cultuur 117 Kiezen tussen massa of jezelf HET ZUIDELIJK TONEEL Voorstelling Stand up in Stadsschouwburg Middelburg Bief krijgt geld voor Umoja Foundation Marleen van der Loo in '1953 De Musical' agenda zaterdag 27 maart 2010 door Ali Pankow Het grote publiek zit niet te wachten op ethiek of maatschappijkritiek vanuit gevoel voor rechtvaardigheid. „Het enige dat telt is dat je me aan het lachen kunt krijgen", zegt de gladde ta lentscout tegen de mannen die een cursus stand-up comedy volg den en nu voor het eerst gaan op treden. Het Zuidelijk Toneel (HZT) brengt hun verhaal in de tragikomedie Stand up, dinsdag in de Stadsschouwburg Middelburg. Veel voorkeuren van Matthijs Rümke, artistiek leider van HZT en regisseur van deze voorstelling, zitten verweven in Stand up. Eén is het tonen van de strijd tussen idealisme en pragmatisme, ofwel: maak je een knieval voor de smaak van de grote massa, bewan del je de gulden middenweg of blijf je jezelf heftig verzetten tegen zaken waar je het niet mee eens bent? „Dat zijn keuzes, die een mens dagelijks in veel beroepen moet maken. Schrijft de journalist bijvoorbeeld juist dat op wat het grote publiek graag wil lezen, of brengt hij informatie waar hij zelf achter kan staan?", kaatst Rümke. Stand up biedt een mix van acte ren en stand-upcomedy. „Het idee is ontstaan met het lezen van het stuk Comedians van de Britse au teur Tevor Griffiths. Een groepje mannen wil beroemd worden en vooruit stoten in de vaart der vol keren. Zij bereiden zich wekenlang in een klein repetitielokaaltje voor op een talentenjacht onder leiding van een vroegere stand-upper, een man die nog vrij verheven ideeën koestert over zijn vak. Ik heb die tekst van Griffiths voorgelegd aan Sander van Opzeeland, de beste grappenschrijver van ons land. Hij wilde geïnspireerd door Come dians graag een eigen stuk schrij ven. Dat is Stand up geworden." Het stuk bestaat uit drie delen. Het publiek maakt kennis met de stand-uppers kort voor aanvang van de talentenjacht. De zenuwen gieren door hun lijf. Het bezoek van talentscout Mark Lucifer haalt hun gedegen voorbereiding ruw onderuit. In dit soort competities gaat het immers niet om afgewo gen standpunten. Die komen niet verder dan de grenzen van een ach- terafzaaltje. Wie wil scoren moet de grappen maken waar de toe schouwers in groten getale om gie ren. In het tweede deel verplaatst het spel zich naar de zaal waar de stand-uppers optreden en krijgt het publiek ook de taak toebe deeld een mening te hebben over de artiesten. Tot slot volgt in het derde deel het vernietigend oor deel over de optredens. HZT werkt voor deze productie sa men met de Comedytrain. Naast de vaste acteurs van het gezel schap vertolkt John Buijsman een gastrol als de stand up-leraar. Drie leden van de Comedytrain, Kees BREDA De Umoja Foundation, een samen werking van Blof en Rabo Founda tion, heeft haar eerste 3000 euro binnen. Peter Slager en Bas Kennis van Blof namen gisteren op het filmfestival in Breda de cheque in ontvangst Het geld is afkomstig van hoofdsponsor Heja, dat wilde dat het festival klimaatneutraal zou worden. De Umoja Foundation kop pelt vrijwillige C02-compensatie aan financiële steun aan duurzame energie- en waterprojecten. MIDDELBURG Marleen van der Loo zal te zien zijn in 1953 De Musical, die gaat over de watersnoodramp. Zij is bekend van grote rollen in musicals als Eli sabeth, Aida, Ciske de Rat, Mamma Mia en Footloose. Eerder was be kend dat Ben Cramer de hoofdrol van dijkgraaf speelt en dat voor de andere hoofdrollen Fillip Bolluyt en Marcel Smid zijn aangetrokken. De productie gaat op 1 februari 2011 in Middelburg in