life! Golfciinic in Middelburg consument 135 Schone slaapster Doe mee met 50% korting de Golfciinic! donderdag 25 maart 2010 HBBssas—aBMBBsag—■mwi.iin 1 ..gaa——>i mmin irraBwniinHl'ffi»mmi uniri niiiiii———■esssassi i iii—iiimiiniii'i.in n iiii Het meisje op bovenstaande foto ziet er uit alsof ze ligt te slapen. Rosalia Lombardo is 2 jaar oud en dat is ze al 90 jaar lang. De schone slaapster ligt tussen achtduizend doden in de catacomben van de kapucijnen in Palermo en is een van de best bewaarde menselijke stoffelijke resten ter wereld. Ze overleed in 1920 aan een longontsteking en werd gebalsemd door Alfredo Salafia, die zijn geheim voor deze uitzonderlijk goede conservering meenam in zijn graf. Thanatopraxie is een behande ling met een groot cosmetisch effect. Het bloed in de bloed baan wordt vervangen door een conserverende vloeistof met kleurpigmenten. Het dode lichaam ziet er na een behan deling meer levensecht uit, met vooral een natuurlijke huidskleur. Het verschil is dui delijk zichtbaar op deze foto's. Links een hand vóór behande ling, rechts dezelfde hand na behandeling. Thanatopraxie kan het ontbin dingsproces met enkele dagen vertragen. Een gebalsemd lichaam kan voor een zeer lan ge termijn bewaard blijven. foto's CPD het rouwproces zal vergemakkelij ken. „Het is zo jammer als mensen bang zijn voor de dood." Niet al leen kan een lichaam er door de methode beter uit zien, het kan ook een uitkomst zijn als er lang gewacht moet worden op bijvoor beeld familie van ver of als de ont binding versneld wordt door de lichaamsconditie, ziekte, vermin king door geweld of een ongeluk. Voor alle duidelijkheid: het gaat om een tijdelijke balseming. Er is geen sprake van langdurig conser veren van het lichaam a la Lenin of mummificering als bij de Egyp- tenaren. Dat is in Nederland sinds 1955 expliciet verboden, uit het Bij belse oogpunt dat stof tot stof moet vergaan en om een over schot aan lichamen geconserveerd voor de eeuwigheid te voorko men. Volgens de Wet op de lijkbe zorging is de grafrusttermijn maxi maal tien jaar: dan moet elk lichaam 'geskeletteerd' zijn. Met uitzondering van leden van het ko ningshuis of lichamen die ter be schikking worden gesteld van de wetenschap. Bij thanatopraxie wordt een kleine incisie gemaakt op een plek waar slagaders aan de oppervlakte lig gen, zoals in de pols of de lies. Meestal wordt de halsslagader ge bruikt omdat deze het dichtst bij het gezicht ligt. Via de slagader wordt ongeveer 5 liter vloeistof met een laag percentage van het conserverende formaldehyde in de bloedbaan gespoten. Via een ope ning in de ader vloeit het aanwezi ge bloed er uit. Zo nodig wordt er licht gemasseerd om de lijkstijf heid (rigor mortis) op te heffen en alle bloedvaten goed te vullen. Met een incisie in de buik wordt ook het bloed uit de organen ver wijderd en vervangen door de vloeistof. De sneetjes worden ver volgens gehecht of geplakt en zo goed mogelijk gecamoufleerd met kleding of make-up. Groot voordeel van thanatopraxie ten opzichte van koelen van het lichaam, nu de meest gangbare me thode, is dat het lichaam de kamer temperatuur aanneemt. Prettiger om te kussen of te knuffelen. Het opbaren thuis wordt gemakkelij ker, zonder de storing van een zoe mende koelinstallatie. Het is nau welijks duurder dan thuis gekoeld opbaren en de effecten op het mi lieu zijn gering. De meeste grafkis ten worden gemaakt van spaan plaat met een vergelijkbare hoe veelheid formaldehyde. Maar Dyonne Walpot waar schuwt. „Thanatopraxie is geen to vermiddel. Je moet wel realistisch blijven." Dood is dood. De ver wachtingen moeten niet te hoog gespannen zijn. „Ik zal nooit zeg gen: het is een betere methode. Het is een andere methode. Ik zou zelf nooit gebalsemd willen wor den. Dat komt misschien doordat wij gewend zijn aan de dood. Maar mocht ik bijvoorbeeld na drie dagen lijkvlekken krijgen, dan denk ik dat mijn man dat hele maal niet erg zou vinden." Ze is het niet eens met critici die vinden dat thanatopraxie niet goed is voor het rouwproces. Die vinden dat de methode een illusie van leven creëert, door nabestaan den tegen beter weten in gekoes terd. Die vinden dat de aftakeling zichtbaar moet zijn om te kunnen accepteren dat iemand er niet meer is. „Ik vind dat flauwekul. Het is altijd anders om iemand dood te zien dan levend. Hoezeer ik mijn best ook doe: het is nooit hetzelfde. We proberen echt niet de dood te verstoppen." Op www.thanatopraxie.nl is een lijst te downloaden van erkende thana- topracteurs in Nederland. reageren? consument@wegener.nl Abonnees kunnen nu heel voordelig kennis maken met de golfsport in Middelburg op een splinternieuwe baan van BurgGolf. U krijgt een golfles met uitleg over de basisbeginselen. Alles wat u nodig heeft om te golfen is aanwezig. De clinics worden gegeven op woensdag 7 april van 15.00 tot 17.00 of vrijdag 9 april van 17.00 tot 19.00 of zaterdag 10 april van 15.00 tot 17.00. De normale prijs bedraagt 55,- p.p. Voor abonnees slechts 25,- p.p. Inclusief: - een golfles van een PGA professional met uitleg over de basisbeginselen - wedstrijd op de par-3 baan - ontvangst met koffie en een lekkernij - gebruik van een golfset - na afloop een prijsuitreiking. Voor meer informatie over BurgGolf Middelburg: www.burggolf.nl Het adres is: Paukenweg 1, 4337 WH Middelburg, tel. 0900-BurgGolf (0900-28744653). Uitsluitend aanmelden via: middelburg@burggolf.nl Wees er snel bij want vol vol! HDUMINLL tcwfit -■ voordeel ruim 50 korting voor abonnees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37