of geen criminele organisatie 3 Provincie ontvangt volgend jaar 17,4 miljoen euro minder van Rijk Krimp is op te lossen met Belgen commentaar Giro donderdag 25 maart 2010 zomervakantie opening zomervakantie nieuwbouw Omzetcijfers Checkpoint verstrekt door eigenaar Meddie Willemsen Donja Odijk foto CPD Q ZAAK CHECKPOINT Alles over de strafzaak tegen de Terneuzense coffeeshop Checkpoint: www.pzc.nl/checkpoint POSTERVERKIEZING Al meer dan vijfhonderd mensen heb ben gestemd op hun favoriete pos ter: www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De website van de PZC op uw mobiel: www.pzc.mobi MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft volgend jaar 17,4 mil joen euro minder te besteden. Dat is het gevolg van het feit dat het Rijk de provincies 300 miljoen eu ro minder toekent. Op basis van de verdeling die de provincies zijn overeengekomen, levert Zeeland 16,6 miljoen euro in. Daar komt 800.000 euro boven op bij wijze van genoegdoening aan de provincie Flevoland die met de tot dusver toegepaste ver deelsleutel in feite te weinig kreeg. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, interprovinciale zaken) rea geerde gisteren in de Statencom missie bestuurlijke en financiële zaken - geheel in de geest van het onderwerp - zuinig: „Het is meer dan we hadden gehoopt, maar minder dan we hadden gevreesd." Vanaf 2012 gaan de provincies het geld dat ze van het Rijk ontvangen op een andere manier verdelen. Hoe is nog onduidelijk. De ver schillen tussen de provincies zijn groot en dat geldt ook voor hun ta kenpakketten. Ze zijn het niet eens geworden over een nieuwe verdeelsleutel en gaan daarom de kwestie voorleggen aan de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken. „Een zwaktebod", stelde SGP-Sta- tenlid Teun van Oostenbrugge. Hij vond het teleurstellend dat de pro vincies er niet samen uitgekomen zijn. Hij wees erop dat vóór de val van het kabinet werkgroepen aan de slag zijn gegaan om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om de hoge kosten wegens de econo mische crisis in de vorm van bezui nigingen terug te halen. Van Oos tenbrugge: „Daar hoort een sterk, eendrachtig verhaal van de provin cies tegenover te staan. Dat is er nu niet en daarmee is de positie van de provincies verzwakt." Van Waveren vond de term 'zwak tebod' nogal zwaar. „Maar het is niet sterk", gaf hij toe. „In eigen vlees snijden gaat nu eenmaal niet vanzelf" Twee miljoen euro kost het om op 10 mei het wielerpeloton in het kader van de Ronde van Italië van Amsterdam naar Middelburg te laten fietsen. Met groot enthousiasme heeft de gemeente Middelburg vorig jaar de organisatie opgepakt. De financiering steunde op drie pilaren: veel zelf doen en eigen geld van de gemeente, subsidies van Rijk en provincie en sponsoring. De dikste pilaar blijkt nu erg wankel. In plaats van 670.000 euro liet het minis terie een maand geleden - tien weken voor de Giro - weten dat de gemeente op niet meer dan een kwart miljoen hoeft te reke nen. Tussen gemeente en minis terie wordt gesteggeld over de vraag of er een toezegging voor 6,7 ton is gedaan. Het is een feit dat de minister er wel heel lang over doet om een besluit te ne men. Dat heeft de verwachting gewekt dat het wel goed zat. Met nog zes weken te gaan is er nog geen definitief besluit. Dat getuigt niet van betrouwbaar bestuur. MIDDELBURG - Zeeland kan de ge volgen van de krimpende bevol king opvangen door de deur wijd open te zetten voor Belgen. De be lemmeringen die dit in de praktijk oplevert, moeten worden wegge nomen. Een advies met deze strekking be spreekt de provinciale commissie omgevingsbeleid (PCO) vandaag. Krimp en vergrijzing doen zich het eerst voor in de regio's die ver van het hart van Nederland liggen. In het concept-standpunt van de PCO wordt erop gewezen dat Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland weliswaar aan de rand van Nederland liggen, maar dat zonder landsgrenzen een heel an der beeld ontstaat. „De grens is in die zin het probleem, maar kan misschien ook de oplossing vor men. Zeker Zeeuws-Vlaanderen zou wel gebaat zijn bij meer Bel gen." Toch wordt de komst van Belgen door allerlei oorzaken bemoeilijkt. Het advies is daarvoor voortdu rend aandacht te vragen bij het Rijk. Ook moet de provincie zelf bezien of iets gedaan kan worden aan de obstakels om te wonen en te werken in de grensstreek. In het ambtelijk voorbereide stand punt staat dat meer aandacht moet worden besteed aan extra in spanningen om meer werknemers te interesseren zich in Zeeland te vestigen. Blijft dat uit, dan stag neert de economische ontwikke ling van bedrijven en de dienstver lening aan de inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3