iol earth hour w Mag het licht uit? Geen zorg over dipje energieverbruik Wereldwijd doven mensen in ruim honderd landen vandaag een uur het licht. Als signaal dat we ons meer om het milieu moeten bekommeren. Is Earth Hour pure symboliek of staan we voorzichtig aan het begin van een mentaliteitsverandering? zaterdag 27 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Niek Opten en Joost de Poel foto Brunostock ie vanuit de ruimte de aarde aan schouwt, zou bijna gaan den- W ken dat de "westerse wereld het donker heeft afgeschaft. In landen die de 24-uurseconomie heilig heb ben verklaard, wordt de nacht met het jaar lichter. Bedrijven, woon wijken, wegen, monumenten. De moderne mens zet ze gretig in de spotlights. Dat is soms fraai, soms noodzaak, maar bijna altijd je rein ste energie- en geldverspilling. Dat móet anders, oordeelde de Au stralische tak van het Wereld Na tuur Fonds (WNF) in 2007. De na tuurbeschermers verzochten de in woners van Sydney om in het laat ste weekeinde van maart voor zes tig minuten hun niet essentiële verlichting te doven. 2,2 miljoen 'Ozzies' gaven gehoor aan die op roep waarna Earth Hour als een inktvlek over de wereld trok. Van avond drukken burgers, bedrijven en overheden uit meer dan hon derd landen rond 20.30 uur plaatse lijke tijd op de schakelaar van lam pen en elektrische apparatuur. Met de energie die vorig jaar in Ne derland werd bespaard tijdens Earth Hour konden 500.000 lam pen een uur branden. Of dat aan tal vandaag veel hoger is, durft Lie- selot Meelker van het WNF in Ne derland niet te zeggen. „Tot nu toe hebben zich tweeduizend deelne mers laten registreren. Dat is meer dan vorig jaar. Hoeveel lampen zij uitdoen, is moeilijk te zeggen." Veel deelnemers laten zich niet re gistreren, die doen spontaan mee. „Het aantal Nederlanders maakt mij niet zo veel uit", zegt Meelker. „In Australië is Earth Hour een hy pe geworden. Het land moet op zwart. Maar of de achterliggende boodschap daar bij iedereen blijft hangen, is de vraag. Nederlanders zijn te nuchter om het hele land donker te willen krijgen, maar ze zijn wel erg betrokken. 20 procent van alle WNF-donateurs komt uit Nederland." Een uurtje wereldwijd het ljcht uit doen, scheelt al snel vele honder den miljoenen euro's, weet Toine Schoutens, directeur van de stich ting Onderzoek Licht en Gezond heid in Eindhoven. „Dat is goed, maar het is natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat. Het belang rijkste is de boodschap van be wustwording die ervan uitgaat: wees zuiniger met je lichtver- bruik En Westerlingen, Nederlanders niet uitgezonderd, blijken een hardleers volkje. „Ik heb geen re den om aan te nemen dat de nach ten de laatste tijd in Nederland wat minder licht zijn geworden. Er is nog veel bijgebouwd", zegt Schoutens. Toch ziet hij zeker plus punten. „Steeds meer gemeenten zijn creatief bezig om energie te be sparen. In Tilburg bijvoorbeeld wordt 's nachts 45 procent van alle openbare verlichting tot 60 pro cent gedimd." En in het verrichten van onderzoek loopt Nederland volgens Schoutens"voorop. „Er wordt gekeken naar nieuwe tech nieken. Zo zal led-verlichting op termijn hetzelfde licht geven maar minder energie verbruiken. Ook naar het ontwerp van armaturen van een lantaarnpaal wordt onder zoek verricht: op welke wijze straalt het licht zo effectief moge lijk naar beneden in plaats van naar boven? Er wordt ook geëxpe rimenteerd met een detectiesys teem op wegen dat ervoor zorgt dat lantaarns pas aangaan als er een auto nadert." Lovenswaardige initiatieven. Toch is er volgens Catrinus |epma, hoog leraar energie en duurzaamheid aan de Rijksuniversiteit Gronin gen, nog geen duidelijke trend breuk waarneembaar. „Als dertig jaar geleden iemand zijn tuinlamp 's nachts aanliet, werd gezegd: 'zon de van het geld'. Nu denken men sen al snel: 'voor too euro per jaar heb ik mijn tuin mooi verlicht'. Als de welvaart stijgt, neemt ook de consumptie van van alles en nog wat toe." Maar hoe krijg je de consument zo ver om zijn energieslurpende ge drag structureel te verbeteren? „Het is moeilijk om te zeggen of een actie als Earth Hour nut heeft. Het kan mensen aanzetten tot na denken en achter het initiatief zit ten goede bedoelingen, maar er zijn meer van dit soort acties waar door je moet oppassen dat er bij het publiek niet een vorm van moeheid optreedt. Dat mensen denken:'daar heb je wéér zo'n ini tiatief, daar heb je wéér zo'n ge meente die zich wil profileren als 'Mensen denken nu: voor 100 euro per jaar heb ik mijn tuin mooi verlicht' milieubewust'." Wat heilzamer werkt, is mensen raken in hun portemonnee. Een snelstijgende energierekening kan wonderen verrichten. „Maar dan nog moet je je afvragen wat je op macroniveau kunt besparen. Stel dat iedere burger zijn leven betert en onder meer trouw het licht uit doet, dan bespaar je maximaal 10 tot 15 procent van het totale ener gieverbruik. Wil je écht het pro bleem aanpakken dan moet je werk maken van elektrische auto's en groene brandstof Dan moet je in de directiekamers van bedrijven uit de elektriciteitssector of de staalindustrie zijn waar beslissin gen worden genomen die bepa lend zijn voor de komende dertig jaar." Mochten overheden en burgers na Earth Hour besluiten om voortaan toch zuiniger aan te doen met ver lichting, dan doemt er nog een probleem op, weet Schoutens: „Licht heeft een sociale functie. Mensen voelen zich veiliger als er voldoende verlichting is. Uit on derzoek blijkt ook dat hoe ouder mensen worden, des te meer ze zeggen gebaat te zijn bij licht." lepma beaamt dat: „Politieke par tijen tamboereren nu op meer vei ligheid op straat. Dan kun je niet te veel concessies doen aan verlich ting op straat." Nederlanders kunnen vanavond gerust meedoen met Earth Hour, de energievoorziening loopt geen gevaar. Dat stelt Tennet, de beheerder van het landelijke elektriciteitsnet „Als alle Neder landers tegelijkertijd het licht uitdoen wordt het misschien lastig. Maar dat zal niet gebeuren", zegt woordvoerder Stefan Wesselink van Tennet. Op verzoek van de beheerder benadrukt het Wereld Natuur Fonds dat niet iedereen precies om 20.30 uur moet meedoen. Het probleem van elektriciteit is dat je het niet kunt opslaan. Vraag en aanbod moeten daarom constant in evenwicht zijn. Gebeurt dat niet, bijvoorbeeld omdat 16 miljoen mensen opeens het licht uitdoen, dan kunnen er problemen optreden. „We zijn altijd 24 uur paraat, tijdens de actie zullen we nog iets alerter zijn", aldus Wesselink. Vorig jaar leverde de actie geen problemen op voor Tennet. Wel konden de beheerders een dipje zien in het energieverbruik, in de orde van grootte van 500.000 lampen van 100 watt. Dat komt neer op 4 procent van het totale energieverbruik op een gemiddelde avond in maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10