Tholen biedt service De non-verbale voor elektrische auto 24and Expositie over kunst bij havens 1 Napoleontisch kanon uit Veere op Spaans fort Axel SINT-ANNALAND Eefke Bastianen begint een Droomaanbieding van TEMPURd donderdag 25 maart 2010 PRIMEUR Gemeente krijgt als eerste in Zeeland een oplaadpunt door Florence Imandt door Rob Paardekam THOLEN - Als eerste gemeente in Zeeland krijgt Tholen een oplaad punt voor elektrische auto's. Burge meester en wethouders hebben er ruimte voor gereserveerd op het parkeerterrein van het gemeente huis in Tholen-stad. Het oplaadpunt wordt betaald door de stichting E-laad, waarin al le netbeheerders uit ons land zijn verenigd. E-laad wil in drie jaar tijd tienduizend oplaadpunten neerzetten in het land. Tweedui zend daarvan worden in samen spraak met gemeenten geplaatst op locaties die voor automobilis- ten gemakkelijk bereikbaar zijn. „Voor de andere achtduizend laten we ons leiden door de kopers van elektrische auto's", stelt Jaap Nieu- wenhuis van E-laad. „Zij kunnen zich bij ons melden en dan probe ren wij in de buurt van hun wo ning een oplaadpunt te realise ren." De stichting biedt alle gemeenten in Nederland één gratis oplaad punt per tienduizend inwoners. Tholen is daar gretig op ingegaan. „Wij hebben duurzaamheid hoog in het vaandel staan", laat een woordvoerder weten. „Daarom hebben we vorig jaar meegedaan aan de dag van de duuzaamheid. Tijdens deze dag zijn er gesprek ken geweest tussen de gemeente en E-laad over het plaatsen van een oplaadpunt. Het college was daar positief over." 'Even snel de auto opladen' is er overigens niet bij, want het duurt twee tot vier uur om de accu weer helemaal vol te krijgen. „Maar dat is nog altijd veel sneller dan thuis in het gewone stopcontact", zegt Nieuwenhuis. „Dat kan wel, maar dan duurt het zeker acht uur." Op dit moment rijden er nog nau welijks mensen in een elektrische auto. De netbeheerders hopen dat de snelle aanleg van duizenden op laadpunten in heel het land daar verandering in gaat brengen. www.e-laad.nl SINT-MAARTENSDIJK - Inwoners van de gemeente Tholen kunnen de komende maand kennismaken met het plan om drie kunstwer ken te plaatsen bij verdwenen ha ventjes in de gemeente. Dat idee komt van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij (KNHM). Die wil de kunstwerken plaatsen bij de verdwenen havens in Sint-Annaland, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk om ervoor te zorgen dat de geschiedenis niet wordt vergeten. In Sint-Annaland worden de contouren van de ha ven zichtbaar gemaakt door het plaatsen van meerpalen. In Scher penisse komt een platte creatie van staal, die het laden en lossen van een schip voorstelt. Sint-Maar tensdijk krijgt een creatie van een paar meter hoog waarin de Pluim- pot en het dorp te zien zijn. De KNHM heeft de kosten van de voorbereiding op zich genomen en hoopt nu andere partijen te vin den om de kunstwerken te bekosti gen. Daarbij wordt ook naar de ge meente gekeken. Om de bevolking alvast warm te la ten lopen voor het project, zijn de ontwerpen vanaf vandaag drie we ken te zien tijdens een tentoonstel ling in het gemeentehuis. Die ex positie toont ook de geschiedenis van de historische havens. O Bekijk enkele ontwerpen op on ze site: www.pzc.nl/tholen Koop nu en geniet van uw droomvoordeel Bij aanschaf van een TFMPUR Kussen, matras en een vlakke bedbodem ontvangt u het bed incl. hoofdbord t.w.v. 798,- GRATIS Kiest u voor een elektrisch verstelbare uitvoering, dan ontvangt u ook nog eens een GRATIS TEMPUR Dekbed t.w.v. €449.