321 sport Johan Scheele houdt niet van Marianne Timmer leert veel Takahashi leidt op WK kunstrijden Poolbiljarters buiten medailles bij 8-ball Van Damme soeverein verder in Grand Prix Thuisnederlaag Team Reynaert Boete en minder toeschouwers voor Hertha BSC In bijna elke kern in de streek zetelen clubs die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden de diverse sporters in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 10: Voormalig motorcrosser Johan Scheele donderdag 25 maart 2010 TURIJN De Japanner Takahashi heeft na het korte programma de leiding ge nomen bij de strijd om de wereldti tel kunstrijden. In Turijn kreeg de winnaar van olympisch brons in Vancouver 89,30 punten voor zijn uitvoering. De Canadees Patrick Chan volgt met 87,80. De derde plaats is voorlopig voor de Frans man Brian Joubert (87,70). ZAGREB De Nederlandse poolbiljarters heb ben bij de Europese kampioen schappen in Zagreb naast de me dailles gegrepen op het onderdeel 8-ball. Nick van den Berg kwam nog het verst, hij strandde in de achtste fi nales tegen de Zweed Chamat: 7-8. Van den Berg won eerder brons op het onderdeel straightpool. SAS VAN GENT OP de tweede speeldag van de Grand Prix driebanden viel geen verrassing te noteren of het moet de uitschakeling van Fons Baart zijn. Mocht Frank Oostdijk in zijn eerste partij nog spreken van een beetje pech, in zijn tweede tegen Etiënne van Damme kwam hij ge woon tekort. Desondanks kwam Van Damme daarna pas op stoom, want in zijn tweede partij gooide hij er 1.047 tegenaan. In de andere poulehelft overleefde Carel van Meelen ten koste van Fons Baart en Florant Rombaut. SAS VAN GENT Het team Reynaert verloor in eigen huis het duel in de vierde divisie driebanden met 2-6 van Aartsbouw 3. Rob Claerhoudt stal de show in Zaal Reseda met een knappe over winning op Kees van de Beemd. Zijn moyenne wordt in het plak boek opgetekend met gouden let ters, 0.757. Verder werd het een wat ongelukkige nederlaag voor de thuisploeg. Mocht Jan de Rechter, die nu één punt tekort kwam, heb ben gewonnen was een remise bin nen geweest. Nu werd het een op papier ruime nederlaag. BERLIJN - De Duitse voetbalbond heeft Hertha BSC een boete van 50.000 euro opgelegd voor de on geregeldheden na afloop van de competitiewedstrijd op 13 maart te gen 1. FC Nürnberg. Zo'n 150 supporters van Hertha be stormden na afloop van de wed strijd het veld en bedreigden spe lers met ijzeren staven. Hertha, de hekkensluiter van de Bundesliga, mag bovendien voor de komende thuiswedstrijd tegen VfB Stuttgart slechts 25.000 toe gangskaarten verkopen. Het olym pisch stadion in Berlijn, de thuis haven van Hertha, biedt plaats aan ruim 74.000 kijkers. door René van Stee ZAAMSLACVEER - Johan Scheele le verde in 1975 een prestatie van for maat. De inwoner van Zaamslag- veer won dat jaar het Europees kampioenschap motorcross 250CC bij de liefhebbers. Hij reed inder tijd bij de inters van de Belgische bond BLB. Een doorbraak naar het grote werk lag in het verschiet. Dat lukte slechts ten dele. Mede daarom maakt de 55-jarige akker bouwer er niet al te veel drukte „Natuurlijk was het prachtig dat ik die titel won. Ik kijk ook terug op een fantastische tijd. Maar het is al weer zó lang geleden. En eerlijk is eerlijk. Bij de grote jongens heb ik het daarna wel redelijk gedaan, maar niet dermate goed dat ik het hier nu eventjes ga zitten uitleg gen", zegt de broodnuchtere Schee le aan de keukentafel van de boer derij waar hij ook is opgegroeid. Zoals bij veel jonge knapen begon het met rijden op brommertjes. Dat gebeurde in het weiland ach ter het huis. Onder impuls van crossorganisator en -manager Har ry Goossens uit Axel volgden al snel wedstrijden bij de junioren in Zuid-Nederland. Het talent van de jeugdige Zeeuws-Vlaming, steevast vergezeld van zijn vaste monteur Jan van der Have, bleef niet onop gemerkt. Via Fons van Damme, va der van motorcrosser Aswin, kwam hij op het circuit in Axel in contact met Willy Aper van motor club