Makaay is ineens de 2 81 sport Vacansoleil slachtoffer van het systeem Tondo Peter Schep pakt wint in zilver op puntenkoers Catalonië Cancellara elfent weg voor Breschel Feyenoord bereikt de finale van de KNVB-beker ten koste van FC Twente. Roy Makaay maakt vlak voor tijd het winnende doelpunt. donderdag 25 maart 2010 door Frits Bakker WAREGEM - De somberheid op het gezicht van Hilaire Van der Schue- ren had plaatsgemaakt voor een glimlach. Voor de start van Dwars door Vlaanderen, gistermorgen in Roeselare, moest de ploegleider van Vacansoleil het nieuws nog verwerken dat zijn ploeg na de Gi ro nu ook in Luik-Bastena- ken-Luik en de Waalse Pijl niet mag starten. Het optreden van zijn ploeg in de Vlaamse koers stemde hem in elk geval weer een beetje vrolijk. Björn Leukemans werd tweede achter de ongenaak bare Matti Breschel. Vacansoleil, dat vorig jaar met Joh nny Hoogerland en Borut Bozic onverwachte successen boekte, had tenminste een uitnodiging ver wacht voor de voorjaarsklassie kers, Het tegendeel blijkt waar: de ASO, ook organisator van de Ron de van Frankrijk, maakte gisteren het deelnemersveld van de Arden- nenklassiekers Luik-Bastenaken- Luik en de Waalse Pijl bekend. De Nederlandse ploegen Skil Shima- no en Vacansoleil ontbreken. Voor Hoogerland is dat een enor me tegenvaller. „Ik had mijn voor jaar afgestemd op Luik-Bastenaken Luik en de Amstel Gold Race, om dat het koersen zijn die me liggen. Het nieuws kwam hard aan in de ploeg. Met de Giro hadden we geen rekening gehouden, maar met Luik wel. Wat moeten we ver der nog laten zien om ons in de kijker te rijden?" „We zijn slachtoffer van het sys teem geworden", stelt Van der Schueren vast. „De top zestien van de Wereldranglijst krijgt een uitno diging, maar als je niet mag rijden, kom je ook nooit in die top te recht. Wat natuurlijk ook speelt, is dat er dit jaar te veel ploegen zijn. Met de komst van Radioshack, Team Sky en BMC zijn er drie ster ke ploegen bij gekomen. Ik begin langzamerhand ook te vrezen voor de Tour, al is er nog een klei ne hoop. Footon Servetto, het voormalige Saunier Duval, is een probleemgeval vanwege de doping- zaken. Maar als zij worden uitgeno digd, zijn wij 23e op de lijst en mo gen we thuisblijven." De startbewijzen voor Luik-Baste naken-Luik en de Waalse Pijl zijn toegewezen op basis van de gelden de regels en een zekere willekeur van wildcards. Twee Belgische ploegen uit de tweede divisie, Landbouwkrediet en Topsport Vlaanderen, krijgen de voorkeur boven Vacansoleil en Skil Shima- no, omdat het om Belgische klas siekers gaat. „Wat heeft Landbouw krediet, dat wij niet hebben", vraagt Johnny Hoogerland zich af En inderdaad: de Belgische ploeg staat op de wereldranking dertig ste zonder overwinning, terwijl Va cansoleil zeventiende staat met vijf overwinningen. De wildcards voor Cervelo, Bbox, Cofidis, Acqua&Sapone en Androni zijn wel te rechtvaardigen door hoge posities op de ranglijst. Hilaire Van der Schueren: „We kunnen nu niéts anders meer doen dan de benen laten spreken in de komende weken." De ploegleider stuurde zijn ploeg gisteren dan ook volop in de aan val in Dwars door Vlaanderen. Met die ambities trekt hij dit week einde ook naar de E3 Prijs en Gent-Wevelgem. „Met gedreven renners, zoals Hoogerland, gaan we proberen een hoofdrol te spe len." De Zeeuw eindigde gisteren in een peloton op vier minuten, maar had een goed gevoel. „Het is nu zaak om de conditie verder op te voeren en ritme op te doen." WAREGEM - De Spartacus van het wielrennen maakte de weg vrij, een jongere ploeggenoot speelde voor afmaker. De Belgische klassie ker Dwars door Vlaanderen werd op de laatste heuvels een indruk wekkende demonstratie van de Saxorenners Fabian Cancellara en Matti Breschel. De Zwitser Cancellara, een gepa tenteerd hardrijder, kondigde vori ge week aan dat