De wanhoop spectrum IO Steentjes Zaterdag 27 maart 2010 STANDPLAATS door Oene van der Wal Berlijn is bezaaid met kleine, grij ze steentjes. Soms dringt er één als ongenode gast in je schoen en nestelt zich tussen twee te nen. Bij grote hoeveelheden kun je er makkelijk over uitglijden. Kinderen heb ben grote moeite er met hun fietsjes op vooruit te komen en glibberen over de stoepen alsof de winter niet voorbij is. Maar de gemeentereiniging laat de steen tjes - een soort grof gruis - lekker liggen. De strenge winter bedekte Berlijn zo'n twee maanden lang met een dikke laag sneeuw en ijs. Op straat lopen was een gevaarlijke onderneming en vergde op perste concentratie. Zelf met mijn spe ciaal voor de winter aangeschafte 'kisten' met dikke zolen viel het niet mee mijn evenwicht te bewaren. Ziekenhuizen kregen nog nooit zo veel mensen met botbreuken op de eerste hulp als deze winter. Drie mensen vielen zó ongelukkig, dat ze overleden. De gemeente zette extra personeel in, strooiwagens deden onafgebroken hun werk. Vele tonnen extra zout en steentjes werden over de stra ten uitgestrooid. Intussen werd de sneeuw almaar dikker en het ijs hechtte zich vaster aan de stoepte gels. Waarom maakt de gemeente de stoepen niet schoon, vroegen de Berlijners zich vertwijfeld af. Burge meester Klaus Wowereit (SPD) rea geerde onverschillig: „Het is hier toch zeker geen Haïti", zei hij. Bur gers moesten zelf maar de stoep ve gen. Pas nadat vicekanselier Guido Westerwelle (FDP) zich over de on begaanbare straten beklaagde en suggereerde thuiszittende werklo zen als sneeuwruimers in te zetten, kwam er beweging. Rijkelijk laat Want toen de paar duizend werklo zen met bezems en sneeuwschui vers de straat op werden gestuurd, zette de dooi in. Vervolgens bleek onder de witte massa een onaangename verras sing schuil te gaan: vuurwerk. De troep van oud en nieuw was ook al niet opge ruimd. Her en der zie je nog gebruikte vuurpijlen en het rode papier van zoveel- duizendklappers. Daar houden de perfectionistische Duit sers niet van. Zoals ook de door de vorst veroorzaakte scheuren in het beroemde Holocaustmonument op massale kritiek stuitte. Direct werd gesproken van con structiefouten en moesten verantwoorde lijken op de knieën. De tolerantie voor falen is gering. Toch gaat er veel mis. Bouwfouten in het Kanz- leramt dwongen bondskanselier Angela Merkel tijdelijk van werkplek te verande ren. En dan heb ik het nog niet over de vermeende fraude bij de aanleg van de Keulse metro, het grootschalige mis bruik van de schrootpremie bij de aan koop van een nieuwe auto, de vele ex-Stasispionnen in politieke functies, het seksschandaal in katholieke instellin gen of de leider van de evangelische kerk die beschonken met haar auto door rood rijdt. Allemaal uiteenlopende zaken, na tuurlijk. Maar ze laten zien dat Duitsland ondanks zijn hang naar perfectie een heel stuk gewoner is dan vaak gedacht In de lente vergeet Berlijn zijn proble men. De stad transformeert tot een haast mediterraan oord waar het leven zich tot 's avonds laat buiten afspeelt De zon wordt ingenomen alsof mensen langdu rig dorst hebben geleden. De dikke jas sen gaan uit, de mutsen af, mannen en vrouwen tonen zich weer op hun hipst. De winterdepressie overleefd. Nu alleen die vermaledijde steentjes nog. Ik houd mijn 'kisten' nog maar een tijdje aan. Gasimir Fabiola loopt als een verslagen man door Cöte Pla ge 16, een wijk in Carrefour, een voorstad van Port-au-Prin- ce. De veelal laagopgeleide be woners van deze armlastige buurt hebben hem verkozen tot leider van het noodcomi- té, maar er is niet veel dat Fabiola kan doen. Hulpverleners hebben zich al een maand niet meer laten zien in Cöte Plage i6. „De mensen hier hebben amper kleren, er is een tekort aan eten, we heb ben geen toiletten en medische hulp is er al helemaal niet", zegt Fabiola. „Het lijkt erop dat ze ons vergeten zijn." In de eerste weken na de aardbeving van 12 januari 2010 kwamen Amerikanen nog tenten brengen en een hulporganisatie in stalleerde een kleine waterzuiveringsinstal