Rechtbank beslist: wel 21 zeeland Schuldgevoel staat hulp in de weg Mwah-foto's PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 25 maart 2010 door Willem van Dam Gisteren een paar land schapjes gemaakt. Aan genaam lentezonnetje, autoraampje open, ca mera op de achterbank, zo reed ik de Zak van Zuid-Beveland in. Want als er ergens fraaie land schapjes te fotograferen zijn, dan is het daar, in de Zak; mooie slin- gerslangerdijkjes die langs welen en wilgen kronkelen, en ver in de verte kerktorens die over boomtoppen reikhalzen. Al zeg ik het zelf: ik heb een stel sfeer volle foto's gemaakt; van roesti ge hekken, knoestige knotwil gen en stoere paarden die loom voor zich uitstaren. Ben be nieuwd wat de cursusleider er van vindt. Sinds begin deze week doe ik namelijk mee aan een workshop digitale fotogra fie. Een jaartje of wat geleden trakteerde ik mezelf op een digi tale spiegelreflexcamera. Kostte veel geld, maar ja, wat wil je, op zo'n ding zitten héél veel knop jes. Waar die allemaal voor die nen - geen flauw idee. Moet je de gebruiksaanwijzing maar lezen, zult u zeggen. Dat heb ik ook ge- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gast zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie De Middelburgse rechtbank doet vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de Terneuzense coffeeshop Checkpoint. Hieronder de belangrijkste standpunten van het Openbaar Ministerie en de raadslieden van de zeventien verdachten. daan, maar begrijp desondanks helemaal niks van begrippen als ISO, RAW, pixels en weet ik veel wat. Dus koos ik voor de makke lijkste weg. Ik stelde mijn dure camera in op de A van automa tisch en liet alle andere mogelijk heden geheel onbenut. Het resul taat laat zich raden. Mijn fotoal bums bevatten allemaal familie- en vakantiekiekjes waarvan je zegt: mwah. En omdat ik wel eens wat anders wil maken dan mwah-foto's, voegde ik me be gin deze week bij een gezelschap je mevrouwen en meneren om me in de geheimen van de spie gelreflex te verdiepen. Ik heb tij dens die eerste cursusavond al aardig wat opgestoken; ik weet nu hoe ik meer scherptediepte in mijn foto's krijg, hoe ik de be lichting kan optimaliseren, wan neer ik wel of geen polarisatiefil ter moet gebruiken. Vandaag trek ik er weer met mijn camera op uit. Dus als u ergens in de Zak een bebrild mannetje met een camera op de buik in het struweel ziet rondscharrelen, vreest niet: ik ben het maar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon Het Openbaar Ministerie: „Het lukte de ge meente Temeuzen niet Checkpoint bestuur lijk aan te pakken. Ook leek het bestuur niets te kunnen of te willen ondernemen tegen het groeiend aantal drugstoeristen. Om die reden is het strafrechtelijk onderzoek gestart. Checkpoint is in fei te alleen maar bezig geweest het aanbod te creëren, waardoor de vraag vanzelf kwam. Het uitgangspunt van het gedoogbeleid is dat 'een lo kale coffeeshop voorziet in de lokale behoefte aan softdrugs en dat een coffeeshop klein blijft. Het gaat er niet om met kunst en vliegwerk binnen de norm van 500 gram handelsvoorraad zoveel mogelijk klan ten te bedienen. Maar juist om de handel beperkt te houden in het licht van die norm. Tijdens de eerste inval, 1 juni 2007, werd in Check point 4,412 kilogram softdrugs gevonden. 712 gram in het verkoopgedeelte en 3,7 kilogram in het aangren zende kantoortje. Volgens de gedoogverklaring hoort dat kantoortje bij de coffeeshop. In een stash in de Grenulaan trof de politie 92 kilogram aan. Tijdens de tweede inval, 20 mei 2008, vond de politie in Checkpoint 4,1 kilogram softdrugs: 6 ons op de verkoopvloer en 3,5 kilogram in het kantoortje dat, na een verbouwing, niet meer direct vanuit het ver koopgedeelte bereikbaar was. Er werd die dag ook op flink wat andere adressen, vooral bij medewerkers thuis, in totaal ruim 128 kilo gram softdrugs gevonden. Checkpoint vormde met zijn medewerkers een crimi nele organisatie met als-doel zoveel mogelijk soft drugs te verkopen. Het bedrijf had een eigen inkoop organisatie die de hele provincie en verder afreed om voldoende softdrugs in te kopen en zo te voldoen aan de enorme vraag van vooral de klanten die niet behoorden tot de lokale bevolking. Ook waren er ver schillende opslagplaatsen in gebruik in woningen van personeelsleden. Zij kregen een vergoeding voor de opslag. Zo waren de medewerkers zelf dag in dag uit betrokken bij het plegen van misdrijven uit de Opiumwet of pleegden zij zelf die misdrijven op loca tie. Checkpoint