hij zijn zinnen op de Ronde van Vlaanderen heeft ge zet. Op de kasseien van de Oude Kwaremont en de Patersberg test te hij de benen. Hij dwong het pe loton tot een uiterste krachtsin spanning. Zelfs Tom Boonen moest uiteindelijk buigen voor dat geweld. De Deen Matti Breschel, in 2002 winnaar van de Junioren- driedaagse van Axel, kreeg van zijn kopman twintig kilometer voor het einde de vrijheid om weg te springen. Hij soleerde tot de finish in Waregem, waar Björn Leuke mans van Vacansoleil naar de tweede plaats sprintte. Matti Breschel komt juichend over de finish. foto Benoit Doppagne/EPA Giovanni van Bronckhorst (links) schiet de bal langs Peter Wisgerhof en doelman Sander Boschker van FC Twente LA SEU D'URCELL - Xavier Tondo heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Catalonië op zijn naam geschreven. De Spaanse wielrenner sprong in de rit over 189,5 kilometer naar La Seu d'Urgell op de laatste helling weg samen met zijn landgenoot loaquim Rodriguez. Aan de streep bleef de Cerve- lo-coureur Rodriguez voor. De nummer twee greep de leiderstrui. Die zat om de schouders van de Duitser Paul Voss. De Spanjaard Luis Leon Sanchez finishte in de bergrit als derde. De eerste zware rit in Catalonië maakte redelijk wat slachtoffers. Onder andere Denis Mentsjov, Le vi Leipheimer en Andreas Klöden liepen achterstand op. KOPENHAGEN - Peter Schep is giste ren bij de wereldkampioenschap pen baanwielrennen in Kopenha gen als tweede geëindigd op de puntenkoers. Schep moest alleen de Australiër Cameron Meyer voor zich dulden. Het brons was voor de Tsjech Milan Kadlec. Schep was in 2006 wereldkampi oen op het onderdeel, in 2008 werd hij derde. Het betekende ook het eerste succes voor Robert Slip pens, de bondscoach van de duur- renners. „Ik wist dat Peter goed was, maar de puntenkoers blijft onvoorspelbaar. Het is ook een kwestie van smoelen kijken. Ik zag dat er een paar gingen breken en heb Peter na zes sprints toegeroe pen dat hij mee moest als er ren ners zouden wegrijden." Meyer reed uiteindelijk het hele peloton op twee ronden en was met zeven tig punten duidelijk de beste. Schep was een van de drie renners die een ronde voorsprong pakten. Met de bonus van twintig punten kwam hij tot een totaal van 33. Kadlec sloot af met 27 punten. Willy Kanis is er niet in geslaagd een medaille te veroveren op het onderdeel 500 meter tijdrit. De Kampense reed een persoonlijk re cord (33,801) en werd daarmee vierde. Het goud was voor de Australische Anna Meares in 33,381. De Litouw se Simona Krupeckaite werd twee de in 33,462. Brons ging naar de Wit-Russische Olga Panarina: 33,779- Kanis werd vorig jaar vijfde, het jaar ervoor vierde. „De tijd is goed, maar het is gewoon niet snel ge noeg", zei ze nadat de tranen ge droogd waren. „Op dit onderdeel had ik hoge verwachtingen. Het is niet gelukt." KNVB-BEKER door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De spits die zaterdag avond nog door zijn trainer in de hoek werd gezet, veranderde gister avond ineens in de reddende en gel. Roy Makaay werd aan het be gin van de tweede helft door Ma rio Been het veld ingestuurd en viel vlijmscherp in. Vlak voor tijd schoot de 35-jarige spits Feye noord langs FC Twente (2-1) en naar de finale van de KNVB-be- ker, over precies een maand in de eigen Kuip. Het eerste ticket voor de eindstrijd ging daarmee naar de ploeg die er op basis van de tweede helft recht op had. FC Twente was voor rust een klasse beter dan het jeugdige Feyenoord, dat met zeven zelf op geleide spelers begon. De jongste van het stel, de zeventienjarige Luc Castaignos, had het zwaar te gen de centrale verdedigers Peter Wisgerhof en vooral Douglas. Cas taignos zorgde er wel voor dat het duel na twaalf minuten echt ont brandde. Zijn afstandsschot was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30