:<s Een huis vol WCD's en UTP-aansluitingen II;, W ft 27 wonen vraag antwoord 'De eerste steen moest echt de allereerste zijn' De bruidsbloem die we 36 jaar geleden op onze bruiloft kregen, bloeit niet meer en is zeergroot. Er zit een scheurtje in de zinken dakgoot van mijn huis. De reparatie wil ik liefst zelf doen. wonen@wegener.nl 024-3650509 llze Rike en haar gezin zijn bezig met het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. Vandaag schrijft ze over de eerste steen en over bouwvergaderingen. We hebben al muren. We kunnen door de voor deur stappen (die er nog niet in hangt) en in de hal zien we de plek waar de wc en de trap komen. De woon kamer lijkt extra groot en vooral heel zonnig, zo zonder plafond. In de keuken kunnen we op de vloer al tekenen waar de kastjes straks komen. Het gaat ineens heel snel en onze woning begint al echt op een huis te lijken. Deze week komen de betonplaten voor de eerste verdieping, een week eerder dan gepland. „Heel veel materiaal wordt sneller geleverd", is de toelichting van de bouwvakkers. „Normaal duurt het drie weken om isolatieplaten geleverd te krij gen, nu waren ze er binnen een dag. Door de kréd ietcrisis zijn de voorraden groot en hopen de leveranciers snel be taald te krijgen als ze ook snel leveren." Omdat die materialen zo snel komen, werken de metselaars op zaterdag door om de muren klaar te krijgen voor de betonplaten er boven op worden gelegd. De gevelstenen zijn afgelopen week geleverd, maar dat was te laat voor de eerste-steenleg- ging. Die hebben we begin de ze maand gedaan met de mon sterstenen die we nog hadden liggen. De kinderen wilden graag dat de eerste steen ook echt de allereerste steen zou zijn, dus moest dat gebeuren voordat de metse laars met de binnenmuren aan de slag zouden gaan. We zijn met zijn vieren en hebben elk een steen gemetseld. Een heel geklieder, als we op dat tempo het hele huis zouden bouwen, hadden we nóg zeven jaar nodig. Straks zullen die echte eerste stenen onder het 'maaiveld' verdwenen zijn. De herdenkingsplaat, die we nog moeten ontwerpen, wordt la ter ingemetseld. Deze week wordt een proefmuurtje ge metseld van de gevelstenen. Tijdens de bouwvergadering van woensdag gaan we dat 'keuren'. Elke maand hebben we zo'n bouwvergadering. Of vaker, als dat nodig is. Daarbij zitten mijn man en ik als opdrachtgevers om de tafel met de projectbegeleider van het architectenbu reau en 'onze man' van de aannemer. Het zijn officiële vergaderingen, volgens het vaste stramien 'opening, notulen, agendapunten, rondvraag', maar de sfeer is gemoedelijk. Beide mannen zijn heel kundig en kunnen alle ingewikkelde bouwtermen gelukkig ook aan ons leken uitleggen. Pasgeleden was ook de installateur bij de Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Zaterdag 27 maart 2010 vergadering, om afspraken te maken over alle leidingen. De gekste afkortin gen vlogen over tafel, maar we weten nu bijvoorbeeld waar de 'HWA' (regenpijp) uitkomt en waar de meer dan veertig 'WCD's' (stopcontacten) en twaalf 'UTP-aansluitingen' (voor computer en telefoon) in huis komen te zitten. Dat lijkt veel, maar zo zijn we straks wat flexi beler. Want het blijft lastig het gebruik van het huis in te schatten op papier. Zelfs nu de eerste muren er staan. Kiki, dochter van llze, legt de eerste steen. HS-^ llze's zoon Merlijn legt de tweede steen. LASTIGE AFKORTINGEN Bouw- en technische tekeningen staan bol van de afkortingen. Hieron der een aantal vaak voorkomende, met uitleg erbij. UTP (Unshielded Twisted Pair): soort bekabeling voor netwerk, ook ge schikt voor telefoonlijnen. WCD (Wand Contact Doos): stop contact. MV-unit (Mechanische Ventilatie): kast waar de hoofdaansluiting voor mechanische ventilatie zit, soort afzuigsysteem met roos ters in diverse ruimtes. HWA (Hemelwaterafvoer): regenpijp. VK (Verkeersruimte): hal en over loop bijvoorbeeld, hoeven niet per se ramen te hebben en aan andere eisen volgens het Bouw besluit te voldoen. VR (Verblijfsruimte): woonkamer, keuken, slaapkamers, werkka mer. Afhankelijk van de functie van de kamer moet die aan be paalde eisen voldoen volgens het Bouwbesluit (lichtinval bij voorbeeld). door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Een Stephanotis (bruidsbloem) die je 36 jaar geleden op je bruiloft ca deau kreeg, doe je niet weg. Zelfs niet als hij erg groot wordt en al ja ren niet bloeit. Haar man mag het na 36 jaar welletjes vinden (met de bloem), mevrouw E. Pasmooij kiest voor behoud. Sterker: ze wil een fris se start, door te stekken. 'Maar hoe? In water laten wortelen?' „Stekken in water is niet onmogelijk, maar zet het potje niet in de zon en ge bruik gekleurd glas", weet expert Romke van de Kaa. „Dan is er kans dat na zes maanden wortels verschij nen. Stekken in stekgrond gaat be ter. Neem stengeldelen van 4 centi meter met wat blad aan de boven kant. Zet die in een mengsel van potgrond en scherp zand. Maak vochtig. Zet over de pot met stek ken een doorzichtige plastic zak, gla zen vaas of weckpot. Zet het zaakje warm, maar niet in de zon, en geef van tijd tot tijd iets water. Op deze manier lukt het beter dan in een jampot met water. Maar reken ook in dit geval op een halfjaar." Het laten repareren of vervangen van een zinken dakgoot is kostbaar, denkt lezer E. Jongsma. Om de kos ten in de hand te houden, wil hij zelf de reparatie doen. 'Het gaat om een vrijstaand huis uit 1930. Een van de dakgoten aan de zijkant is lek. Er zit een scheurtje, precies bij de naad. Kan ik deze klus zelf doen en zo ja, hoe?' De levensduur van een zinken goot is zo'n 25 jaar, zo staat op diverse kluswebsites. Is het alleen een kwestie van een ge scheurde naad, dan is solderen een optie. Wordt het zink al op meerde re plekken dun, dan komt vervan ging of (goedkoper) reparatie met EPDM, een zelfklevende rubberfolie, in beeld. Dat laatste product gaat veertig jaar mee. Of je zo'n klus zelf kunt doen, is onder meer afhanke lijk van de bereikbaarheid van de goot, kluservaring en beschikbaar heid van het materiaal voor de parti culiere markt. Handig is om eerst een offerte aan te vragen bij een ge specialiseerd bedrijf. Wellicht vallen de kosten nog enigszins mee. De muren staan al, de trap nog niet. Op de achtergrond staat de kraan al klaar om de betonplaten voor de eerste verdieping te plaatsen. foto's Norman Bax

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105