221 zeeland Beetje inspiratie, goed plan, veel hÊÈI M Nieuwe afdeling IVN presenteert zichzelf Lokale site begint met puzzelspel M' m 'Het schrijven van een boek kan een dag duren maar ook wel twee jaar' fj: OPEN HUIZEN ROUTE LEESBEVORDERING Schrijfster Annemarie Bon beantwoordt vragen van mavo-leerlingen Pontes tijdens Read Meet Annemarie Bon speciale bijlage zaterdag 27 maart donderdag 25 maart 2010 door Ali Pankow 'Schrijven is heel populair, vooral bij jongeren', zegt Annemarie Bon. 5* JP lil ''"sas rS fff f hmmhiMIMB Tekening geïnspireerd op de boeken met 'Haas' in de hoofdrol. Affiches bij twee boeken van Annemarie Bon. Boeken zijn niet cool, maar schrijven is juist wel heel hot. Tot die constatering kwam schrijfster Anne marie Bon gisterochtend tijdens een Read Meet met mavo-4 leer lingen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Dit leescafé in samen werking met de Bibliotheek Zierik zee werd niet in de school zelf maar in Poppodium Brogum ge houden. „Supergezellig is het hier", luidde de spontane reactie van Bon. Zij was verrast de wanden opge sierd te zien met door de leerlin gen gemaakte posters en covers op basis van haar boeken. Het werk van Bon was vooraf besproken in de lessen Nederlands, de affiches en boekomslagen waren gemaakt in de lessen Culturele en Kunstzin nige Vorming. Verder leverden de leerlingen Consumptieve Tech niek een bijdrage aan deze Read Meet met broodjes en drankjes. Annemarie Bon schrijft verhalen en boeken voor kinderen van di verse leeftijden, van kleuters tot jongeren in de leeftijd van 14-plus. „Schrijven is populair, vooral ook bij de jeugd. De helft van de jonge ren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar schrijft wel eens een verhaal, op blogs of hyves, een liedtekst of een rap", aldus Bon. De stelling dat inspiratie het aller belangrijkste is voor een schrijver, verwees zij naar het land der fabe len. „Misschien is vijf procent in spiratie vereist, maar belangrijker zijn een goed werkplan, veel on derzoek en voor de rest gewoon hard werken", aldus de schrijfster. Zelf investeert ze relatief veel tijd aan onderzoek. Zo woonde zij ten behoeve van haar boek Oppassen het proces van een echte moord zaak bij en bezocht zij vooraf gaand aan het schrijven van Een nieuw leven een opvanghuis voor tienermoeders. „Op dit moment ben ik bezig met een historisch jeugdboek. Het speelt in het jaar Annemarie Bon werkte eerst als medisch analist. In 1983 begon ze als journalist bij het Brabants Dagblad. Het schrijven van jeugdpagina's be viel zo goed, dat zij freelance au teur werd voor diverse kindertijd schriften. Zij was tien jaar lang hoofdredac teur van kindertijdschrift Taptoe. Bon schrijft boeken voor kinderen van diverse leeftijden. De bekendste titels voor de leef tijdsgroep vanaf 12 jaar zijn: Op passen, Love u 2 much, Een nieuw le ven en Weblog van een bruggertje. 1629 ten tijde van de 80-jarige oor log. In Groenlo bestaat de Compag nie Grolle. Daarin spelen mensen als hobby het optreden van de sol daten van Frederik-Hendrik na. Daar heb ik dus een goede indruk gekregen van de kostuums en de wapens die in die tijd werden ge bruikt", aldus Bon. Samen met illustratrice Gertie Ja- quet heeft zij ook een aantal die renverhalen met Haas in de hoofd rol gemaakt. Tot die serie behoort het populaire prentenboek Wortel tjestaart. Bon beweert niet dat schrijven een roeping is. Zeifis zij stapje voor stapje in dit beroep beland, nadat zij eerst een andere richting was ingeslagen. „Ik heb biochemie gestudeerd omdat een jongen op wie ik erg verliefd was ook naar de laboratoriumschool ging." Bon werkte na haar opleiding in een ziekenhuislaboratorium, maar was onderzoek van bloed, urine, poep, sperma en fluimen plots zo zat dat ze op een baan van journa list solliciteerde. Met