Sport met een boodschap Tijl, Jack en Ruben in Echt Waar?! I kijktip Marianne Timmer bij RTL Boulevard, Sven Kramer bij TMF, ijshockey bij de NCRV, sporthistorie bij de NPS. Sport scoort op tv. Ook omroepen die van huis uit niets aan sport doen, storten zich op het fenomeen. Het is soms meten, maar het past in élk jasje. Als er maar een boodschap achter zit. door Monique Brandt zaterdag, 21.35 uur rtl4 zaterdag 27 maart 2010 Laat een stel oud-top sporters samen een spelletje doen en je weet: ze knokken el kaar zó de tent uit. De winnaarsmentaliteit is er niet uit te krijgen, nooit. Het is de achterliggende gedachte achter Eeuwige Roem, een spelprogram- ma waarin vroegere topsporters het tegen elkaar opnemen. Via las tige opdrachten vanuit een spelers- villa in Zuid-Spanje. De omroep, de Avro, is doorgaans niet echt van de sport, maar verwacht veel van het door Toine van Peperstra ten gepresenteerde programma, dat vanaf t april om 20.30 uur wordt uitgezonden. „Eeuwige Roem past bij een om roep die gezondheid, beweging en controle over je eigen lichaam hoog in het vaandel heeft staan", zegt Van Peperstraten ter verkla ring waarom het slimme program- maformat bij de Avro wordt uitge zonden. In België bedacht, is het al te zien in Noorwegen en Zweden, en verkocht aan Frankrijk en de Verenigde Staten. Eeuwige Roem werd in oktober in zonnig Spanje opgenomen. Pas bij de presentatie in Nederland zien de deelnemers zichzelf in de weer. En dat is gezamenlijk luidkeels la chen, gieren, brullen/Zeker als tij dens een opdracht bokser Pedro van Raamsdonk Rabobankploeg- leider en oud-wielrenner Erik Dek ker in het heetst van de strijd on der water duwt om zelf sneller aan de kant te komen. Ook Wim Kruis, de echtgenoot van oud-wiel- renster Monique Knol kijkt mee. Lacht hoofdschuddend. Tijdens de opdracht waarbij kandidaten een zo hoog mogelijke toren van ste nen moeten stapelen, valt die van Knol ineens om. Pissig is ze. En niet zo'n beetje. „Precies zó heb ik haar eens gezien toen ze net twee de werd tijdens een koers. Ze smeet zó haar fiets over een hoog hek", zegt Wim Kruis. Naast Knol, Van Raamsdonk en Dekker treden ook schaatsers Annamarie Tho mas en )ochem Uytdehaage, judo ka's Deborah Gravensteijn en Mark Huizinga, hockeyster Margje Teeuwen en Ajacied Sonny Silooy aan. Met de kijkcijfers zal het wel goed komen, want BN'ers in een programma doen het nog altijd goed. En er zijn bijkomende voor delen aan bekende sporters als kan didaten. Van Peperstraten somt op: „Ze zijn communicatief inge steld. Ze komen goed uit hun woorden want ze zijn gewend om te gaan met de pers. Ze zijn ge gaan voor hun doelen, helemaal." Maar Eeuwige Roem draait niet al leen puur om de sport. Als zich zelf respecterende publieke om roep is er 'een diepere laag aange bracht', aldus Van Peperstraten. „Dit is bestemd voor een breed pu bliek en niet alleen voor sportlief hebbers. Het draait om meer dan alleen sport." Elke aflevering staat dus een the ma centraal dat belangrijk is in top sport, zoals doorzettingsvermo gen, teamspirit en strategisch in zicht. Een team van deskundigen, onder wie Theo Reitsma, diept de ze thema's steeds uit. „Bovendien praten de sporters tus sendoor over wat hen overkwam tijdens en na hun loopbaan, zoals het beruchte zwarte gat. Je leert echt de mens achter de sport ken nen." Jochem Uytdehaage: „Dit is reclame voor de sport en je kunt nog wat leren ook." Kinderzender Nickelodeon heeft eveneens de sport ontdekt. Elke vrijdag presenteert Patrick Mar tens er De Ballen, een voetbalpro gramma waarin KNVB, Eredivisie NV en Stichting Meer dan Voetbal participeren. Kinderen kunnen vragen stellen aan topvoetballers en in de hoedanigheid van 'voet baldokter' leert Martens kinderen, samen met een profvoetballer, trucjes aan. Het programma scoort en heeft nog een achterliggende boodschap ook. „Dit programma past volledig binnen 'Fit met Nick', de overkoepelende naam voor alle activiteiten van Nickelo deon waarin een gevarieerd, ge zond en actief leven voor kinderen centraal staat", aldus Patrick Al ders, VP General Manager Nickelo deon. De Eredivisie NV doet mee omdat topvoetballers op deze ma nier een rolmodel voor kinderen kunnen zijn, aldus de KNVB. Zelfs de NCRV blijft niet achter. Al hoewel je een pittige sport als ijs hockey niet direct associeert met de christelijke omroep, is op 14 april de documentaire Oranje op weg naar het WK te zien (20.30 uur). In de film wordt het Nederlands ijshockeyteam gevolgd in de voorbereiding op het wereld kampioenschap ijshockey, dat van af 19 april in Tilburg wordt gehou den. De kijker ziet hoe onder lei ding van bondscoach Tommie Har- togs en zijn staf het team zich voorbereidt. Hartogs heeft het team de laatste jaren verjongd. Pas vlak voor het WK beslist de bonds coach wie er definitief meespeelt. Wie zal de selectie van de bonds coach halen? Volgens woordvoerster Debora de Groot is sport juist een goed mid del om zaken te vertellen. „Als NCRV zitten we graag dicht op de huid van mensen, staan we mid den in de maatschappij. De film draait wel om sport, maar laat vooral de mensen achter de sport zien. Daar gaat het ons om." F5-JI Reageren? redactie.media@wegener.nl DRAChti „'J» lcepj Sandwiches Salades Foto rechts: Ex-judoka Deborah Gravensteijn in actie tijdens het spelpro- gramma Eeuwige Roem. Foto boven: Beeld uit Oran je op weg naar het WK. foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 113