241 zeeland 'Geheim van goede bolus is het recept Thoolse ambulancepost verhuist in april of mei naar de woonboulevard PROMOTIE Strijd om titel beste bolusbakker ter meerdere eer en glorie van zoete Zeeuwse lekkernij College: geen geld voor boeken in zorgcentrum □FINSTRAL woensdag 24 maart 2010 kregen het niet cadeau. Van Dillen legt uit dat de jury de bolussen op tien punten beoordeelde. Er werd gekeken naar grootte en gewicht, maar ook naar 'korstgeaardheid'. „Een bolus moet mals en stroperig zijn. De afbeet is belangrijk. Hoe beleef je een hap?" Ook de kleur binnen en buiten wordt aan een kritische blik onderworpen. Van Dillen: „We snijden de bolus door om te kijken hoe de structuur is en of de kleur lekker fris is. Een fij ne structuur is het lekkerste." Het uiterlijk van de bolus is even eens belangrijk. „Een bolus mag niet te plat zijn en we zien graag een mooie spiraalvorm. Ook be langrijk: het aroma. De keurmees ters waren streng. Een te droge bo lus scoorde meteen minpunten. Van Dillen: „De jury weet uiter aard niet van welke bakker de bo lus is die zij beoordelen. De schaal tjes met bolussen hebben alleen een nummer en om het helemaal eerlijk te laten verlopen, wordt el ke inzending door twee aparte teams van juryleden beoordeeld." Daar bleef het niet bij. Vooraf gaand aan de keuring was al een zogeheten 'blinde' keuring uitge voerd. Mystery guests kochten in de aanloop naar de wedstrijd bij al le deelnemers vijf bolussen. De einduitslag van de wedstrijd was een combinatie van de resultaten van de blinde keuring en die op de wedstrijddag. De keuze voor de bolussen van Boer was er een zonder twijfel. Van Dillen: „Hij sprong er echt uit." Bolus internationaal De bolus staat bekend als typisch Zeeuws streekgerecht, maar ook buiten Zeeland wordt de zoete lek kernij gemaakt. In New York worden bolussen naar verluid in tal van delicatessen- shops verkocht. Dat zijn Amerikaanse bolussen: dus twee keer zo groot als de Europe se versie en een stuk zoeter. In Jeruzalem worden eveneens veel bolussen verkocht. In Moskou drijven twee Joodse fa milies drie bakkerijen die bolussen verkopen. Ook in Parijs maken Joodse bakkers bolussen. door Piet Kleemans Wat het geheim van een goede bolus is? Daar laat bolusbak ker Sjako Boer uit Kloetinge zich niet over uit. Een tipje van de sluier wil de winnaar van de jaarlijkse Zeeuwse bolus- bakwedstrijd, die werd gehouden bij de bakkerijgrondstoffenfabriek Zeelandia in Zierikzee, wel oplich ten: „Je moet het recept altijd blij ven ontwikkelen." Boer is blij met zijn overwinning: „Ik doe al heel lang mee. Het werd wel eens tijd om te winnen." Sjako Boer mag op Koninginnedag zijn Zeeuwse bolussen overhandigen aan konin gin Beatrix tijdens haar bezoek aan Zeeland. Bolussen. Ze staan te boek als ty pisch Zeeuws, maar de oorsprong ligt elders. De bolus is een product van de Joodse keuken. Tijdens de eerste helft van de zeventiende eeuw werd het zoete streekgerecht voor het eerst in Zeeland gebak ken en wel door de bakkers van de Sefardiem, een Portugees Joodse gemeenschap die toen in Middel burg leefde. De latere Zeeuwse bak kers hebben het recept steeds ver der verfijnd. De kunst is de bolus precies op het juiste moment uit de oven halen. Niet te vroeg, want dan is het gebak niet gaar. Te lang wachten levert een keiharde bolus op terwijl deze juist zacht, mals en plakkerig moet zijn. Het woord bolus is ontleend aan