succes. Het begin van een loopbaan waarin zij stapje voor stapje zelfstandig schrijfster is geworden. De stelling dat 'schrijvers een mooi leven heb ben' kan zij volledig beamen. Een speciaal talent is volgens Bon niet vereist. Belangrijke eigenschappen zijn wel: verbeeldingskracht, door zettingsvermogen, nieuwsgierig heid, eigenwijsheid en taalgevoel. Hoe lang is zij gemiddeld met het schrijven van een boek bezig? Leest zij zelf veel van andere schrijvers? Zijn haar boeken gebaseerd op waar ge beurde verhalen? Hebben haar boeken iets gemeen met elkaar? Mavo 4-leerlingen van Pontes Pie ter Zeeman wilden dat allemaal weten van schrijfster Annemarie Bon gisterochtend tijdens het lees café in Brogum in Zierikzee. Bon gaf op alle vragen spontaan antwoord. Haar werk is zo divers dat ze geen gemiddelde tijdsduur voor het schrijven ervan kan noe men. „Zaterdag schreef ik in één dag tijd een voorleesboekje voor kinderen in groep 3, maar een boek voor jongeren kan soms wel twee jaar vergen." De moed hebben het heft in eigen handen te nemen en je eigen ruim te te claimen, beschouwt zij zelf als terugkomend thema in haar boeken. Veel verhalen zijn fictie, maar Bon vertelt ze op realistische wijze. Haar boek Ik leef nog is ove rigens wel gebaseerd op een ware gebeurtenis: een levertransplanta tie, waarmee het leven van een tie nermeisje werd gered. Bon zou 'het best leuk te vinden' als er eens een boek van haar ver filmd zou worden. Zij koestert ook al enige tijd het idee daar zelf eens het initiatief toe te nemen. „Ik ben van plan een synopsis te schrijven voor verfilming van de jeugdserie Goudkust, die ik samen met Rom Molemaker schrijf', vertrouwde zij haar jeugdige ondervragers toe. Schrijvers die haar inspireren zijn onder meer Harry Mulisch en Ar thur Japin. Van die laatste bracht zijn boek Een schitterend gebrek haar op het idee voor een struc tuur waarin historie en het hier en nu elkaar afwisselen. Bon gebruik te die zeifin haar boek Bonustrack. Dé ideale gelegenheid om zonder afspraak uw toekomstige (droom-)woning geheel vrijblijvend te bezoeken en uitgebreid te bezichtigen. door Piet Kieemans zierikzee - De lokale internetsite Welkomopschouwenduiveland.nl begint met Pasen een puzzelspel langs Schouwse bedrijven, restau rants en musea. Op de site komen instructies die de deelnemers naar locaties leiden, waar zij een kaart kunnen ophalen met een letter. Die letters vormen samen een slag zin. Hoofdprijs van de puzzel is een 3D-televisie. De winnaars wor den op 29 augustus tijdens de Ha vendagen bekendgemaakt door burgemeester Gerard Rabelink. Het spel start 4 april maar is vanaf vandaag al te zien op: www.welkomopschouwenduive- land.nl renesse - Het Instituut voor Na tuurstudie (IVN) presenteert zater dag in natuuractiviteitencentrum Ecoscope in Renesse de nieuwe af deling Zeeuwse Delta. Dit is een sa menvoeging van de afdelingen Schouwen-Duiveland, Tholen en de Bevelanden. De samenvoeging is volgens woordvoerder Hans Enkelaar voor al ingegeven door praktische over wegingen. Vrijwilligers voor het 'veldwerk' van het IVN zijn er doorgaans voldoende, maar als het om bestuursfuncties gaat is het een stuk lastiger. Door drie afdelin gen tot één nieuwe samen te voe gen zijn minder bestuursleden no dig. „En je kunt centraal je activiteiten coördineren. Het is heel prettig bij het organiseren van evenementen van elkaar te weten wat je doet. Ik denk dat je ook meer mogelijkhe den óm iets te organiseren krijgt", aldus Enkelaar. Na een korte inleiding van Schouws IVN-lid Vincent Krans zijn er zaterdag wandelingen in de tuin bij Ecoscope, presentaties, workshops en een muzikaal inter mezzo door William van der Hul- le. Belangstellenden zijn vanaf 13.30 uur welkom in het Ecoscope.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66