Samen Sterk uit Wachtebeke. Die zorgde voor een overgang naar België, van oudsher een toonaange vende motorcrossnatie. Dit had echter veel voeten in de aarde. „Als Nederlander mocht je niet zo maar in het buitenland gaan rij den. Ik had daar een Belgisch adres voor nodig. Dat vonden we op den duur in Zelzate." Scheele's Belgische debuut op 1 mei 1972 in Wachtebeke was geen succes. Als erkend zandrijder kon hij nauwelijks uit de voeten op de modderige omloop. Maar hij bleek een snelle leerling en reed daarna Johan Scheele met de 250cc Suzuki waarop hij in 1993 zijn laatste seizoen crosste. steevast voorin mee. Het absolute hoogtepunt volgde in 1975 tijdens de Europese titelstrijd. De slechts twintig jaar oude Scheele zette daarin op zijn Maico, een Duits motormerk dat indertijd net zo toonaangevend was als de Japanse merken van tegenwoordig, meteen de toon door in de eerste van de vijf races (drie reeksen) naar de ze ge in het Zwitserse Werlikon te rij den. Ook in het Duitse Feggen en Echt was hij oppermachtig. Met al leen nog de wedstrijd in Aalter voor de boeg, was de cross in het Engelse Bridgnorth van doorslag gevend belang. „Daar won ik ook. Er waren twee bussen bomvol met supporters meegereisd. Dat deed me heel veel. Zoiets moois heb ik nooit meer meegemaakt." Het succes smaakte naar meer. Scheele wilde hogerop. Via de Ne derlandse bond KNMV ging hij op jacht naar een internationaal start bewijs. Hoewel hij met grote tegen zin weer bij de junioren moest be ginnen en hij in 1976 lange tijd was uitgeschakeld vanwege een beenbreuk, kwam Scheele toch in het bezit van het zo felbegeerde H-nummer, de entree tot interna tionale wedstrijden. In Nederland bond de Zeeuws-Vla ming de strijd aan met toenmalige wereldtoppers zoals Gerrit Wol- sink, Gerard Rond en Frans Sig- mans. En niet onverdienstelijk. Zo behaalde hij in 1978 in het eind klassement van de 500CC, met twee races in Axel, de achtste plaats. Ook stonden er regelmatig "■H'-y-U 1 luim 11 null iiiiiiii 1 1 iiMiiii 1 door Harm Vonk Maria HIERDEN - Zelfs premier Balkenen de vroeg Marianne Timmer mee naar Vancouver, maar de ijskonin gin ontbrak wegens een blessure. Aan het einde van een schaatssei zoen vol tegenslagen, blikt de schaatsster terug. „Tsja, het was een bizar seizoen", klinkt het. Marianne Timmer heeft net de opnames van een nieuwe tv-commercial achter de rug. Druk, druk, druk. Denk niet dat de 35-jarige Groningse sinds haar uitschakeling voor de Spelen vakantie heeft. Ze had een vakan tie gepland, maar omdat vriend Henk sinds begin deze maand on der de lat staat bij SC Heerenveen dreigt die erbij in te schieten. De drievoudig olympisch kampioene brak 13 november vorig jaar tij dens de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen haar hielbeen op meerdere plaatsen, nadat ze onder uit was gereden door de Chinese Yu Jing. Na een wonderbaarlijk snelle revalidatie (in plaats van na drie maanden stond ze na minder dan zes weken weer op het ijs) kwam ook het tweede kwalificatie toernooi eind januari te snel. Tim mer mocht haar olympische titel van Turijn op de 1000 meter niet verdedigen. Tuurlijk had ze nog wel naar Vancouver gekund. „Ik ben gevraagd door minister Bal kenende, zegt ze. „Maar ik wilde er niet bijhangen, ik wilde een toe gevoegde waarde zijn." Timmer realiseert zich sinds die vrijdag de dertiende hoe bekend ze eigenlijk is. Zo bekend dat ze in de weken voorafgaande aan haar kwalificatie Nederland zelfs even ontvluchtte om zich in het Duitse Erfurt voor te bereiden. „Ik voelde me in Heerenveen zo bekeken op het ijs. Iedereen wilde van alles we ten: ging het wel, ging het niet... Ik had het gevoel dat ik steeds ver antwoording moest afleggen." Maar ze leerde ook de mooie, war me kant van haar populariteit ken nen. „Ik heb nooit geweten dat mensen zo intens en met zoveel gevoel konden reageren. Ik kreeg brieven, kaarten, bloemen, gedich ten. Het was om kippenvel van te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52