binnenland 15 Dieren moeten weer drie jaar wachten BEDREIGDE SOORTEN Regels zijn te ingewikkeld Cites-rapport De IMVM Open Huizen Dag biedt u kansen! donderdag 25 maart 2010 door Dewi Gigengack In Japan staat sushi van blauw- vintonijn nog op het menu. Ijsberen mogen nog verhan deld worden en de tijger krijgt geen verhoogde bescher ming. Haaievinnensoep blijft een legale delicatesse in Azië en rode en roze koraal wordt nog gebruikt om juwelen van te maken. Dat zijn enkele uitkomsten van de 43 punten waarover 175 lidstaten dertien dagen hebben vergaderd. Vandaag is de laatste dag van de Ci- tes-conferentie in Doha (Qatar) over de handel in bedreigde dieren en planten. Bij dieren- en milieu clubs heerst teleurstelling over veel beslissingen, omdat die vooral op basis van economische en politieke belangen zijn gemaakt. „Sinds een aantal jaar woedt bin nen Cites een discussie over levens onderhoud", signaleert Rikkert Reijnen van het International Fund for Animal Welfare (IFAW). „De vraag is of Cites met haar han delsverboden mensen niet te veel hindert in hun recht op een inko men." Het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft daar begrip voor. „We beseffen dat handel goed is voor de lokale economie", ver klaart voorlichter Clarisse Buma. „Maar we wijzen landen erop dat het laten prevaleren van handelsbe langen kortetermijndenken is." Reijnen vindt de discussie gevaar lijk. ,-,Cites is bedoeld om soorten voor uitsterven te behoeden. Door economische aspecten mee te ne men, komt die doelstelling op losse schroeven te staan." Het IFAW vindt de Cites-regels goed, 'maar het ontbreekt aan een efficiënte wetshandhaving'. De Par tij voor de Dieren is het met dat eerste niet eens. „Cites is veel te in gewikkeld en is niet waterdicht te krijgen", zegt Kamerlid Esther Ouwehand. „Wij zijn voor een to taalverbod op handel in bedreigde dieren en planten, en pleiten voor een lijst van soorten die wél ver handeld mogen worden. Maak een duidelijke scheiding en ga aan de veilige kant zitten." Volgens Ouwehand vraagt het com plexe vergunningensysteem te veel expertise van controlerende instan ties. Dat vindt ook het WNF. Cla risse Buma: „Handhaving is lastig, en heeft weinig prioriteit bij de douane. Die let meer op drugs." Kort door de bocht, vindt voorlich ter Geera van Weenum van de douane. „We letten op verschillen de dingen: wapens, namaakspul- len, drugs en óók bedreigde die ren." De douane heeft Cites-specia- listen in dienst, die bij twijfel de AID erbij kunnen halen. Hoe goed de handhaving ook is, voor tijger, koraal en haai is onder schepping uit een koffer op Schip hol te laat. Kans op betere bescher ming hebben zij over drie jaar, op de volgende Cites-conferentie. Nederland geeft in zijn meest re cente Cites-rapport uit 2008 aan dat de regels duidelijk zijn en het toezicht adequaat is. In 2007 werden 847 dieren en planten of producten daarvan in beslag genomen op basis van de Ci tes-regels. In 2008 waren dat er 761. Inbeslaggenomen goederen waren vooral koraal en natuurme- dicijnen, maar ook orchideeën, pil len van zeepaardjesnieren, sche dels van apen of beren en een paar Nikes gemaakt van anacondaleer. een officiële warme dag. De koude winter heeft er voor gezorgd dat de natuur veel later op gang komt dan voorgaande warme jaren. Uit waar nemingen blijkt dat de natuur 17 da gen achter ligt op vorig jaar. Vanaf vandaag is er volgens de metereolo- gen van WeerOnline kans op regen, terwijl de temperaturen redelijk hoog blijven, foto Cynthia Boll/GPD Interesse in een nieuwe woning? De NVM Open Huizen Dag op zaterdag 27 maart biedt u veel kansen! Op deze dag kunt u vele huizen zonder afspraak vrijblijvend bezichtigen. Een goede kans om u breed te oriënteren. Als u een leuk huis heeft gezien, bent u beter af wanneer u een NVM-aankoopmakelaar inschakelt. Hij brengt u dan onder andere meteen op de hoogte van de kansen die de huizenmarkt op dit moment biedt. Zoals een goede onderhandelingsposi tie en de verhoogde NHG die nog steeds van kracht is. Kortom uw NVM-aankoopmakelaar bespaart u met zijn kennis en ervaring bij het kopen van uw nieuwe huis veel tijd, geld en zorgen. Kijk voor meer informatie op www.nvm.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5