spectrum 4 Konijnen zijn erg onverdraagzaam als er overbevolking is Stinzenplanten geven sfeer aan oude begraafplaatsen Zaterdag 27 maart 2010 Het zomerverblijf in Saeftinghe. De naam klinkt als ging het om een luxe voorziening met gro te allure, zoiets als het winterpaleis of de voor jaarsresidentie. Niets is minder waar. Het gaat om een eenvoudig houten bouwsel dat ooit als directie keet is neergezet bij de aanleg van de leidingenstraat ter plekke. Binnen staat wat zevendehands meubilair en het enkele zonnepaneel op het dak geeft net genoeg stroom voor een heel klein peertje dat voor wat schamele verlich ting zorgt. Lange tijd werd de keet gebruikt door de schaapherders die er in de zomer overnachtten om weer vroeg met hun kudde op pad te kunnen. Maar het mag dan een sobere voorziening zijn, om er te verblijven is wel degelijk een bijzondere ervaring. Zoals die keer op een late avond toen de zon al aan het onder gaan was. Op het plateau heb je nog een flinke konijnen populatie. Op zo'n late avond tel je er vaak meer dan hon derd vanuit het raam van het zomerverblijf Ze zitten bij de ingang van hun hol en verdwijnen onder het maaiveld zodra er onraad dreigt. En zo was het ook op die vroege zomeravond een paar jaar geleden. Zomaar vlak in de buurt liep een flink uit de kluiten gewassen bunzing die de konijnenholen stuk voor stuk inspecteerde op mogelij ke buit. En het duurde niet lang voordat hij zo'n langoor te pakken had. De bunzing is niet de enige roofvijand voor de konijnen. Ook vossen lopen er geregeld, en ook die eten maar wat graag een konijntje op zijn tijd. Ie zou verwachten dat de stand op die manier fiks afgeroomd wordt, maar dat is al lerminst het geval. Momenteel lijkt er zelfs sprake van overbevolking. Veel konijnen hebben verwondingen aan hun oren. Ze staan er om bekend dat ze erg onverdraag zaam zijn tegenover soortgenoten als er te veel zijn. De reden dat ze zo op elkaar gepakt zitten is waarschijn lijk het feit dat er langdurig werkzaamheden zijn uitge voerd aan de leidingenstraat, de gasdam. Daardoor zijn al le daar aanwezige konijnen verdreven naar het gaspla- teau, met als gevolg waarschijnlijk een fikse' overbevol king. Een konijnenstand als die op het gasplateau is tegen woordig heel uitzonderlijk. Besmettelijke ziekten als myxomatose en de VHS (Viraal haemorrhagisch syn droom) hebben de konijnen zowel in de duinen als in de polders gedecimeerd. Vaak wordt ook gewezen naar de vos als oorzaak van de teloorgang van de konijnenstand. Die kan er zeker aan hebben bijgedragen. Maar de enor me aantallen konijnen in Saeftinghe, met in de directe na bijheid diverse bewoonde vossenburchten, bewijzen dat het verhaal genuanceerd ligt Konijnen worden dikwijls verward met hazen. Die zijn te genwoordig in de polder zeker tien keer zo talrijk als ko nijnen. Ze verschillen door langere oren (met zwarte punt), veel langere achterpoten en daardoor een andere loop, veel lichtere ogen en bovendien een andere levens wijze. Zo worden konijntjes naakt en blind geboren in een ondergronds hol, dat ze pas geruime tijd later verla ten. Haasjes worden in het open veld geboren op een le ger en ze zitten meteen mooi in hun vacht en lopen van jongs af aan door het veld. Dat ze open en bloot in de wei liggen betekent niet dat ze makkelijk te vinden zijn. Het opsporen van jonge haasjes is een welhaast onmogelijke opgave en je vindt ze hoogst zelden en alleen bij toeval. Dat geldt ook voor roofvijanden, anders zouden de hazen niet zo floreren. Hazen leven in het open veld. foto's Chiel Jacobusse Konijn in het Land van Saeftinghe. Konijn zoekt bescherming in zijn hol. De gemeente Terneuzen heeft het baarhuisje van het oude kerkhof in Sas van Gent opgeknapt. Aan de buitenkant ziet het er weer prachtig uit. Het lijkt als twee druppels water op het baarhuisje van de begraafplaats in Philippine. Vrijwilligers doen in Sas van Gent verder het onderhoud. Na een korte werkinstructie zit ik even later met Riet de Theije gezellig onkruid te wieden. Op een klusdag als deze zijn we meestal met een tiental mensen. Ie dereen werkt in zijn eigen tempo en er is tussendoor best tijd om eens wat bij te kletsen. We worden omsingeld door pompeuze stenen graven vol symbolische versierin gen. Wie hier begraven ligt, moet wel van grote betekenis voor de gemeenschap zijn geweest. Het is heerlijk weer en de kleuren van de sneeuwklokjes en krokus sen geven een vrolijke en sfeervolle tint aan deze toch wat trieste locatie. De zo genaamde stinzenplanten zijn niet ongewoon op plekken als deze. Narcissen, winterakoniet, gevlekt longkruid en sleutelbloemen vindt je door heel Zeeland op begraafplaatsen. Soorten als lenteklokje en boshyacint al wat minder. Bijzondere plaatsen werden in het verleden vaak beplant met speciale planten en bomen om ze extra allure te geven. Zelfs daar waar alle gebouwen of grafzer ken al lang verdwenen zijn, vertellen deze bloemen nu nog het verhaal van vroe ger. In mijn gedachten zie ik mensen in lange gewaden met een parasolletje in de hand rondstruinen tussen de zerken. Een hommel zoeft voorbij. Voorzichtig har ken we om de bloemetjes heen. Het zou toch zonde zijn als dit soort oudere begraafplaatsen verloren zouden gaan. _3 C O» CD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 144