5 spectrum De moerbeiboom staat er nog! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE het ganse land Marjan Berk Zaterdag 27 maart 2010 rerrassingen; ik ben er dol op! Zo'n tien jaar geleden schreef ik samen met Gees Bartels 'Literaire wandelingen in Over ijssel', een verzameling verhalen over de Kop van Overijssel, waar ik al sinds 1968 een huis in Kalenberg bezit en sinds 1993 ben geves tigd. Dat dorp was jaren geleden de woonplaats van een van onze grote en veelvuldig gelezen dichters Jacques Bloem en ik mag nog steeds graag naar het kerkhof in Paaslo fietsen, waar hij onder een grote witmarmeren steen rust, naast zijn voormalige echtgenote Clara Eggink. Ooit een met tussenpozen beleden verbintenis, die Clara aan het eind van Bloems leven er toch toe bracht hem tot zijn laatste snik te vergezellen! Ik ken die Kop van Overijssel dus door en door. Dacht ik. Maar steeds zijn daar weer verrassin gen. Ik had jaren geleden op een schitterende warme dag eind juli in het slaperige voormalige Zuiderzeestadje Vollenhove een ontdekking ge daan, die ik mijn 'literair moment' noem. In de besloten tuinen van Marxveld, onderdeel van een oude kloosterhof, staat een zeer oude moer beiboom. Een bordje ernaast vermeldt: Moerbei (morus-nigra), plantjaar 1750 -1800. Op het ogen blik dat ik de boom ontdekte waren de vruchten rijp, de grond onder de boom was bedekt met ge vallen fruit. Ik voelde mij een stout kind in een sprookje. Nadat ik mijn gulzigheid had bevre digd maakte ik dat ik weg kwam! Nu werd ik verwacht op Landgoed Oldruiten- borgh, het oud-gemeentehuis van Vollenhove. Hier zwaait sinds een paar jaar Chienus Schok ker de scepter in dit aan het eind van de vijftien de eeuw gebouwde kasteel, waar in 1809 de eer-* ste Nederlandse koning Lodewijk Napoleon lo geerde! Schokker is theoloog, zeg maar domi nee, die tien jaar dat ambt uitoefende, waarna hij zich bekeerde tot de hotellerie, en via Huis Nieuw Rande in Diepenveen in deze magnifiek gerestaureerde Overijsselse havezathe terecht kwam. En toen ik aan de zuidkant van het huis plotseling de oude moerbeiboom zag staan, werd ik diep gelukkig! Hoewel Schokker weinig enthousiasme toont voor de overvloedige oogst: „Die moerbeien maken een enorme smerige troep als ze op de grond vallen!" Roep mij Chie nus, en ik kom ze rapen! Het landgoed kent, behalve het hoofdgebouw, ook een Oranjerie, een Koetshuis en het Bent huis, van oorsprong ook een havezathe. En je kunt hier op bed-and-breakfast voorwaarden lo geren! Op deze eerste lentezondag was het de lo catie van waaruit de derde wandeling, die het li teraire beeld van Overijssel moest illustreren, werd gehouden. Na de tocht werden de deelne mers verwelkomd met krentenmik en koffie en mocht ik ze bezighouden met mijn Overijsselse avonturen. Hoewel mijn oude bloedvaten voor een kwart zijn gevuld met woest Zeeuws bloed, loopt er toch ook een flinke scheut 'Overiessels' zuurstofrijk rood vocht doorheen. En daar de ge schiedenis van Vollenhove qua sensatie en span ning niet onderdoet voor die van de Zeeuwse steden, loopt dat bloed ook prettig harmonisch door elkaar. Ach... het is misschien wel gewoon schrijversbloed, dat zich bij iedere aangename ontdekking in ons land gretig vereenzelvigt met het onderwerp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 145