-! Uw voordeel kan oplopen tot 1.249,-. Uw TEMPUR1 dealer in de regio Mega Bed Kloosterpoort 5 - 21 4421 SN Kapelle - Biezelinge Woonboulevard Poortvliet Paasdijkweg 33 4693 RE Poortvliet Decotrend Haringvlietplein 4 4301 XG Zierikzee Eefke Bastianen runt sinds 2005 het bedrijf Equimo aan de Annavosdijk in Sint-Annaland. Aan het centrum voor equitherapie en hip pische begeleiding is onlangs een zorgboerderij toegevoegd. „Als jouw probleem zou zijn dat je moeite hebt met grenzen stellen, zou ik je aan Batumo koppelen. Maar als je hier zou komen met een trauma uit het verleden, bij- voorbeeld omdat je als kind te wei nig liefde hebt gehad, dan zou het Isadora worden." Batumo is een schimmel - laag in de rangorde van de kudde - die meteen op mij afkomt als ik met paardentherapeute Eefke Bastia nen de wei in stap. Hij duwt zijn kop onder mijn armen en bijt aan de ceintuur van mijn jas. Isadora is een mooi groot bruin paard met zo'n klassieke witte streep tussen de ogen. Rustig en vriendelijk, maar hoger in de hiërarchie. De andere paarden lijken wat on geïnteresseerder als ik ze samen met Eefke benader en aai.-Zelf vond ik Batumo, de ondeugende, de minst aantrekkelijke om iets mee te gaan ondernemen en Isado ra de leukste. Puur gevoelsmatig, want van paarden heb ik geen klap verstand. Maar om gevoel draait het nou net bij Equi- Mio, het paardenbe- drijf van Eefke Bastia nen (38). Wekelijks heeft Eefke zo'n 25 cliënten: individuele bege leiding van volwassenen en kinde ren, groepsbegeleiding van kinde ren en enkele zorgboerderijklan ten. Die laatste groep komt om 'te werken zonder werkdruk', zegt Eefke. „Ze helpen met het onder houd van de stallen, het borstelen van de paarden, alle voorkomende werkzaamheden. Maar daarnaast werken ze ook aan hun persoonlij ke ontwikkeling. Alleen werken zonder werkdruk raad ik af Ze moeten wel willen groeien als per soon." In die zin onderscheidt EquiMio zich van andere zorgboerderijen. Die zijn ook veelal ontstaan als ne ventak binnen een bestaand agra risch bedrijf. EquiMio ontstond Eefke Bastianen met links Steef en vijf jaar geleden juist vanuit een zorg- of liever gezegd coaching-in steek: de equitherapie. Die therapie is simpel gezegd geba seerd op de non-verbale kwalitei ten van paarden. „Tachtig procent van menselijke communicatie is non-verbaal, maar wij hebben afge leerd daarnaar te luisteren", zegt Eefke, die een sociaal-pedagogi sche achtergrond heeft en naast het runnen van haar bedrijf ook nog lesgeeft aan de Hogeschool Utrecht. „Paarden reageren heel sterk op de non-verbale signalen OfR SERENtl V -Ir N AXEL - Leo Bliek van Staatsbosbe heer in Zeeuws-Vlaanderen is geïn teresseerd in heraldiek en verza melt antieke wapens. En dus loopt hij warm voor een oud kanon. Toen de in Nisse wonende Bliek in een tuin in 's-Heer Abtskerke een oud kanon zag liggen, vroeg hij dan ook of de eigenaar het wil de afstaan. Die ging akkoord toen hij hoorde dat Bliek het wapen tuig een mooie plek wilde geven op fort Jacob ten zuiden van Axel. Het fort werd door de Spanjaar den in 1634 aangelegd. Het kanon is in 1811 gemaakt en werd door de Napoleontische legers in een batte rij in Veere neergezet om de Zeeuwse kust tegen een Engelse in val te verdedigen. Zoals zo veel kanonnen in de buurt van vaarwater, kreeg ook dit kanon na zijn diensttijd ('na zo'n 150 schoten was een kanon onbe trouwbaar') een tweede leven als meerpaal. „Ik vond het bijzonder dat dit kanon van bijna twee eeu wen oud er nog zo gaaf uitziet." Aarzelend geeft Bliek toe dat er toch nog heel wat uurtjes werk in zijn gaan zitten. „Ik heb alle plank jes op maat gezaagd en de affuit zelf gebouwd. Het is geen kanon uit de zeventiende eeuw, maar het geeft bezoekers wel een beeld van het fort als verdedigingswerk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58