221 zeeland 'Ramp'-soldaten zitten O Met de lente breekt ook het 'hangseizoen' aan 1 Ik kende wel de foto, niet het verhaal' Foyerbewoners en studenten leren in OPEN HUIZEN ROUTE YM^Home Twee keer uitgerukt voor zelfde auto Zes oud-militairen haalden gisteren in Colijnsplaat herinnerin gen op aan de week na de Ramp van 1953. Voor het eerst na 57 jaar zagen de patrouillelopers van toen elkaar terug. www.pzc.nl le bijlage zaterdag 27 maart vrijdag 26 maart 2010 styling realisatie Blokhutten -Tuinhuizen Speeltoestellen Tuinmeubelen Dierenverblijven Torenstraat 33-35 - 4365 AD Meliskerke Telefoon (0118) 56 23 51 GSM 06-22 31 95 44 Fax (0118) 56 29 81 e-mail: info@rottetuinhout.nl ritthem - Een auto die bij Rit- them in de Westerschelde was be land, heeft de hulpdiensten twee keer beziggehouden. Gistermiddag zagen douaniers bij Fort Rammekens een auto in het water. Ze waarschuwden de hulp diensten dat er mogelijk een dren keling was, en dat leidde tot een groot alarm. Meerdere brandweer wagens en ambulances gingen op pad. Maar al snel kregen ze het be richt dat ze konden terugkeren naar hun posten. Het bleek namelijk te gaan om een auto die de avond ervoor te het wa ter was geraakt, nadat de bestuur der was uitgestapt. Toen had ber gingsbedrijf Kuzee samen met de brandweer besloten om hem een dag later pas uit het water te ha len. Dat is gisteren gebeurd. Voor dat ze daaraan toekwamen, had den de douaniers alarm geslagen. In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier Vlissingse wijkagenten. Om beurten vertellen ze over hun werk. door Miriam van den Broek De lente breekt aan en de overlast steekt meteen weer de kop op. „We zien nu al dat de overlast zich op bijna dezelfde plekken concen treert als vorig jaar", zegt Joanne Kodde, wijkagent in het Middenge bied. „Ik heb daarom afgelopen we ken aan de collega's van de surveil lancedienst gevraagd om op don derdag, vrijdag en in de weekein den eens extra langs die plekken te rijden. Dat heeft meteen wat opge leverd." Twee bikers zagen op een plek waar eerder vernielingen zijn ge pleegd, twee mensen tegen een ge vel leunen. „Eén van hen gooide iets hards tegen het huis aan de overkant. Er is meteen een bekeu- bïa ring voor baldadigheid uitgeschre ven en de collega's hebben gevor derd dat het tweetal weg ging. Toen de bikers even later terug kwamen, stonden ze er nog steeds. Na opnieuw een vordering BIJZONDERE REÜNIE door Selma Osman Ze hebben 57 jaar geleden na de Watersnoodramp hetzelfde meegemaakt. Toch kennen ze elkaar niet of nau welijks. Zes oud-soldaten - nu 77 tot 80 jaar oud - deelden gisteren in Colijnsplaat hun verhalen over een ijzig koude en roerige week op Noord-Beveland. Voor sommigen was het een weer zien, anderen maakten voor het eerst kennis. Het lijkt onvoorstel baar, omdat ze 's nachts dezelfde slaapplaats hadden: de School met den Bijbel in Colijnsplaat. Tegelij kertijd toont het aan hoe hectisch het was in die tijd. Drie pelotons waren naar het eiland gestuurd om het stelen tegen te gaan. Eén ding hadden de mannen met elkaar gemeen. Ze waren in het weekend van r februari 7953 in Zee land op verlof en konden niet te rug naar hun leger-onderdeel. Op de radio had de ochtend na de rampnacht een oproep geklonken dat militairen zich moesten mel den bij de dichtstbijzijnde kazer ne. Vanuit Middelburg werden de zes naar Noord-Beveland gestuurd om de bevolking te helpen. Uit hun verhalen wordt al snel duide lijk dat op hun komst totaal niet was gerekend. Aan zaklampen, laarzen, warme dekens, water, ka daverhandschoenen en zelfs eten was gebrek. Achteraf bezien neemt Rotterdammer Willem Passenier niemand iets kwalijk. „Het was al lemaal niet zo leuk voor ons. Maar gezien de chaos die er toen was, denk ik dat niemand hier in Co lijnsplaat wist dat wij kwamen. De mensen hadden hun eigen verlie zen. Dat hun hoofd er niet naar stond, kan ik achteraf wel begrij pen." Hij weet nog goed hoe hij naar café-restaurant Zeelandia ging om te vragen of er een cog nacje was voor de soldaten. La chend: „Het antwoord was 'nêêï' Initiatiefnemer voor de reünie is Piet Lampert uit Biggekerke. Zo dra hij in de PZC van 2 februari zijn oproep had gedaan, stond de telefoon