Goedereede weer in onmin met rest eiland In de zithoek 241 zeeland Landelijke interesse voor passieoratorium Tholen krijgt oplaadpunt elektrische auto Droomaanbieding van TEMPUR l Schouwen-Duiveland kent veel huizen met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. donderdag 25 maart 2010 WINKELEN Verzet tegen Middelharnis als centrum detailhandel door Ton van den Nouweland zierikzee - De verhoudingen tus sen Goedereede en de andere drie gemeenten op Goeree-Overflak kee zijn verder onder druk komen te staan nu Goedereede zich niet neerlegt bij het aanwijzen van Mid delharnis als hét winkelgebied op het eiland. Eerder al bleek Goe dereede alleen te staan in het ver zet tegen de gemeentelijke herinde- ling. Bron van het nieuwe conflict is het rapport Detailhandelsvisie Goeree-Overflakkee, dat is opge steld in opdracht van het Interge meentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee. Hierin wordt gesteld dat Middelharnis het eilandelijk centrum moet zijn voor winkelen in de niet-dagelijk- se sector. Dat betekent dat in de an dere kernen nog wel bakkers, sla gers en supers mogen komen, maar dat kledingwinkels, meubel zaken en juweliers zich bij voor keur in winkelgebied Op d'n Diek in Middelharnis moeten vestigen. Deze aanbeveling is verkeerd geval len in de gemeenteraad van Goed ereede. Alle politieke partijen vinden dat Ouddorp ook zo'n eilandelijk cen trum is. „Het winkelbestand in Ouddorp moet zelfs worden verste vigd, met name voor de vele recre anten," zegt de SGP-woordvoerder in de raad. „Ouddorp moet de plaats blijven voor detailhandel voor niet-dagelijkse boodschap- door Rob Paardekam tholen - Als eerste gemeente in Zeeland krijgt Tholen een oplaad punt voor elektrische auto's. Burge meester en wethouders hebben er ruimte voor gereserveerd op het parkeerterrein van het gemeente huis in Tholen-stad. Het oplaadpunt wordt betaald door de stichting E-laad, waarin al le netbeheerders uit ons land zijn verenigd. E-laad wil in drie jaar tijd tienduizend oplaadpunten neerzetten in het land. Tweedui zend daarvan worden in samen spraak met gemeenten geplaatst op locaties die voor automobilis ten gemakkelijk bereikbaar zijn. „Voor de andere achtduizend laten we ons leiden door de kopers van elektrische auto's", stelt [aap Nieu- r 1 - - Koop nu en geniet van uw droomvoordeel Bij aanschaf van een TcMPUR Kussen, matras en een vlakke bedbodem ontvangl u het bed incl. hoofdbord t.w.v. 798.- GRATIS. Kiest u voor een elektrisch verstelbare uitvoering, dan ontvangt u ook nog eens een GRATIS TEMPUR Dekbed t.w.v. 449.-i Uw voordeel kan oplopen tot 1.249,-. Uw TEMPUR dealer in de regio Decotrend Haringvlietplein 4 4301 XG Zierikzee HUISNAAM pen," meldt Verenigd Gemeentebe lang. Het CDA vindt dat met de aanwijzing van Middelharnis het potentieel van Ouddorp volledig wordt miskend en een kruis wordt gezet door het behoud van de leef baarheid in de kleine kernen. De raad neemt de zaak zo hoog op dat in het raadsakkoord - de poli tieke leidraad voor de komende ja ren - de passage is opgenomen dat de gemeente zich inzet voor be houd en versterking van het win kelbestand. In de detailhandelsvisie staat dat een winkelgebied als Op d'n Diek een achterland van 10.000 tot 20.000 inwoners nodig heeft. Al leen in Middelharnis is nog markt voor met name lederwaren en woonaccessoires. door Marijke Vael wenhuis van E-laad. „Zij kunnen zich bij ons melden en dan probe ren wij in de buurt van hun wo ning een oplaadpunt