221 zeeland Reacties op akkoord Sluis zijn wisselend Wist je wel dat heilige H ÖECflaffiS De Snuiter is verhuisd Van Bij Ons pakt uit met streekavond I OPEN HUIZEN ROUTE Tentoonstelling over vergeten groenten, fruit en kruiden. Pastinaak, kervel, artisjok, warmoes, kardoen, mispel, kweepeer, moerbei, venkel en nog veel meer... start verkoop IBtTstevaêr Mieldehwartier almanak Soccer speciale bijlage zaterdag 27 maart donderdag 25 maart 2010 «ggaagaBBaBag UITDAGINGEN 'Stabiel bestuur noodzakelijk' GROENTEN MET GENEZENDE KRACHT STREEKMUSEUM HULST Tentoonstelling over leven en werken van de door Frank van Cooten SLUIS - De politieke reacties in Sluis op het advies van (informa teur Ron Barbé zijn wisselend. Bar- bé acht dat een coalitie van CDA, WD en PvdA met inhoudelijke steun van D&T en D66 de meeste kans biedt op een stabiel gemeen tebestuur. Robert Evers (PvdA) is het daar mee eens. „Een stabiel en betrouw baar bestuur is noodzakelijk. Er lig gen zware uitdagingen op ons te wachten." Het gaat dan vooral over de financiële gezondmaking (de schuld van bijna zestig mil joen kost Sluis alleen al drie mil joen aan rentelasten per jaar), het herstel van het vertrouwen van de inwoners in de Sluise politiek en de aanpak van de krimp. Dat lukt zeker niet met de voorge stelde coalitie, vindt Adri Rosen- daal van Nieuw Gemeentebelang. Deze partij valt samen met Lijst Babijn en Helder Zeeuws buiten de boot. Rosendaal is teleurge steld. „Van stabiliteit is geen spra ke. Een minderheidscollege met steun werkt niet. Je bent immers altijd afhankelijk van de gedoog- partijen. En omdat er geen directe binding is met het college, D&T en D66 leveren immers geen wet houder, is het bestuur te los en te instabiel om een aantal grote pro blemen aan te pakken. Daarnaast doet het advies van Barbé geen recht aan de verkiezingsuitslag. Lijst Babijn is de grote winnaar, terwijl D&T door het falende be leid van de afgelopen twaalf jaar de helft van het aantal zetels is kwijtgeraakt. Barbé heeft slecht werk geleverd." Evers is het daar niet mee eens. Volgens hem is juist sprake van een instabiel bestuur met Nieuw Gemeentebelang en Lijst Babijn in het college. „Ik moet nog maar zien of Nieuw Gemeentebelang het vier jaar volhoudt. En deze par tij ging uit van zeven zetels en haal de er uiteindelijk maar drie. Nieuw Gemeentebelang is dus de grote verliezer." De door Barbé voorgestelde coali tie vertegenwoordigt volgens Evers twaalf van de negentien zetels. „Dat lijkt me toch een correcte af spiegeling van de verkiezingsuit slag. Met de inhoudelijke steun van D&T en D66 is zeker sprake van een stabiel bestuur." kom naar De Scheldewerven op 27 maart a.s. appartementen, herenhuizen, stadswoningen en exclusieve penthouses waterwonen in de stad lopend naar centrum, strand en boulevard van Vlissingen www.woneninbestevaer.nl TERNEUZEN - Cadeaushop en ate lier De Snuiter is verhuisd. Van daag opent de nieuwe vestiging in de kinderboerderij aan de Evert- senlaan in Terneuzen de deuren. De Snuiter biedt dagbesteding aan cliënten van zorgkoepel Tragel. Het gaat momenteel om zes men sen. Tot voor kort waren de win- De Vlissingse oma en opa worden per mail regelmatig op de hoogte ge houden van de activiteiten van hun kleinkinderen in het verre Australië. Kleinzoon Tanno zit daar op voet bal. Niet op Australisch Footie, waarbij in een ovaal speelveld spelers elkaar legitiem naar het leven staan. Tot ge ruststelling van de grootouders beoe fent hun kleinzoon soccer, ons natio nale voetbalspelletje. Na schooltijd kon Tanrio de training gaan bezoe ken. Zijn moeder probeerde het hem nog uit het hoofd te praten, want de temperatuur was die dag opgelopen tot boven de 40 graden. Maar hij moest en hij zou. „Ik wil wel eens zweten als een echte voetballer." door Harold de Puysseleijr Wat groeide er in de tuinen van onze voorouders? Aten zij dezelfde groen te-, fruit- en kruidensoorten als wij vandaag? Waar kwamen al de ze teelten vandaan? En waarvoor werden de planten gebruikt? De tentoonstelling 'Heilige boontjes; vergeten groenten en fruit uit de