'Brandweer moet zich meer richten op preventie' T0©S 41 binnenland V&D Het is even wennen voor motorrijder op de weg Philips zet streep door sekstest Veurjoar In de kop? Huizinga niet terug in Tweede Kamer PRIJZENCIRCUS Koeien krijgen de lentekolder donderdag 25 maart 2010 De VELUX lichtkoepel HR++ beglazing Elektrisch bedienbaar Regensensor Optimaal wooncomfort Veilig V. Wilt u de VELUX lichtkoepel laten plaatsen en een plissé gordijn cadeau? Ga dan naar www.velux.nl/acties DEN HAAG - De brandweer moet meer aandacht besteden aan het voorkomen van branden dan aan het blussen ervan. Brandweerlie den moeten daarom huizen en scholen langs om burgers voor te lichten en te adviseren over brand veiligheid. Dit moet leiden tot gro ter gebruik van rookmelders en sprinklers. Dat staat in het toekomstplan van de brandweer dat gisteren is gepre senteerd. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal branden gestegen van zo'n 42.000 in 1990 naar 45.000 in 2008. Ruim 58 procent van alle brandmeldingen in 2008 was loos alarm. Negen op de tien keer was in dat geval sprake van een niet juist werkende brandmeldinstalla- tie. U-it die cijfers blijkt eveneens dat het percentage loos alarm in Zee land met 34 procent (900 meldin gen) het laagst was. De meeste Zeeuwse korpsen trakteren bedrij ven of instellingen waar zo'n loze melding is vastgesteld standaard op een brief en een informatiefol der, zegt Dianne Deurloo van de Veiligheidsregio Zeeland. Daarin wordt de impact van een loos alarm uitgelegd en gewezen op mogelijkheden om herhaling te voorkomen. In het toekomstplan wordt ook een lans gebroken voor meer eigen onderzoek van de brandweer en een betere samenwerking tussen de regio's. Nu neemt elke regio alle brand- weertaken nog voor eigen reke ning. Dat is inefficiënt omdat voor specifieke problemen, zoals de in zet van duikers, beter de hulp kan worden ingeroepen van specialis ten elders in het land. Volgens de brandweer moeten bur gers zelfredzamer worden, omdat de maatschappij steeds ingewikkel der wordt en de brandweer de ge varen die dat met zich meebrengt niet alleen aankan. Zo wonen er meer mensen op een vierkante meter dan enkele jaren geleden en worden nu bij de bouw materia len gebruikt die voor een snellere verspreiding van brand zorgen. De huidige brandweer is daar on voldoende op ingespeeld waar door het vak steeds gevaarlijker wordt, concludeert de project groep die het advies in opdracht van de Raad van Regionaal Com mandanten (RRC) uitbracht. Volgens de RRC zijn 'drastische veranderingen' ook hard nodig omdat de kosten voor brandweer zorg de afgelopen twintig jaar zijn verdubbeld tot bijna een miljard euro, terwijl de veiligheid niet is toegenomen. Een deel van de uit gaven zou daarom beter kunnen worden besteed aan het voorko men van brand, aldus de RRC. De voorgestelde maatregelen zou den deels voor 2015 moeten zijn gerealiseerd. PAUL KUSTERS ROKJESDA© tOOS S.K4 HE.WK •'-Al— EINDHOVEN - De hoofddirectie van Philips heeft gistermiddag ingegre pen bij onderzoeksafdeling Philips Research in Eindhoven. Daardoor is een onderzoek afgeblazen dat ge richt was op het verbeteren van sek suele opwinding via blauwe led-ver- lichting. Onderzoekers van Philips menen dat met deze lichtstralen de doorbloeding van het mannelijke geslachtsdeel verbetert. Het onderzoek zou tussen april en juni op de Eindhovense High Tech Campus worden gehouden, deelne mers kregen daarvoor een vergoe ding van 80 euro. Philips adverteer de gisteren om dertig gezonde, hete