spectrum 6 Zaterdag 27 maart 2010 De rechtbank hekelde donder dag in het milde vonnis te gen cofFeeshopeigenaar Meddie Willemsen en zijn medewerkers vooral de rol van het Openbaar Ministerie, de gemeente en de Belastingdienst. De één had de shop te veel gefaciliteerd, de ander onvoldoende gewaarschuwd en ook aan de onderlinge communicatie tussen de overheidsorganen schortte het. De rechtbank letterlijk: „De rol van de overheid is de reden dat aan de eigenaar en de medewerkers van de cof feeshop aanzienlijk lagere straffen worden opgelegd dan doorgaans het geval is." De gemeente faciliteerde de shop 'ruim', volgens de rechtbank, onder meer door het plaatsen van verwijsborden en het ac cepteren van een maandelijkse bijdrage van ïooo euro voor drugspreventieprojec ten. Een ander verwijt richting gemeente en OM: het was al jaren duidelijk dat het aantal drugstoeristen explosief groeide, dus waarom werd er niet eerder ingegre pen. Lonink, gisterochtend, geflankeerd door twee adviserende ambtenaren: „De recht bank noemt het plaatsen van de borden 'een verbazingwekkende overtreding van de gedoogvoorwaarde'. Maar daar is wel een publiek debat aan vooraf gegaan." Klanten van de twee shops die niet wisten Hij wil de rechtbank niet bekritiseren, want je moet de rechtsstaat respecteren. Maar burgemeester Jan Lonink van Terneuzen heeft het vonnis in de rechtszaak tegen coffeeshop Checkpoint met zeer gemengde gevoelens gelezen. „Het meest zit me nog dwars dat er over je wordt geoordeeld, zonder dat je jezelf of als gemeente hebt kunnen verdedigen." Hij noemt de rechtszaak 'een uitvloeisel van het failliete gedoogbeleid'. „Een halfslachtig beleid, waarbij het aan de rechter wordt overgelaten de grenzen te bepalen. Helemaal fout." door Marcel Modde en Wout Bareman waar ze precies moesten zijn, belandden, onder meer door wegwerkzaamheden, in verkeerde wijken en veroorzaakten daar opnieuw veel overlast. „Dan gaat het niet om faciliteren, maar om reguleren van een situatie." Er was, zegt hij, met de plaatsing van de verwijsborden van de kant van de gemeen te absoluut geen sprake van reclame-uitin gen ('affichering'), zoals de rechtbank nu doet voorkomen. Illustratief houdt Lonink een brief uit Den Haag omhoog, afzender minister Hirsch Ballin van Justitie. „We hebben de situatie destijds voorge legd aan de minister en die heeft persoon lijk vastgesteld dat er met de plaatsing van die borden geen sprake was van overtre ding van de gedoogregels. De rechtbank was daar kennelijk niet van op de hoogte. Overigens was dat ook dé kans voor de mi nister geweest om te zeggen: Terneuzen, het gaat te ver. Maar daarvan was geen sprake." Hij schuift een grote stapel notities, brie ven en andere paperassen naar voren als bewijs dat hij, namens de gemeente, jaren lang hemel en aarde heeft bewogen om het (landelijk) beleid gewijzigd te krijgen. Zonder veel resultaat. De respons, vooral uit Den Haag, was minimaal. Lonink wil er maar mee zeggen dat hem niet kan wor den verweten dat hij de zaken achteraver leunend heeft aanschouwd, uit de hand heeft laten lopen. „Het zal niemand ontgaan zijn dat ik in de ze kwestie in de ruim zes jaar dat ik op de ze post zit, altijd de voorhoede heb geko zen. Niet om de groei van coffeeshops te bevorderen, maar om een oplossing te vin den voor de overlastproblematiek, in de eerste plaats in Terneuzen, maar ook in an dere grensgemeenten. Want die worstel den en worstelen in de meeste gevallen nu nog steeds met dezelfde problematiek." Belangrijkste uitgangspunt was steeds dat de chaotische situatie van begin jaren ne gentig, met een kleine negentig illegale ver kooppunten en enorme overlast voor de binnenstadbewoners nooit en te nimmer mocht terugkeren. i T^V ankzij de inspanningen van 1 mijn voorganger Ron Barbé is JL^ dat immense probleem toen de kop ingedrukt door twee coffeeshops te ge dogen. Alleen, langzamerhand werden die shops ook weer een probleem op zich, vooral door de groeiende overlast. Het ver wijt dat wij als gemeente hebben meege werkt aan de spectaculaire groei, moet wel in het juiste perspectief worden gezien. Het is een bewuste keuze van één van de ondernemers zelf - de eigenaar van Check point - geweest. Hij had ook klein kunnen blijven, zoals z'n buurman aan de over kant, Miami. Wij hebben hem bij die groei in ieder geval op geen enkele wijze gesti muleerd. Integendeel." Burgemeester Jan Lonink. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 146