première. Op de voorgrond: John Buijsman in de voorstelling Stand up van Het Zuidelijk Toneel in samenwerking met leden van de Comedy Train. foto Joep Lennarts van Amstel, Henry van Loon en Murth Mossel, treden bij toer beurt op in deze productie. „Dat doen we om de voorstelling fris te houden. In het eerste deel ligt hun tekst vast, in het tweede deel mo gen ze daar veel vrijer mee om gaan, improviseren en op het pu bliek spelen", zegt Rümke. Hij houdt er van de grenzen tussen verschillende theatergenres te over schrijden. Ook in dat opzicht vol doet Stand up dus aan een persoon lijke voorkeur. Dinsdag 30 maart, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Bart Gabriëlse (muziekzaak Spin) tipt deze week de cd van het duo She Him: www.pzc.nl/bartbeveeltaan. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Meer agenda- en filmnieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 27 MAART Kruiningen Snuffelmarkt, Ons Dorpshuis Kruiningen, 9.00 tot 14.00 uur. Burgh-Haamstede Open Dag Scouting Westerschouwen voor kinderen van 7 jaar en ouder. Clubgebouw, W. G. Bootlaan, 14-16 uur. Haamstede Palmpasenmarkt in de Onze Lieve Vrou we op Zeekerk. Van 11 tot 16 uur. Heinkenszand Tentoonstelling postzegels en ansichtkaar ten. De Stenge, 10.00 tot 18.00 uur. Nieuwerkerk jaarlijkse muziekuitvoering van O&U met gastoptreden van gospelkoor Together uit Nieuwerkerk. Dorpshuis, 19.30 uur Nisse Boomplantdag van stichting Mo(nu)ment voor een kind. Inloop Mariakerk, 9.30 tot 14.00 uur. Verplaatsing naar de Oudeka- merse dijk (bij Schaapskooi), 12.30 uur. Bruinisse Verkoping bij de ds. P. van Dijkeschool - ten bate van de gehandicapte mede- I mens. 9.30-15.00 uur. Terneuzen I In het zaaltje aan de Edvard Grieghof 113 1 wordt een vogelbeurs gehouden met on- der meer kanaries, parkietachtigen, tropi- S sche vogels en wildzangvogels. 9.30 uur tot 12.00 uur. Vlissingen i De vrolijke Tippelaars uit Vlissingen 3 houdt de jaarlijkse voorjaarstocht. Er zijn routes uit gezet over 5, 10, 15, 25 en 40 km in Vlissingen en omstreken. De start- tijd voor de 40 km is 9.00 uur, 25 km tus sen 9 en 10 uur de overige afstanden tus sen 9 en 13.00 uur/Clubhuis Zeeland Sport, Baskensburgplein Zierikzee Kikker-Watch van de Jeugd Natuur en Vo gelwacht bij de drinkput aan de Schouw- se dijk. Verzamelen aan het einde van de Hoeveweg, tussen 10 en 12 uur. ZONDAG 28 MAART Heinkenszand Tentoonstelling postzegels en ansichtkaar ten. De Stenge, 10.00 tot 16.00 uur. Middelburg Bart De Baere geeft een lezing voor de Stichting Beeldende Kunst Middelburg. Kabinetten van De Vleeshal, 16.00 uur Ritthem Handboogschietwedstrijd. Fort Rammekens, 10.00 uur Vlissingen Bingo voor senioren, Majoraat aan de Van Hogendorpweg 58a, 13.30-16.00 uur. PODIUM ZATERDAG 27 MAART Rilland Tweedaags concours van doedelzakbands en drummers, Het Klooster van Rilland, 10.00 tot 18.00 uur Goes Theaterproductiehuis Zeelandia speelt 'Mathilde', over in Zeeuws Vlaanderen ge boren Mathilde Willink, die in de jaren ze ventig van de vorige eeuw als 'levend kunstwerk een icoon was van de jetset. Theater De Mythe, 20,00 uur *Optredens van zanger Kaz Lux, blues band The Juke Joints en jazzband King Mo. 