roodgloeiend. „Dat er zo veel reacties op kwamen, deed me goed. Die tijd op Noord-Beveland blijft een bijzonder hoofdstuk uit mijn leven. Elk jaar tegen r februa ri gaat het weer kriebelen. Maar er zitten gaten in mijn verhaal. Be paalde dingen ben ik kwijt." Lampert blijkt niet de enige die zich het hoofd breekt over details. „Hoe kwamen wij aan eten?", vraagt de 79-jarige Passenier zich nog steeds af „Ik heb het idee dat het de melkrijder was die met zijn auto naar Kats ging om onze war me hap. Maar we hadden niet eens mes en vork." Omdat ze zo abrupt op Noord-Be veland waren beland, liepen de meeste soldaten nog op hun 'plat te schoenen', weet Willem van Sluijs uit Nieuw- en Sint Joosland nog. „Toen kwam er een Dakota van de KLM die laarzen dropte maar alle dozen scheurden kapot. Het regende losse laarzen. )e hoor de een enorm gesuis in de lucht." Terugkijkend op hun missie moe ten de oud-soldaten vaststellen dat hun doel niet helemaal is geslaagd. Lampert: „Ondanks dat wij hier liepen, werd er nog gejat." Lampert sluit de reünie af met een goed gevoel, maar vindt het jam mer dat het opvullen van de hia ten moeizaam ging. „De één heeft op een andere boot gezeten, de an der kwam een dag later pas aan. Er was geen eenheid in de groep. Wij waren daar allemaal individueel." Joanne Kodde om weg te gaan werd één van de twee agressief en begon te duwen en te trekken. Daarop is hij meege nomen naar het bureau." Volgens Joanne wil de politie kij ken of er met de zomer in aan tocht mosquito's kunnen worden opgehangen op plekken waar veel overlast is. Mosquito's geven een indringende pieptoon die alleen door jongeren gehoord kan wor den. Voor de golf autoinbraken van vo rige maand is nog niemand opge pakt. „Wel ben ik aangesproken door iemand die dacht te weten wie er achter die inbraken zit. Dat onderzoek loopt nog. Mijn colle ga's gaan extra opletten of ze die mogelijke verdachte zien in de buurt van auto's. De afgelopen we ken was het stil rond de auto-in braken, maar nu is er weer een melding binnengekomen." Dropping in Colijnsplaat, 1953. Als archivaris van de ge meente Noord-Beveland is Gerard de Fouw altijd op zoek naar verhalen. „Iedereen roept al gauw: 'ik heb niks te ver tellen'. Maar als je met mensen gaat praten, komt er een hoop los." Ieder detail is van belang. „Al heeft iemand maar twee zinnen: het kunnen net die stukjes zijn die de puzzel compleet maken." Zo kwam Willem Passenier op een goeie dag bij De Fouw met het ver haal achter 'de onbekende foto' uit het Watersnoodmuseum. Die foto van een voedseldropping in 1953 in Colijnsplaat kwam mij bekend voor omdat ik erbij was, meldde hij bescheiden. De Fouw (geboren en getogen in Colijnsplaat) kende wél de foto, maar niet het verhaal. Hij vroeg Passenier om zijn erva ringen op papier te zetten en plaatste het stuk op de gemeentelij ke website. Gisteren luisterde hij mee tijdens de reünie. De Fouw: „Ie krijgt puzzelstukjes en hoopt dat die in elkaar passen. Kleine nu ances kunnen een verhaal vertel baar maken voor de volgende gene raties. Geschiedsvervalsing speelt geen rol: drie mensen kunnen het zelfde zien en het toch anders bele ven. Dat blijft fascinerend. vlissingen - Bewoners van Foyer de Jeunesse in Vlissingen en stu denten van roe Zeeland gaan sa men miniondernemingen runnen. In een pand bij de Foyer, waar voorheen de Australian Store was gevestigd, zullen de ideeën van de studenten ten uitvoer worden ge bracht. De bewoners van de Foyer, jonge ren die (nog) niet in staat zijn zelf standig te wonen, kunnen in de winkel aan hun toekomst werken. „Met een goede dagbesteding komt het zelfstandige leven voor hen dichterbij", vertelt Brigitte Cleutjens van stichting AZZ, die verantwoordelijk is voor het huis. „Hopelijk worden ze door het pro ject aangespoord een opleiding aan het roe te volgen." De studen- INDONESIË Wendy van den Hurk arriveert van daag in Jakarta. Vanuit Indonesië schrijft ze deze maand regelmatig ver halen. Zie ook www.pzc.nl/amatoo. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Dé ideale gelegenheid om zonder afspraak uw toekomstige (droom-)woning geheel vrijblijvend te bezoeken en uitgebreid te bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24