het Jiddisch. Bolus is afgeleid van het Spaanse 'bollo' dat 'fijn brood je' betekent of'bola' dat bol of bal betekent. Feitelijk is een bolus een stukje witbrooddeeg dat tot een lange stengel wordt uitgerold in bruine suiker en in een spiraal vorm wordt opgerold en met sui kerstroop en kaneel bewerkt. Een streekgerecht waar - vind jury voorzitter Rob van Dillen - Zee land trots op mag en moet zijn. „En daarom is deze wedstrijd twaalf jaar geleden ook op poten gezet", aldus Van Dillen. De bolus is het in zijn visie waard om flink gepromoot te worden. Aan de door de Nederlandse Brood- en en Banketbakkers On dernemers Vereniging (NBOV) op gezette wedstrijd deden totaal der tig bakkers uit Zeeland mee. En ze Winnaar Sjako Boer uit Kloetinge met De geur is belangrijk Evenals nog negen andere aspecten van de bolus... Waaronder de structuur door Rob Paardekam POORTVLIET - De ambulancepost voor de gemeente Tholen verhuist definitief naar het terrein van de woonboulevard van Bouman Pot ter bij Poortvliet. In april of mei moet de overgang een feit zijn. Volgens directeur Michiel Wild schut van Connexxion Ambulance zorg Zeeland worden op dit mo ment voorbereidingen getroffen voor de verhuizing. Volgens hem krijgen de medewerkers op het ter rein van de meubelboulevard een comfortabel onderkomen. Dat is nu wel anders in Sint-Maartens dijk. Daar zit de ambulancepost in een erg kleine ruimte aan de Noordpoort. Slapen doen de mede werkers noodgedwongen in zorg centrum Maartenshof. De plannen om Sint-Maartensdijk te verlaten, werden in 2007 be kendgemaakt door de RAVZ, dat toen nog verantwoordelijk was voor het ambulancevervoer. De post zou naar Tholen-stad verhui zen, maar dat leverde een storm van verontwaardigde reacties op uit Sint-Maartensdijk en Stavenis- se. Vooral inwoners van dat laatste dorp vreesden dat de aanrijtijden sterk zouden verslechteren. Met Poortvliet heeft opvolger Con nexxion een alternatief gevonden dat door iedereen wordt aanvaard. De woonboulevard bij Poortvliet ligt midden op het eiland, waar door ook de randen van het ge bied (Stavenisse, Sint Philipsland) redelijk snel bereikt kunnen wor den. „Het is een perfecte locatie", stelt Chris Koopman uit Sint-Maartens dijk. Hij is lid van de cliëntenraad van de ambulancedienst en was be trokken bij het protest tegen de verhuizing naar Tholen-stad. „Een centralere plaats dan Bouman Pot ter kun je niet vinden, dus ik ben tevreden." Koopman prijst Con nexxion voor de manier waarop die met het dossier is omgegaan. POORTVLIET - Het college van Tho len is niet van plan werk te maken van wisselcollecties met boeken in woonzorgcentra. Vorig jaar besloot een meerder heid van de raad om de biblio theekvoorzieningen in Poortvliet, Stavenisse en Oud-Vossemeer weg te halen. Als alternatief voor deze dorpen werd het idee aangedragen om wisselende collecties te plaat sen in woonzorgcentra. Hierover werd een motie aangenomen. Het college stelt nu dat er geen geld is voor een dergelijke service. Wisselcollecties kunnen er vol gens B en W alleen komen als de instelling daar zeifin investeren. met Finstral Nieuwe kozijnen nodig? PAC Zonweringen in Vlissingen is dé specialist op het gebied van Finstral kozijnen, deuren, ser res en schuifpuien. Voor scherpe voorjaarsacties zie www.finstral-nederland.nl/PAC KOZIJNEN PAC Zonweringen Vlissingen 10118 - 55 20 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86