13 Sterren zijn fotogeniek Leesplankje was romantisch I ip i.ijm M Smikkelen en spelen bij Mini Mundi met Pasen! donderdag 25 maart 2010 door Arjen van Ginkel De oudste foto's op de tentoonstelling 'First Light' zijn die van de zon en de maan. De nieuwste zijn spectaculaire af beeldingen van ruimtetelesco pen die het licht registreren dat miljoenen jaren geleden is ver stuurd. Huis Marseille in Am sterdam exposeert over fotogra fie en astronomie. Buitenaardse beelden die het voorstellingsver mogen prikkelen. De realiteit waar sterrenkundigen zich mee bezig houden is soms nauwelijks te bevatten. Neem een lichtjaar. Licht beweegt zich voort met de snelheid van 300.000 kilo meter per seconde. Dat betekent dat we bij 365 dagen praten over 9500 miljard kilometer. Dit soort wetenschappelijke getal len vragen veel van onze fantasie. In de abstracte wereld-van de ster renkunde is de fotografie een na tuurlijke bondgenoot. Vanaf het ontstaan in de negentiende eeuw proberen sterrenkundigen het licht uit het heelal op de gevoelige plaat vast te leggen. Zien doet gelo ven. De collecties van Nederlandse mu sea en universiteiten bieden eem rijk en internationaal vermaard aanbod van foto's die de verken ning van de ruimte zichtbaar ma ken. Ruim twee jaar deed Saskia Asser, conservator van Huis Mar seille, onderzoek naar het erfgoed van de sterrenkundefotografie. Met de opkomst van de fotografie halverwege de 19e eeuw begint de fotograaf/wetenschapper zijn waar nemingen vast te leggen. In het overzicht beginnen we met de oudste pogingen om de zon en de maan zo goed mogelijk in beeld te brengen. Met de toenmalige tech niek was dat een hele kunst. Op de titelpagina van het proefschrift van de Nederlandse astronoom Pieter Jan Kaiser uit 1862 staat een foto Van de maan. In 1880 lukt het de Fransman Jules Janssen om Paardekopnevel in het sterrenbeeld Orion, gefotografeerd in 2000. met een soort revolvercamera voor zien van een supersnelle belich tingstijd het oppervlak van de zon zichtbaar te maken. De nieuwste foto's zijn het resul taat van computergestuurde tele scopen die de riiimte afscannen. Satellieten zoals de Hubble en de Spitzer en telescopen als ESO en Herschel registreren voor het oog zichtbaar, maar vooral ook onzicht baar licht. 'First Light', de titel van de tentoonstelling, verwijst naar het moment waarop een nieuwe telescoop voor het eerst zijn 'ogen' opent en een waarneming ver richt. Het kost even tijd om door te drin gen in de wereld van het zonnestel sel, het melkwegstelsel en andere sterrenstelsels. Maar dan begin je opeens iets te voelen voor een 'paardenkop'. Want de twee foto's van de Paardekopnevel in sterren beeld Orion spreken echt tot de verbeelding. Bovendien geven ze prachtig de ontwikkeling van de fotografie weer. De donkere, kou de gaswolk die als silhouet afsteekt tegen een heldere nevel is zowel in zwart-wit als in kleur te zien. In 1920 werd, na een belichtingstijd van drie uur, het beeld van de ne vel vastgelegd. In 2000 maakt een moderne tele scoop drie opnamen met verschil lende filters. Het samengestelde beeld maakt de aanwezigheid van waterstof zichtbaar boven het sil houet, dat doet denken aan het enige schaakstuk dat een sprong mag maken. Tentoonstelling First Light. Fotografie Sc Astronomie - t/m 30 mei in Huis Marseille, museum voor fotografie, Keizersgracht 401, Amsterdam. Openingstijden: dinsdag t/m zondag 11.00-18.00 uur. De publicatie First Light met teksten van Saskia Asser en Huib Henrichs is verschenen bij Architectura Sc Natura Press, €29,50. ssA Uwe M 1 e" 1111 rlg 1 ...Ui door Eric Kok Het leesplankje van meester M.B. Hoogeveen en tekenaar Cornelis Jet- edereen kent ze: aap noot mies. Hele generaties mensen hebben met die woordjes le ren lezen. Het leesplankje van meester M.B. Hoogeveen en teke naar Cornelis Jetses bestaat inmid dels een eeuw. Het Nationaal On derwijsmuseum in Rotterdam ver telt de geschiedenis ervan. Elke school had vroeger een lees plankje: een houten bord met zes tien tekeningen met daaronder het bijbehorende woord. De kinderen konden met losse letters de woor den leggen. Hoogeveen schreef al in 1892 over zijn eerste ervaringen met een klassikale leesplank. Hij experimenteerde ermee in zijn klas in het Friese Stiens. Later gaf hij een eerste versie uit. Het werd niet bijster goed verkocht. Het was slordig afgewerkt, en niet alle klan ken kwamen aan bod: -eu- en -uu- ontbraken. De grote door braak kwam toen de Groningse uit gever Wolters de leesmethode overnam. Het vernieuwde lees plankje verscheen in 1910, de klas sieke versie met aap noot mies. Cornelis Jetses maakte nieuwe te keningen, onderwijzer Rieks Scheepstra maakte nieuwe lees boekjes. Ze schiepen een roman tisch beeld van het platteland. Aap noot mies: t/m 22 augustus 2010 in het Nationaal Onderwijsmuseum, Nieuwemarkt 1 a in Rotterdam. V «I/WW - A'OOV \Cfr Vanaf 18,95 euro speel je een hele dag en geniet je van een overheerlijke brunch! Kijk op de site voor meer info. big fiwj www.minimundi.nl/paasbrunch -<t MXMA «tft* OfWKiy f H F®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89