te realise ren." De stichting biedt alle ge meenten in Nederland één gratis oplaadpunt per tienduizend inwo ners aan. Tholen is daar gretig op ingegaan. „Wij hebben duurzaam heid hoog in het vaandel staan", laat een woordvoerder weten. Door de dubbele deur in de voorgevel zou nog gemakkelijk een paard naar binnen kunnen. Maar dat heeft geen zin. Want waar eeuwenlang een smidsvuur brandde is nu een halletje. Waar ooit paarden in de travalje ston den is nu de zithoek. Jannie de Vlieger-de Jonge (65) hoeft slechts haar ogen te sluiten om 'd'ouwe smisse' van Sirjansland weer voor zich te zien. „Hier bij het aanrecht was vroeger de werkbank", wijst ze. „En onder het plafond zitten de beroete balken met haken waar aan Hans metalen landbouwwerk tuigen ophing." lannie was getrouwd met de laat ste dorpssmid van Sir, Hans de Vlieger. Zij deelt haar herinnerin gen met een andere geboren en ge togen Sirse, Jacomeintje Roks-Han- se (69), in het dorp bekend als 'Mi neke smid'. „Mijn moeder was Vrouw smid'. Ze heette Adriana Hanse-Berman, maar werd nooit zo aangesproken," vertelt Mineke. Zij is de oudste dochter van de voorlaatste dorpsmid, Dirk Hanse Az en de kleindochter van Adriaan Hanse Dz. Die runde daarvoor de smidse aan de Dorpstraat. Het beeld van haar vader in zijn leren voorschoot bij het smidsvuur en de geur van gloeiende hoefijzers die tegen hoornen paardenhoeven worden gedrukt behoren tot haar jeugd herinneringen. „En de herrie. Want de paarden wilden niet al tijd de travalje in. Soms gingen ze zelfs op de grond liggen. Dan schreeuwde mijn vader van kwaad heid, maar hij kreeg het altijd voor elkaar." Volgens Mineke was het meestal heel gezellig in de smidse. „Vooral 's winters wanneer de dorpelingen niet naar het land hoefden. Als mijn vader 's avonds het vuur op stookte om nog wat te werken kwamen de dorpelingen langs om elkaar te ontmoeten. Vaak nam ie mand zo'n vierkante, blikken doos froufrou-koekjes mee. Daar aten we met zijn allen van, terwijl dorpsnieuwtjes werden uitgewis- j seld." Het dorp, dat toen al een hechte sociale groep vormde, leefde in- I tens mee toen Dirk Hanse bij een bedrijfsongeval ernstige brandwon- 1 den opliep. „Mijn vaders kleding STRfMUV RENEWAL COMJORT SERENITY Til.Nfcw'AL COMFORT SI-RiM-fï RENEWAL fOYAOn: SERENITY G zierikzee - Het passieoratorium Een gat in het dak van het Zierik- zeese duo componist Mar van der Veer en predikant/tekstschrijver Michiel de Zeeuw is sinds de pre mière 2005 al op veel plaatsen uit gevoerd en trekt nog steeds lande lijke belangstelling. Zo zal dit Nederlandstalig orato rium als het zondagmiddag weer eens in Zierikzee wordt uitge voerd, gelijktijdig in het Brabantse Oss klinken. In de Thomaskerk in Zierikzee zal het werk weer in zijn geheel wor den gebracht. De uitvoerenden zijn het Thomaskoor onder leiding van Mar van der Veer met mede werking van de solisten Margreet Baakman, Lies Noordhof, Liesbeth Franken, Ineke Schilperoord en Marcel van der Zande. De instru mentale solisten zijn Marya Heij (cello), Annette Jumelet (viool), Es ther van der Schee (klarinet) en Rianne van der Schee (fluit). De titel van het werk verwijst naar het bijbelverhaal waarin vier men sen een verlamde man bij Jezus willen brengen. Vanwege de me nigte lukt dat niet. Zij maken een gat in het dak 'boven de plaats waar Jezus was'. Op dat punt was er een open hemel. Zondag 28 maart, Thomaskerk, St. Do- musstraat, Zierikzee, 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68