zeeland 125 stonden vroeger de paarden "X pfiflufiuB Oude gevel D'Ouwe Smisse Onderwijzer in praktisch hoefbeslag Reeds in 1736 een smederij in Sirjansland Verkoping voor het goede doe! start verkoop IB.fTstevaêli 4- Stheldekwartigr donderdag 25 maart 2010 Foto van de oude smederij in Sirjansland, gemaakt in de jaren dertig van de vorige eeuw. Voor het pand Adriaan Hanse, in de smidse Dirk Hanse en voor het raam boven Dirks moeder Jacomeintje Hanse- van Damme met dochter Jo Hanse, de zus van Dirk. De vrouw van de laatste dorpsmid van Sirjansland, Jannie de Vlieger-de Jonge keerde na het overlijden van haar man terug naar de oude smidse, inmiddels een woonhuis. Het huisnaambord kreeg ze van haar kinderen als herinnering aan vroeger. vatte vlam toen hij even niet oplet te terwijl hij met een lastig paard bezig was. Hij heeft het overleefd omdat de Zierikzeese chirurg Mot mans bij hem, als eerste patiënt, huidtransplantatie toepaste." On danks de pennen die in zijn han den werden aangebracht, werkte de smid altijd door. Dit, in de ver onderstelling dat zijn enige zoon Adriaan hem zou opvolgen. Toen die op 15-jarige leeftijd aan een ernstige ziekte overleed ver kocht Dirk de smederij aan Hans de Vlieger. Een Kerkwerfse vracht wagenchauffeur die met de Sirse (annie de Jonge trouwde. „Als 'er kend onderwijzer in praktisch hoefbeslag' leerde Hanse zijn op volger het vak. De Vlieger bleek een goede leer ling, die bovendien beschikte over een groot zakelijk inzicht. Hij breidde het bedrijf uit door schu ren en loodsen te bouwen met sta len balken. Zo ontwikkelde de smederij zich tot het huidige Han se Staalbouw in Nieuwerkerk. Na dat De Vlieger in 1991 overleed, verkocht zijn vrouw Jannie het be drijf en keerde terug naar de plek waar het ooit begon: D'ouwe smis se, inmiddels verbouwd tot een woonhuis met deze betekenisvolle huisnaam. „Nu is de cirkel rond," vindt Jannie. De vrouw van de smederij. laatste dorpssmid van Sir, Jannie de Vlieger-de Jonge en de dochter van de voorlaatste smid Mineke Roks-Hanse voor de voormalige foto Dirk-Jan Gjeltema Hij had het altijd druk", vertelt Mineke Roks-Hanse over haar vader Dirk Hanse Az. „Na zijn werk in de smederij deed hij de administratie in een groot boek dat altijd op een lessenaar lag. Eens per jaar werden aan de hand daarvan rekeningen verstuurd." Niet alleen" voor het beslaan van paardenhoeven. De smid verkocht en repareerde ook kachels, maakte ijzeren banden voor wagenwielen, sleep ploegscharen en. vervaardig de schrepels om onkruid te wie den. „Die gingen een leven lang mee," weet zijn dochter. Hanse was niet zo maar een smid. Via een opleiding in Utrecht be kwaamde hij zich tot onderwijzer in praktisch hoefbeslag. „Hij was zo goed in het vak dat hij het ook aan anderen mocht leren." Het ge velbord waarop die deskundigheid is vermeld getuigt daar nog steeds van. Uit de inventaris, die bij zijn overlijden werd opgemaakt, blijkt dat Andries Boogaerd reeds in 1736 een 'smitse staande op den dorpe van Sirjansland' had. De kerk van Sirjansland had bij deze smid een schuld van enkele jaren oud, zo blijkt uit 'toude boeck' dat even eens deel uitmaakt van de inventa ris. In de eeuwen die volgden waren in Sirjansland vele mannen actief als smid. Onder anderen Marinus Boogaerd, Adriaan Bolle, Willem Bolle, Hubregt de Smidt en Johan Willem Matthijsse. -In 1907 kocht Adriaan Dirkszoon Hanse voor 1500 gulden de smederij aan de dorpsstraat met het bijbehorende pand, waarin drie woonhuizen wa ren gevestigd. Adriaan bekwaamde zich bij verschillende smeden in het vak. Hij was de opa van Mine ke Roks-Hanse. BRUINISSE - De ds. Van Dijkeschool houdt zaterdag een verkoping. De aangeboden artikelen zijn zeer di vers. Van groente, fruit en boeken tot en met speelgoed, sieraden en kaas. Daarnaast zijn soep, friet en frikandellen te koop. De opbrengst is voor de gehandicapte mede mens. De markt is van 9.30 uur tot 15.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Vier protes tantse en de rooms-katholieke ker ken in de Westhoek trekken in de stille week, de week voor Pasen, sa men op. De week begint op zon dag met een oecumenisch avond gebed in de gereformeerde kerk in Haamstede om 19.30 uur. deze avondgebeden zijn ook maandag in de hervormde kerk van Burgh en dinsdag in de Hervormde kerk van Haamstede (19.30 uur). Woensdag is een oecumenische boeteviering in de katholieke kerk van Haamstede (19.30 uur). Donderdag 1 april is een Heilig Avondmaalviering in de hervorm de kerk van Burgh en Goede Vrij dag is een gedachtenisdienst in de gereformeerde kerk. Zaterdag (21.00 uur) is in de hervormde kerk in Renesse een avondwake. Eerste Paasdag is in Renesse om 6.00 uur een dageraadsdienst. Glacisstraat 48, Vlissingen OPEN HUIS *r i ray .v Zeer degelijk volledig gerenoveerd huis met zonnige tuin op het zui den én een achterom! -y~Voorzien van nieuwe +-! kozijnen, vloeren, trap, Y~ keuken, deuren, plafonds, etc. Zeer goed onderhou- |gm den en direct klaar voor gcF-;'' bewoning. Vraagprijs 174.800,- k.k. kom naar De Scheldewerven op 27 maart a.s. appartementen, herenhuizen, stadswoningen en exclusieve penthouses waterwonen in de stad lopend naar centrum, strand en boulevard van Vlissingen www.woneninbestevaer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69