spoor over de grens en dankzij veel Belgische specialisten en verplegend personeel hebben we in Zeeuws-Vlaanderen een uit stekend ziekenhuis. Het is dus hele maal niet zo gek dat de provinciale commissie omgevingsbeleid deze week liet weten dat de krimp is op te lossen met Belgen. Als je ziet dat Gent met al 200.000 inwoners de laatste jaren nog steeds groeit, dan zou Zeeuws-Vlaanderen als achter land daar eigenlijk van moeten pro fiteren. Als we ons blijven zien en profileren als een hoekje van Neder land, dan is echter de kans groot dat we verder leeglopen, maar als we ons beschouwen als 'Noord-Vlaanderen', dan liggen er kansen. 'Reservebelg' noemen ze ons toch al. Ik heb daar in ieder ge val geen moeite mee. Al keek een Belgische kameraad daar van op. „Reservebelg? Amai, da's nog erger dan een Waal." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns miljoen Nederlanders nemen wel eens een slaappil. De helft van die mensen kunnen niet meer zonder. door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Bij de slaapkliniek lezen ze de krant heel anders. „Als er een ongeluk is geweest met een vracht wagen, denken wij al snel: weer een patiënt", zegt afde lingshoofd Marjan Kornelis. In het ziekenhuis in Oostburg komen vooral mensen met apneu, een slaapstoornis die grote invloed kan hebben op het functioneren. Van daag is het Nationale Slaapdag, met als thema: slaap en verkeer. Het kan soms jaren duren voordat duidelijk is dat iemand zo moe is omdat hij apneu heeft, een aandoe ning waarbij de ademhaling tijde lijk stokt. „Er zijn mensen die 's nachts wel dertig keer in een uur stoppen met ademen", vertelt ver pleegkundige Carolien van 't West einde. „Dat komt omdat hun tong de luchtpijp indrukt tijdens het sla pen. Mensen hebben daar op het eerste gezicht niet zoveel last van, maar op de lange termijn krijgen ze klachten. Ze raken overdag ex treem vermoeid, zo erg dat het hun functioneren in de weg staat. En omdat mensen niet aan apneu denken en vage klachten hebben, kan het lang duren voordat de juis te diagnose wordt gesteld." Mensen met een slaapstoornis heb ben een 1,2 tot 2 keer zo grote kans om een ongeval te krijgen met de Reinier Turk uit Oostburg lijdt aan slaapapneu. Daarom slaapt hij met een apparaat dat lucht in zijn neus blaast. foto Mare Neelemans auto, meldt de Nederlandse Vereni ging voor Slaap-Waak onderzoek. Ongelukken met vrachtwagens worden vaak door slaperigheid ver oorzaakt. „Wij krijgen hier ook op vallend veel vrachtwagenchauf feurs", zegt Van 't Westeinde. „Dat zijn mensen die een onregelmatig leven leiden, korte slaapjes doen onderweg en snel even iets eten bij het benzinestation. Er is een re latie tussen apneu en overge wicht." Mannen hebben er vaker last van dan vrouwen, en oudere mannen weer vaker dan jongere mannen. In het slaapcentrum wordt vaak voor het eerst duidelijk wat het probleem is: mensen blijven er een nacht slapen, terwijl ze nauw keurig in de gaten worden gehou den. Hun hersenactiviteit wordt gemeten, er wordt gekeken of ze onrustig zijn - of ze bijvoorbeeld veel bewegen - en of ze snurken. Als blijkt dat er sprake is van ap neu, krijgen mensen een apparaat: een kapje over de mond of neus waaruit lucht komt: door de lucht druk op te voeren, worden apneus voorkomen. „Dat apparaat heb je vervolgens vaak voor je hele le ven", zegt Kornelis. „Maar de men sen die zo'n apparaat gebruiken, voelen zich wel vaak herboren." Reinier Turk (67) uit Oost burg was jarenlang bijna constant moe. „Ik kon praktisch niets doen." Hij werkte in de bouw en was an tiekhandelaar, maar Turk had daar uiteindelijk niet genoeg energie meer voor. „Lang autorijden ging ook niet. Dan moest ik oppassen dat ik niet wegsukkelde voor een vsimss&SBeasxmmi door Melita lanting RENESSE - De jaarlijkse telling van damherten en reeën in de Kop van Schouwen is begonnen. Tientallen vrijwilligers van uiteen lopende pluimage trokken gister avond voor de eerste keer het veld in. Voordat het echter zover was kwam iedereen naar het dorps huis van Noordwelle. Om de in structies te krijgen en om (voor zo ver nodig) nog even de kennis bij te spijkeren over het verschil tus sen damherten en reeën en hoe je een vrouwtje van een kereltje kunt onderscheiden als er geen ge wei is. Om het telproces zo eerlijk mogelijk te laten verlopen is een coördinator van buiten aangetrok ken. Fred laggie, in het dagelijks le ven werkzaam bij het gerechtshof in Den Haag, ziet er op toe zien dat alles eerlijk verloopt. „De tel ling is geen exact aantal dieren wat hier leeft" waarschuwt laggie. „We zien wat er loopt en daar is mis schien een trend uit te halen." Dit jaar wordt later geteld dan voorgaande jaren. Tijdens de jacht- petiode ontstond de indruk dat veel dieren zich teruggetrokken hadden in rustgebieden. Om toch een redelijk beeld te krijgen van het aantal dieren is daarom wat langer gewacht nadat de jacht is ge stopt. Als alle instructies zijn uitge deeld gaat iedereen op pad naar zijn telplek. Een van die plekken is een hoogzit, een jachthuisje, 'aan de rand van een veld en bos op particulier terrein. Daar wordt drie uur gepost. Nauwelijks gearriveerd komt een groep reeën tevoor schijn. Ze knabbelen wat aan het gras. Ais na verloop van tijd een tweede bok het veld op loopt, ont staat er onrust en ruzie. Ook dam herten laten zich zien en trekken het veld op. Vanochtend vroeg is voor de tweede keer geteld en van avond wordt voor de laatste keer gepost. Het voorlopige eindresul taat wordt daarna bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2