abdijtuin' geeft er antwoord op. De expositie is van 5 april tot en met 4 juli te zien in het streekmu seum in de Steenstraat te Hulst. „Wist je wel dat heilige boontjes echte groenten zijn?", vraagt voor zitter Piet Hageman terwijl hij woensdagmiddag bezig is met de inrichting van de tentoonstelling. „Het gaat om witte bonen waarop een monstrans staat afgebeeld." Omdat veel mensen inmiddels niet meer weten wat dat is, wordt dit katholieke vaatwerk ook ge toond in de expositie. In de mon strans werd ter verering de hostie geplaatst. Volgens de legende verborg een Franse pastoor in de Eerste We reldoorlog zijn kerkschatten uit angst voor diefstal onder de grond. Om de schatten nog beter te be schermen, plantte hij er witte staakbonen op. Toen de groenten rijp waren om te oogsten en ze van hun jasjes werden ontdaan, ontdekte de pastoor de afbeeldin gen van de monstrans op de bo nen. Iedereen sprak van een raad sel en de 'heilige boontjes' waren geboren. Museum de Vier Ambachten ge bruikt de tentoonstelling als eerste wisselexpositie in het nieuwe sei zoen vanwege de link met de cis terciënzer monniken. Hun uithof was in Kloosterzande en in Hulst hadden ze een vluchthuis waar ze ook handel konden drijven; in dat vroegere refiigium is het museum gehuisvest. Aan de hand van vier thema's wordt de bezoeker door de tentoonstelling geloodst. 'Aan de vruchten kent men de boom' behandelt het verschil tussen groenten, fruit en kruiden. 'Wie in de boomgaard werkt, mag er uit eten' duidt de verschillende soor ten tuinen en de bijhorende teel ten in het abdijcomplex. 'Voedsel is het beste medicijn' illus treert onder andere het gebruik van de diverse planten als toepas sing in de geneeskunde. Eten om te leven, leven om te eten' tenslotte, gaat dieper in op het belang van kloosterregels in het leven van de monniken. „Veel vergeten groenten en fruit- soorten keren de laatste jaren ove rigens weer terug omdat restau rants ze weer gebruiken in hun ge rechten", weet Hageman. De Gentse keramiste Carine Ver- donck maakte speciaal voor deze tentoonstelling groenten van kera miek, zoals deze artisjok. Een groen te gekweekt uit de kardoen die rond 1450 vanuit Sicilië werd ver spreid over het Europese vasteland, zo leert de expositie. Volgens de ze- ventiende-eeuwse geneeskunde werkte artisjok tegen urineverlies. Van een zeer gelovige Brabantse me vrouw kreeg het museum in Hulst onlangs deze rozenkrans, die ge maakt is met (heilige) witte boon tjes. Een rozenkrans is een gebeds- snoer dat in de katholieke kerk wordt gebruikt tijdens het bidden. Het snoer bestaat uit 5 grote - en 50 kleine kralen, in dit geval witte bonen. De raap is een van de vergeten groenten die in de expositie wordt belicht. Werkt, aldus de geneeskun de uit 1680, tegen nierstenen, hoest en heesheid en wormen bij kinde ren. De raap was een van de grove groenten die de cisterciënzers kweekten. Oorspronkelijk waren het waarschijnlijk wilde planten, die groeiden in de vrije natuur. kei en het atelier gehuisvest in de Noordstraat in Terneuzen. De acti viteiten worden voorlopig voortge zet in de kantine van de kinder boerderij. Binnen Tragel loopt mo menteel een onderzoek naar dag besteding. Afhankelijk van de uit komst daarvan wordt over de toe komst van De Snuiter beslist. Tip? redactie@pzc.nl W Dé ideale gelegenheid om zonder afspraak uw toekomstige (droom-)woning geheel vrijblijvend te bezoeken en uitgebreid te bezichtigen. KLOOSTERZANDE - Tal van streekar- tiesten zijn zaterdag vanaf 20.00 uur te gast op de 23e streekavond van stichting Van Bij Ons in zaal Van Leuven in Kloosterzande. Renée van den Kieboom zingt so lo. Ed Steijns verhaalt in dialect over zijn eigen Kloosterzande en Carlo Buysrogge brengt Klooster zande tot leven in beelden. Cyril Peeters vertelt 'straffe verhalen' in het Steens-Clings dialect. Popkoor 2Gether en streektaalgroep Am- bras treden ook op. Kaarten a 9 eu ro, zijn te bestellen bij supermarkt Neve-Schakelaar en bakkerij Goos- sen in Kloosterzande, en via info@vanbijons.nl (e-mail).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46