buitenland j 7 'Brief paus geldt ook voor Nederland' Voordeelweek ITALIË BRIEF PAUS De brief met het oordeel van het Vaticaan over het misbruik in de kerk in Ierland is wisselend ontvangen. Geestelijken stemmen er mee in, slachtoffers zijn teleurgesteld. SEKSUEEL MISBRUIK Visitatie Documenten over Auschwitz op vliering Evacuatie IJsland na vulkaanuitbarsting K maandag 22 maart 2010 Paus Benedictus XVI riep gisteren de gelovigen op het Sint-Pietersplein op hard te zijn tegen de zonde, maar mild over zondaars. foto Pier Paolo Cito/AP Een apostolische visitatie, waaraan paus Benedictus XVI een deel van de Ierse kerk onderwerpt, is het zwaarste soort onderzoek dat de Rooms-Katholieke Kerk kent. De paus gelast de visitatie en be paalt wie haar uitvoeren. Hij stelt ook de taken van de onderzoekers vast. De visitatie eindigt met de in diening van een verslag bij de paus. Een eerdere visitaties trof ruim een jaar geleden de kloosterzusters in de VS. De paus wilde weten of de nonnen zich nog aan hun geloften van armoede, gehoorzaamheid en kuisheid hielden. Een ander onderzoek vorig jaar be trof bij de Legionairs van Christus in Mexico. Dat gebeurde enkele ja ren nadat was uitgekomen dat de leider van die conservatieve katho lieke beweging, pater Marcial Ma- ciel, tientallen priesterstudenten van de beweging seksueel had mis bruikt. Ierse slachtoffers teleurgesteld dat Vaticaan geen verantwoor delijkheid neemt voor doof- potbeleid. In Italië oogst paus alom be wondering voor moed. Congregatie krijgt nieuwe re gels rond misbruik. VATICAANSTAD - De brief van paus Benedictus XVI over seksueel mis bruik binnen de kerk in Ierland geldt ook voor Nederland. Dat la ten de Nederlandse bisschoppen weten in een reactie op de brief waarin hij het misbruik veroor deelt. De paus sprak van 'zware in schattingsfouten' in de zaken van seksueel misbruik door dienaars van de katholieke kerk in Ierland. Hij kondigde daarnaast een onder zoek door het Vaticaan af De Nederlandse bisschoppen rea geren 'met waardering en instem ming' op de brief waarin de paus ook medeleven en oprechte spijt uitdrukt naar de slachtoffers en hun families. De grootste organisa tie van slachtoffers van seksueel misbruik in Ierland, One in Four, gaf te kennen zeer teleurgesteld te zijn in de brief, omdat het Vati caan geen verantwoordelijkheid neemt voor wat zij noemt 'een op zettelijk beleid van de katholieke kerk om tot op de hoogste niveaus overtreders te beschermen en daar door kinderen in gevaar te breng en'. De voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie Robert Zol- litsch heeft toegegeven dat de kerk gevallen van seksueel misbruik be wust heeft toegedekt. De bisschop van Regensburg, Gerhrd Ludwig Müller, vergeleek tegenover de Bayerischer Rundfunk de me dia-aandacht voor het schandaal in de kerk met de hetze die de na zi's tegen de katholieken voerden. In Italië is de brief van de paus in geslagen als een bom. Van de Os- servatore Romano tot linkse kran ten als La Repubblica en II Fatto, overal klinkt bewondering voor 'een nooit eerder vertoonde moed'. Niet eerder biechtte een paus de ernstige zonden van de ei gen kerk op, of werden woorden gebruikt als 'schaamte en enorme spijt'. De paus wil een proces van 'gene zing, herstel en purificatie' op gang brengen door veel bidden en introspectie, maar ook door 'sa men te werken met de justitie'. De Zwitserse kardinaal en theoloog Georges Cottier, een naaste mede werker van de vorige paus, vindt dat Benedictus met dit laatste 'een mrnmmmBÊÊmmmmmmmmmmmKmmnmmmm echte stap voorwaarts heeft gezet'. Tegen de criticasters en sceptici in Ierland en Duitsland, zegt het Vati caan, dat de brief 'een eerste stap is'. Er is tijd nodig, ook om de Con gregatie van de Geloofsdoctrine, die elk geval van misbruik uit heel de wereld op haar tafel krijgt en die 24 jaar lang werd geleid door kardinaal Ratzinger, de huidige paus, van nieuwe wapens te voor zien. De Spaanse aartsbisschop Luis La- daria heeft opdracht gekregen de regels te herschrijven. In geval van kindermisbruik zal de dader met een uit zijn ambt worden onthe ven en tot leek gedegradeerd. WARSCHAU s Op de vliering van een huis in de stad Oswiecim zijn meer dan twee honderd documenten over het na ziconcentratiekamp Auschwitz ge vonden. Een deel van de stukken heeft betrekking op het werk van de arts Victor Capesius, die vanaf februari 1944 medicijnen op gevan genen testte. Hij was de laatste apo theker van het kamp. REYKJAVIK Ruim vierhonderd mensen in IJs land zijn zaterdagnacht geëvacu eerd na een vulkaanuitbarsting on der een gletsjer. Doordat de ijskap smelt, bestaat de kans op overstro mingen. Voor zover bekend zijn geen gewonden gevallen. Gevreesd wordt dat de eruptie de voorbode is van een heftigere uitbarsting van een andere vulkaan, de Katla. Zie www.kras.nl/italievoordeelweek COMPLEET AANBOD! 4 t/m 15 dagen Aankomst: april t/m oktober bij KRAS.NL boekt u uw autovakantie naar Italië nu met extra korting! ga bijvoorbeeld naar het Gardameer. de Adriatische kust, Sardinië of Toscane verblijf in een appartement, mobile home of hotelkamer RONDREIZEN EN FLY-DRIVES 5 t/m 15 dagen Vertrek: april t/m oktober nog nooit waren vliegvakanties naar Italië zo goedkoop bij KRAS.NL! kiest u voor een individuele fly-drive of reist u liever per comfortabele touringcar? met KRAS.NL bezoekt u o.a. Rome, Florence, Venetië, Sicilië en Sorrento! waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7