roseksuele mannelijke proefperso nen tussen de 30 en 60 jaar te wer ven. Een onderzoeksteam, met psy choloog en cognitiewetenschapper, stond al in de startblokken om de testen uit te voeren. Op vragen van deze krant of geen sprake was van een 1 april-grap rea geerde een woordvoerder van Phi lips Research gistermorgen geprik keld. Volgens hem past het onder zoek goed bij het nieuwe Philips-on- derdeel 'Relationship and care'. Na een tweede telefoontje naar het hoofdkantoor van Philips, meldde de hoofddirectie dat het onderzoek onmiddellijk wordt afgeblazen. „Dit is een enthousiast initiatief geweest binnen de onderzoeksgroep van Philips, maar we hebben besloten hier niet langer mee door te gaan", meldde hij gisteren. „Dit is niet het soort onderzoek waar wij ons als Philips mee willen bezighouden." DELFGAUW - Blije koeien van de bio logische melkveehouderij van de fa milie Duijndam in Delfgauw gaan na de winter voor het eerst naar bui ten. Uitgelaten springen de beesten ARNHEM - Henk Brienissen (49) uit Opheusden haalde zijn motor (een Buell 12R) uit de stalling voor een voorzichtig eerste ritje. Voorzich tig, omdat hij na de lange winter eerst het goede gevoel terug moest zien te krijgen. „Je moet weer op zoek naar de juiste de balans als je de hele winter in een Opel hebt ge reden", zegt Brienissen, toercoördi- nator van motorclub De Buddyrij ders. Directeur Patrice Assendelft van de Koninklijke Nederlandse Motor Vereniging (KNMV) kan het beamen. Nu het toerseizoen voor meer dan een half miljoen motorrijders begint, is de KNMV een veiligheidscampagne begon nen waarin het opnieuw wennen aan de motor een centrale plaats in neemt. Niet iedere motorrijder neemt daar tijd voor. „Het is opval lend dat de afgelopen jaren in het door het weiland. Ze troffen het, want het was buitengewoon fraai weer. Het KNMI mat in Limburg een temperatuur van meer dan 20 gra den Celsius, de grenswaarde voor eerste echte toerweekeinde steeds zo'n zeven a acht motorrijders do delijk verongelukken." De motor zelf moet vooraf goed worden nagekeken en ook daar schort het soms aan, weet de KNMV. Woordvoerder Ernst Koel man van het Openbaar Ministerie wijst op een ander fenomeen. „Veel motorrijders zijn nette rij ders, maar je hebt ook groepjes die - zeker als ze voor het eerst weer op weg zijn - even indruk op el kaar willen maken." De politie in Groningen speelt op die overmoed in met een voorlichtingscampagne onder het motto 'Veurjoar in de kop?'. Op de campagneposter prijkt een koe op een motor. Voor stedelingen die dat niet weten: koeien maken van vreugde wilde sprongen als ze na de winter wor den losgelaten. Volgens de KNMV WC o 0*9a» Campagneposter van de politie Gro ningen. foto GPD is er nóg een reden waarom motor rijders voorzichtig moeten zijn. Er is veel vorstschade aan wegen. Rijkswaterstaat is op streek met het herstel, maar over provinciale en gemeentewegen komen nog veel klachten binnen, aldus Assen delft. DEN HAAG - Tineke Huizinga van de Christenunie stelt zich niet kan didaat voor de Tweede Kamer bij de komende verkiezingen op 9 juni. De demissionair minister van VROM heeft dat gisteren na lang wikken en wegen laten weten. Tot de val van het kabinet was Huizin ga staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Een nieuwe post voor haar partij in een volgend kabinet sluit ze niet uit. Topmerken voor stuntprijzen START Donderdag 25 maart 8.00-22.00 uur KOOPZONDAG 28 maart 12.00-18.00 uur V&D Goes, Schutterhof 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4