had de schijn opgehouden dat het een keurige shop was, maar in wezen was het voort durend bezig met grootschalige illegale drugshandel. Ook verkocht Checkpoint aan mensen die die soft drugs exporteren." Omzet in kilo's per week 30 kg De verdediging: „Gemeente, justitie en poli tie stonden toe dat Checkpoint kon groeien en groeien. Die driehoek stond ook toe dat de coffeeshop overwegend door buitenlandse toeris ten werd bezocht. Hij liet zelfs toe dat de gemeente via verwijsborden die toeristen doorverwees naar Checkpoint. Dit alles komt in de buurt van dader schap in de vorm van een nauwe en bewuste samen werking. Ook zijn de rol van de gemeente en het OM ten aanzien van Checkpoint niet onderzocht. Het par ket zat in de driehoek waardoor de officier van justi tie, die het onderzoek leidt, kritisch moet oordelen over zijn eigen collega die ook nog eens, .hiërarchisch gezien, zijn baas is. Het OM heeft Checkpoint nimmer laten weten dat haar groei in strijd was met het gedoogbeleid. Noch dat er afspraken gemaakt moesten worden over be zoekersaantallen en maximale verkoop, waardoor het OM niet ontvankelijk moet worden verklaard. Het aanhouden van een stash buiten de coffeeshop is geen schending van de gedoogregels maar een over treding van de Opiumwet. Die overtreding mag cof feeshop Checkpoint niet worden aangerekend. Nergens staat dat een coffeeshop bedoeld is voor de lokale markt. Amsterdam telt alleen al 229 coffees hops die vooral leven van de buitenlandse toeristen. De minister van Justitie maakte in zijn brief aan de Tweede Kamer (20 juni 1997) duidelijk dat hij niets zag in een landelijke regelgeving om de verkoop van cannabis aan niet-ingezeten aan banden te leggen. In de Paarse drugsnota van de regering wordt geen paal en perk gesteld aan de maximaal per dag te ver handelen hoeveelheden cannabis. De voorraadnorm is dus niet aan een dagmaximum gebonden. Checkpoint heeft de voorraadnorm van maximaal vijfhonderd gram niet geschonden. Tijdens gemeente lijke controles werd de wiet in de etalage en afvalwiet niet meegewogen. Tijdens de inval wel en dat is dus onterecht. Ook zijn er bij de inval fouten gemaakt bij het wegen van de softdrugs. Er zijn 36 eenheden in beslag genomen en 39 gewogen. De weging deugt dus niet; de wegers hebben meer gewogen dan dat in beslag was genomen. Er is geen sprake van een criminele organisatie om dat er geen druk werd uitgeoefend. Alles gebeurde op basis van volledige vrijheid." zomervakantie zomervakantie I zomervakantie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Streng gelovige men sen in Zeeland zoeken minder snel hulp als ze problemen bij de opvoeding van hun kinderen heb ben dan anderen. Dat blijkt uit on derzoek dat verricht is in opdracht van de provincie Zeeland. Woensdag houdt de provincie een symposium over het onderzoek. De drempel om hulp te zoeken blijkt hoog in orthodoxe kring. Vooral problemen met ontspoor de kinderen - het kind is onhandel baar, drinkt te veel, gebruikt drugs of steelt, houdt men het liefst bin nenskamers. Daarbij spelen schuld gevoel en schaamte een belangrij ke rol: als je hulp vraagt, is dat een teken dat je het niet goed doet. De sociale controle draagt daar toe bij, vooral in kleinere gemeenschap pen. Mensen willen liever niet dat anderen weten dat er bijvoorbeeld regelmatig een maatschappelijk werker over de vloer komt. In Yerseke en Borssele zoeken mensen minder snel hulp dan in Goes, omdat de sociale controle daar veel groter is. Bovendien is ook de religie zelf een belemmering om hulp te vra gen: mensen hebben het gevoel dat een onhandelbaar kind een kruis is dat God oplegt. „Je hebt de verantwoordelijkheid om het kind voor God op te voeden", zei een ouder tegen de onderzoekers. „Als je hier niet aan voldoet, kun je daar bang van worden." Er is ook angst dat hulpverleners met andere opvattingen dan de ge zinnen zelf zich met de opvoeding gaan bemoeien. Het onderzoek is voor de provin cie aanleiding om te bekijken of er een manier is om de groep ortho dox gereformeerden beter te berei ken. Mensen in orthodoxe kring hebben de voorkeur voor hulpver leners met dezelfde achtergrond. De onderzoekers adviseren dan ook om te investeren in hulpverle ning op scholen, vooral op refor matorische basisscholen is nog veel te winnen. Het onderzoek is gehouden onder 450 ouders van kinderen op refor matorische basisscholen. Aanmelden voor het symposium is nog mogelijk. Dat kan bij de pro vincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2