341 consument De dood verdoezeld Broodhaantjes en palmbladeren ETEN MET PUCK Broodhaantjes, voor vier haantjes Wat zegt de Nederlandse wet over balsemen? donderdag 25 maart 2010 door Puck Kerkhoven Zondag is het Palmpasen, in delen van het land vooral bekend om zijn vrolijke kinderoptoch ten. Worden ze nog steeds gehou den? Met zelfversierde kruizen met snoepslingers, uitgeblazen ei eren, mandarijntjes en pinda's aan een touwtje, bekroond met een broodhaantje? Ik herinner me nog hoe vies je handen werden als het crêpepapier nat werd van de regen of je klamme zweet. Hoe anders gaat het er aan toe in Italië. Wij vertoefden een paar jaar geleden rond deze tijd in het landelijke gebied onder Napels. Op deze dagen merk je goed hoe intens katholiek dit volk nog steeds is. Die zondagochtend wil den wij een espresso gaan drin- In een mengelmoes van Italiaans en Latijn, droegen ze een mis van een uur op ken op het marktplein van ons provinciestadje. Normaal gespro ken geen enkel probleem, maar nu konden we het vergeten. Niet alleen waren alle caffetteria's pot dicht, je kwam ook gewoon het plein niet op, zo druk was het. In het midden was een hoog po dium verrezen: een soort boks- ring versierd met witte, gele en paarse koorden en baldakijnen. Daaromheen dromden oud en jong, met lange palmbladeren in de handen rrffrr geklemd. Als mm een groen jJiP woud sta- 9 ken ze bo- ven de hoof- den uit. Wij foto Karei de Vos benodigdheden: Half pak mix voor witbrood (225 gram); 185 milliliter handwarm water; 10 gram roomboter (op kamertemperatuur); 1 los geroerd ei, 4 krenten. bereidingswijze: Vermeng in een mengkom de witbroodmix met water en boter. Dat kan met menghaken van de mixer, maar voor het echte bak- kersgevoel doe je dat met je handen op een met bloem bestoven werkblad. Flink kneden, minstens 5 minuten, tot het deeg elastisch is. De bakker zegt dat het pas goed 'leeft' als je er een vlies in kan trek ken. Vorm het deeg tot een bol, laat afgedekt met een vochtige thee doek 10 minuten rijzen op kamertemperatuur. Kneed even door, ver deel in vier gelijke delen. Druk plat, vouw driemaal dubbel, druk weer plat, vouw weer driemaal dubbel. Herhaal dit een paar keer tot het deeg zich goed laat vormen. Rol er stokbroodjes van ongeveer 18 cen timeter van en vorm ze tot een kromme banaan. Leg op een bakplaat die is bekleed met bakpapier. Knip met een schaar waar de snavel moet komen en trek een puntje naar buiten. Knip zo ook de kam en de staart in. Druk krentoogjes diep in het deeg. Laat 45 minuten rijzen onder een vochtige theedoek. Verhit de oven voor op 225 graden. Be strijk de haantjes met het losgeroerde ei. Zet in de oven, draai de tem peratuur terug tot 185 graden, bak in 15 minuten gaar. Laat afkoelen op een rooster. tip: Houd wat extra witbroodmix achter de hand om het werkblad te be stuiven. Mocht het deeg te plakkerig zijn, voeg dan extra mix toe. Het deeg mag niet aan handen plakken. hadden geen idee wat er zou ge beuren en bleven nieuwsgierig staan op ons bankje, waar vanaf we goed uitzicht hadden. Je voel de de onrust langzaam toenemen. Tot opeens de deuren van de aan grenzende grote kerk opengingen en een hele stoet priesters en mis dienaren naar buiten kwam, rin kelend met belletjes en wolken wierook verspreidend. Tussen de wuivende palmbladeren door, als verwijzing naar de glorieuze in tocht van Jezus in Jeruzalem, wor stelden ze zich naar het podium. In een mengelmoes van Italiaans en Latijn, droegen ze al zegenend een mis van zeker een uur op. Wie vooraan stond, vertrok al snel huiswaarts en maakte plaats voor anderen. Net zolang tot het hele plein leeg was. Zonder pu bliek droop de geestelijke delega tie weer af richting kerk. De eigenaresse van ons apparte ment legde later uit wat de bedoe ling is van dit palmpasenfeest. De priesters hebben de palmbladeren gezegend. De kleine bladeren wor den ter versiering in huis achter de kruizen, heiligenbeelden en kerkelijke schilderijen gestoken. Daar blijven ze tot na Pasen. De grote worden op alle hoeken van de akkers geplant, in de hoop dat zij het jonge gewas zullen bescher men. Sommige gelovigen palmen (zo heet dat) zelfs hun moestuin, 's Lands wijs 's lands eer. Ik vind onze palmpaasoptochten minstens zo leuk. Vooral als de kinderen zelf hun palmpaasstok in elkaar mogen knutselen. Als be loning mogen ze de snoepjes en het -■% ij v broodhaantje soldaat ma nt ken. Je kunt zo'n haantje bij de bakker