latie, maar daarna is het stil geworden. Sombere mannen kijken samen op een klein televisiescherm naar een Italiaanse voetbalwedstrijd. Een jongetje wrijft over het stompje waar vroeger zijn been zat. Vrouwen hangen de was uit boven de ruï nes van hun voormalige woningen. Bejaar den liggen passief inde tenten. Tientallen doden zijn geborgen. Het gevoel van rouw en treurnis overheerst nog steeds. Het regenseizoen is inmiddels begonnen, een paar weken eerder dan gebruikelijk. Een nieuwe plaag voor de bewoners. De regen is 's avonds zo zwaar dat het lijkt als of er dikke druppels olie naar beneden val len. Een groot kamp op de plaatselijke golf baan werd vorige week al gedeeltelijk weg gevaagd door regen en modder. Het was de bedoeling dat de honderddui zenden daklozen voor het regenseizoen on derdak zouden vinden in nieuwe kampen met betere sanitaire voorzieningen. Daar is weinig van terechtgekomen. Pogingen grond aan te kopen voor nieuwe kampen zouden mislukt zijn, omdat de particuliere eigenaren te veel winst wilden maken. Nu is het te laat. Slechts op twee van de vijf beoogde plekken zijn heel voorzichtig de eerste werkzaamheden begonnen. De vrees bestaat dat er in kampen als in Cöte Plage 16 allerlei ziektes en epidemieën uit breken. Hulporganisaties spreken al van 'de catastrofe na de catastrofe'. Casimir Fabiola, die als één van de weini gen in de buurt een hogere opleiding ge noot, heeft vanavond weer een vergade ring belegd met de naar schatting duizend dakloze inwoners in zijn nagenoeg volle dig vernietigde buurt. „Het geduld van de mensen raakt op", zegt hij bezorgd. „Ieder een is woedend op de regering. Iedereen voelt zich in de steek gelaten. Er gebeurt niets. 'Misschien moeten we maar eens iets in brand steken', hoorde ik laatst al ie mand zeggen. Anders leven we over een jaar nog zo." In New York heeft komende woensdag een grote conferentie van de Verenigde Naties plaats over de wederopbouw van Haïti. De tijd dringt, want in de verwoeste hoofdstad Port-au-Prince neemt de sociale en politieke onrust toe als gevolg van de aanhoudende misère. „Het geduld raakt op." door Frank Hendrickx De onvrede is overal in Port-au-Prince en omstreken voelbaar. Haïti lijkt in een com pleet machtsvacuüm te verkeren. De rege ring was voor de aardbeving al zwak en niet geliefd, nu is het draagvlak tot onder het nulpunt gedaald. President René Préval heeft zich nog amper laten zien. De regering zegt via radio en tekstberichten te gaan communiceren met de bevolking, maar tot dusver is dat niet gelukt. Door het gebrek aan informatie wemelt het on dertussen in de tentenkampen van de alar merende roddels en geruchten. Een hard nekkige complottheorie is dat de regering de situatie in Port-au-Prince bewust laat verslechteren om zo meer geld los te krij gen van de internationale gemeenschap. In het buurland de Dominicaanse Repu bliek heeft de regering van Haïti de afgelo pen weken samen met internationale advi seurs gewerkt aan een reconstructieplan. Kosten: 11,5 miljard dollar, te betalen door de internationale gemeenschap. In New York komen woensdag de grote donoren bijeen om het plan te bespreken. „We staan nu op een tweesprong", zegt Serge Gilles, een oppositieleider in Port-au-Prince. „Of we bouwen nu een land dat beter is dan voor de aardbeving. Of het hele land vervalt in chaos. Alleen God weet wat er dan gaat gebeuren." Gilles, die onder de dictaturen van Papa en Baby Doe Duvalier een kwart eeuw in bal lingschap leefde in Parijs, oogt in zijn onge havende woning in de hoofdstad niet opti mistisch. Het land ligt in puin, naar schat ting 230.000 mensen zijn omgekomen, meer dan een miljoen mensen zijn dak loos, de broze economie staat stil en de re gering lijkt volstrekt overvraagd. „Ik heb al meerdere keren opgeroepen om een rege ring van nationale eenheid te smeden. Te vergeefs. Corruptie speelt een rol, vrees ik. Mensen rondom president Préval hopen te profiteren van het geld dat naar Haïti komt voor de wederopbouw." -■3!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 150