't Beest, 21.00 uur. Heinkenszand Lente rock- bluesavond met Zeeuwse bluesrock band KB Blues Authority. In het voorprogramma Gork A27. De Stenge, 20.00 uur Middelburg Het Middelburgs Theater speelt het stuk 'Het zouthuis' van Peer Wittenbols. Minitheater, 20.30 uur *Organist Martin Mans geeft een con cert. Nieuwe Kerk, 20.00 uur *Onder auspiciën van de Vereniging Vrien den van het Zeeuws Orkest wordt voor de tiende keer de Eastman Muziekprijs voor de Zeeuwse Jeugd gehouden. Zeeuwse Concertzaal 20.00 uur jubileumconcert Zeeuwse accordeonver eniging Concertina mmv Irena Filippova en René Bogaarts. Stadsschouwburg, 20.00 uur De Zeeuwse formatie JP The Seeger- sessionband brengt een, door Bruce Springsteen geïnspireerde, tribute aan Pe te Seeger. In het voorprogramma staat Triskell. De Spot, 21.00 uur. Oostburg Jaarlijks lenteconcert harmonie Oefening Kweekt Kunst (OKK) Groede-Schoondij- ke. De Maoneblusser, 19.30 uur. Oosterland Jaarconcert Oosterlands Fanfare met aan sluitend optreden van gemengd koor De Rodoni's. In dorpshuis Oosterhof 20 uur. Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'Welkom in het bos' van Alex van Warmerdam. Vestzak 99, 20.15 uur *Accoredonkwartet Dancas Qcultas speelt op diatonische accordeons, in Por tugal bekend als concertina. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *De band Destine staat op het podium. Ook met Only Seven Left, Makebelieve en een speciale gast. De Piek, 21.00 uur uitverkocht *Optreden Portugese harmonicagroep Dancas Ocultas. Arsenaaltheater, 20.15 uur Sint-Annaland Gé Reinders presenteert met koninklijke fanfare Accelerando het programma 't Toetje', een compilatie van zijn mooiste blaosmuziekliedjes en een aantal nieuwe. De Wellevaete, 20.15 uur. Zierikzee Stonerrockfestival met Gomer Pyle, Lea ther Nun, The MassaCrista, Iron Hearse en Kleazer. Poppodium Brogum, 19 uur. 'De Zachtmoedige' van Dostojevski, theatervertelling door Helen Gerretsen. De Rode Kamer, 20.00 uur. ZONDAG 28 MAART Ellewoutsdijk De gebroeders Witkam brengen liedjes en conferences in dialect, voorafgegaan door liedjeszanger Huub Eist. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Rilland Tweedaags concours van doedelzakbands en drummers, Het Klooster van Rilland, 10.00 tot 18.00 uur. Goes Passieconcert door het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool, Herenkoor Sint-Cecilia en organist Marcel van Wes ten. Van Westen speelt zeven orgelmedi taties van Charles Tournemire. Deze gaan vergezeld van passiemuziek van Palestri- na, Ingegneri, Allegri en Duruflé. Grote of Maria Magdalenakerk, 15.30 uur Middelburg Theatershow musicalgroep Papilion met melodieën uit diverse musicals in samen werking met Ballet Studio Free o.l.v. Lia Sorber. Spiegelheater, 14.30 uur *Het Middelburgs Theater speelt het stuk 'Het zouthuis' van Peer Wittenbols. Minitheater, 15.00 uur *Quatuor Daniel speelt strijkkwartetten van Brahms, Haydn en Weinber. Zeeuwse Concertzaal, 15.30 uur *Grandpa Nick Sessieband met als gast- zangeres Romy (X Factor). Ook met Mar- jon van Iwaarden (zang) en Brian Bou- wens (drums). Schuttershof, 17.00 uur. Oostburg Tierelijn speelt poppenkastvoorstelling 'Een clowntje in de klas' met Jan Klaassen en Katrijn, hun adoptiekind Tierelijntje, clowntje Spokie en tante Margreetje. Ledeltheater 15.00 uur. Oost-Souburg Lunchconcert Con Animo Historische kerk, 11.30 uur. Terneuzen Het rk Gemengd Koor Emmaüs Terneu zen olv Theo van den Berg geeft een pas sieconcert met liederen en voordrachten. Solisten: Ria van de Berghen (sopraan) en Ed van Klaveren (tenor). Emmaüskerk, 14.30 uur Vlissingen Dirk Scheele brengt muzikaal tover- sprookje 'Huis-, tuin- en keukenavontu- ren'. Arsenaaltheater, 14.00 en 16.00 uur *Cantando, oratoria, opera en klassieke liederen. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Zierikzee Het passieoratorium Een gat in het dak van Mar van der Veer en Michiel de Zeeuw wordt uitgevoerd. Met oa het Tho maskoor (grootkoor en kleinkoor) olv Mar van der Veer. Thomaskerk, 16 uur. www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17