ii kopen, maar zelf bakken kan ^j^'1 ook, met behulp van witbroodmix. In Nederland mogen alleen le den van het Koninklijk Huis ge balsemd worden. Andere hoog geplaatste personen mogen eventueel gebalsemd worden na toestemming van de minister van Volksgezondheid. In Nederland mogen overlede nen wel worden gebalsemd voor transport naar het buitenland. Een ter beschikking van de we tenschap gestelde overledene mag omwille van de houdbaar heid gebalsemd worden. Op een op zee verblijvend Ne derlands schip mag een daar overleden persoon gebalsemd worden. Wanneer het overlijden in het buitenland heeft plaatsgevon den en de overledene is daar ge balsemd, dan mag de overlede ne, ondanks de strenge wetge ving, in Nederland begraven of gecremeerd worden. Sinds 1 januari 21010 is het toe gestaan een lijk voor ten hoog ste tien dagen te conserveren. wetten.overheid.nl/BWBR0005009 Sinds januari is het toegestaan om lichamen van overledenen tijdelijk te conser veren. In landen als België, Duitsland en Frankrijk is thanatopraxie (niet hetzelfde als balsemen) al jaren gebruikelijk, in Nederland staat de methode nog in de kin derschoenen. Bij uitvaartverzorger Walpot in Eijsden doen ze het al twaalf jaar. door Vikkie Bartholomeus De laatste blik op een over ledene blijft voor altijd op je netvlies gebrand. Nabestaanden willen hun geliefde dode daarom meestal zo levensecht mogelijk opgebaard zien. Een ontspannen gezichtsuit drukking, een natuurlijke huids kleur, geen afschrikwekkend stoffe lijk overschot. Want oma die lijk bleek is en de eerste tekenen van ontbinding vertoont, is oma niet meer. De mogelijkheden om een lichaam na de dood toonbaar te houden, zijn verruimd door een wijziging van de Wet op de lijkbe zorging die januari is ingegaan. Thanatopraxie is nu toegestaan, een behandeling met een groot cosmetisch effect. Simpel gezegd: het bloed in de bloedbaan wordt vervangen door een conserveren de vloeistof met kleurpigmenten. „Je ziet het echt meteen. De oren en de wangen kleuren weer mooi roze. Het is mooi werk. Een fijne aanvulling om mensen te kunnen verzorgen na hun overlijden." Dyonne Walpot-Gëerts (34) van Walpot Uitvaartzorg in Eijsden is een van de weinige thanatoprac- teurs in Nederland. Ze rondde on langs een opleiding in België af volgde stages in het buitenland en heeft inmiddels ongeveer 150 licha men behandeld. „Het ontbindings proces van het lichaam wordt ei genlijk stopgezet voor een dag of tien. Het is een klein beetje uitstel len van wat de natuur doet." Omdat de behandeling (op enige uitzonderingen na) tot begin dit jaar verboden was en er pas sinds kort een opleiding in Nederland is, zijn er nog maar weinig thana- topracteurs. Maar in Eijsden is al jaren expertise in huis. Dyonne Walpots man is al twaalf jaar gecer tificeerd. Het uitvaartcentrum vormt een uitzondering, omdat het vlak bij de grens ligt en veel Belgische klanten heeft. Het ver bod was namelijk niet van kracht op lichamen die naar het buiten land overgebracht werden. En in België en de meeste andere Wes terse landen is thanatopraxie al vol ledig ingeburgerd als een reguliere behandeling. Walpot hoopt dat thanatopraxie Lipstick van Rituals met echte robijn Robijnrode lippen vormen een blikvanger van menig vrouwelij ke Hollywoodster uit heden en verleden. In Nederland loopt de cast van de musical 'Chicago' met opvallend rode lippen rond. Zij ge bruiken Jaipur, een van de Ruby Lips-crèmelipsticks van Rituals. De lipsticks zijn verrijkt met ro bijn en verkrijgbaar in tien tinten. Ze kosten 13,50 euro. www.rituals.com Een brandend bosje tulpen Als de lente komt, dan stuur ik jou: tulpen met een lontje. Dat is nog eens wat anders dan een bos je bloemen. De tulpen staan afge drukt op een folie dat bovenop een waxinelichtje ligt. Het folie brandt niet, waardoor de afbeel ding tijdens het branden in tact blijft. Een pakketje van 6 verschil lende tulpenkaarsjes kost 2 euro. Voor verkoopadressen zie: Q www.d-lightcandles.eu Je handen vrij met de Boot-bag Tijdens het shoppen, stappen of op een festival zie je iedere vrouw een tas meeslepen voor geld, mo biele telefoon en make-up. Maar soms is een tas gewoon onhandig. Het alternatief is de Boot-bag, een tasje dat je boven de laars of op je skinny jeans bindt met een leuke slipper of sneaker eronder! De Boot-bag kost 49,95 euro en is te koop in vier modellen en kleuren. www.boot-bag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36