61 buitenland 'Obamazorg' is historische doorbraak Oeigoeren hebben geen vertrouwen in Peking 'I 'Geen asielzoekers meer terug naar Griekenland' IMF waarschuwt westen voor schulden Merkel ziet geen acuut probleem Griekenland President moet beleid beter verkopen Partij formuleert in mei nieuw beleid voor roerige regio maandag 22 maart 2010 Barack Obaraa juicht. Ruim 32 miljoen onverzekerde Amerikanen krijgen toe gang tot zorg, maar het Wit te Huis moet een sceptisch publiek nog overtuigen. door onze correspondent Frank Hendrickx De stemming gisteren in het Huis van Afgevaar digden markeert één van de grootste en meest ingrijpende hervormingen in de Amerikaanse samenleving van de laatste generaties. President Barack Obama hoopt dat zijn nieu we zorgstelsel even belangrijk zal blijken als de invoering van sociale bijstand onder president Roose velt in 1935 en het ziekenfonds voor gepensioneerden in 1965 door president Johnson. Een nederlaag zou desastreus zijn geweest. Het zou de indruk heb ben gewekt dat Obama zijn eerste regeringsjaar had verkwist aan een nutteloos gevecht om de toegang tot gezondheidszorg te vergroten in een tijd dat Amerikanen zich vooral zorgen maken over de eco nomie. Anders dan eerdere grote sociale hervormingen in de VS wordt 'Obamazorg' doorgevoerd met een uiterst smal politiek en publiek draagvlak. Geen enkele Re publikein heeft zijn steun uitge sproken en uit peilingen blijkt dat een meerderheid van de bevolking sceptisch is over de betaalbaarheid van de plannen, hoewel de Ameri kaanse Rekenkamer heeft beves tigd dat extra premies, hogere be lastingen en beperkingen in het huidige stelsel een bezuiniging kunnen opleveren. Het ondoor zichtige wetgevende proces, de ein deloze onderhandelingen, het felle verzet van Republikeinen en tallo ze terugslagen hebben ontnuchte rend gewerkt op een aanvankelijk enthousiast electoraat. Veel Demo craten stemden gisteren in de we tenschap dat ze hun zetel tijdens de komende Congresverkiezingen in november kunnen verliezen. De hoop binnen het Witte Huis is dat de publieke scepsis zal verdwij nen als eenmaal de voordelen van de nieuwe wet duidelijk worden. Ruim 32 miljoen extra mensen zul len verzekerd zijn, mensen met aandoeningen kunnen niet langer geweigerd worden door verzeke raars en jongeren mogen langer op de polis van hun ouders verzekerd blijven. „Het zal moeilijker wor den voor de Republikeinen om de inhoud van deze wet te verdraaien als iedereen de resultaten kan zien", zei Obama. den haag - Nederland moet de overdracht van asielzoekers aan Griekenland opschorten. Daartoe pleit Amnesty International, dat vandaag voor de tweede keer een rapport over het asielbeleid in Griekenland publiceert. Volgens de zogeheten Dublinveror- dening zijn EU-lidstaten waar een asielzoeker het eerst arriveert, ver antwoordelijk voor diens aan vraag. Asielzoekers die via Grieken land doorreizen naar andere EU-landen, worden terugge stuurd. Maar volgens Amnesty Internatio nal kan de asielprocedure in dat land de toets der kritiek niet door staan. Bovendien zijn de detentie omstandigheden ver onder de maat. Het detentiecentrum waar asielzoekers worden onderge bracht, is overbevolkt en medische zorg ontbreekt er. Ook krijgen asielzoekers er niet altijd toegang tot de procedure, zijn er vaak geen advocaten of tolken en worden mensen gedwongen teruggestuurd naar het land van herkomst. De UNHCR, de vluchtelingenorga nisatie van de VN, adviseerde EU-lidstaten al in 2008 te stoppen met het terugsturen van asielzoe kers naar Griekenland. Ook Neder landse rechters plaatsten kantteke ningen bij het uitzetbeleid, maar de Raad van State vond dat die wél geoorloofd waren. Volgens Amnesty-woórdvoerder Ruud Bosgraaf is niet bekend hoe veel mensen vanuit Nederland naar Griekenland worden ge stuurd. „Het is nu, in een periode zonder kabinet, misschien geen handige tijd voor deze oproep, maar we vonden dat de situatie zo ernstig is dat we toch aan de bel willen trekken." President Obama verdedigt tijdens het debat in het Congres zijn gezond heidsplan. foto epa new york - De economische crisis heeft diepe littekens achtergelaten op de overheidsfinanciën van ont wikkelde landen. Zij moeten dan ook vanaf volgend jaar sterk hun uitgaven gaan terugdringen. Dat zegt John Lipsky, de nummer twee van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). De balans tussen de schulden die de ontwikkelde landen hebben opgebouwd, ten opzichte van het bruto binnen lands product staat er slechter voor dan vlak na de oorlog, orlog, aldus Lipsky. Volgens hem wordt het snel tijd om dit probleem aan te pakken omdat zorgen over de fi nanciële stabiliteit van landen het vertrouwen in het economisch her stel kunnen ondermijnen. Berlijn - De Duitse bondskanse lier Angela Merkel heeft niet het idee dat Griekenland op dit mo ment al behoefte heeft aan finan ciële hulp. Daarom hoeft het pro bleem ook niet prominent op de agenda te staan van de Europese top die deze week plaatsvindt. Dat zei Merkel gisteren in een inter view met de Duitse radio. Merkel gaat daarmee in tegen de voorzitter van de Europese Com missie, José Manuel Barroso, die er vrijdag voor pleitte dat de Europe se landen snel een hulpplan voor Griekenland zouden opstellen. Vol gens hem zou dat al op de top eind deze week moeten gebeuren. Maar Merkel is het daar niet mee eens. Volgens haar is er geen acuut geldgebrek in Griekenland en moet er geen 'valse hoop' worden gekweekt door komende week al afspraken te maken. Dat zou ook alleen maar onrust op de finan ciële markten kunnen veroorza ken, aldus Merkel. De Duitse bondskanselier toonde zich overigens wel toeschietelijk wat betreft de vorm waarin even tuele hulp later zou kunnen wor den gegeven. Zij zei er niets op tegen te hebben als afzonderlijke landen Grieken land te hulp zouden schieten. Bar roso zei vrijdag eveneens dat de hulp aan Griekenland op bilaterale wijze zou kunnen worden gere geld. Een en ander zou volgens hem komende week wel moeten worden afgestemd binnen de Euro pese Unie. „Als Griekenland daar behoefte aan heeft, kan het land worden ge holpen op een bilaterale manier door Europese landen, of kan het aankloppen bij het IMF", aldus Merkel. Maar zij zei daarbij dat Griekenland nu geen betalingspro blemen heeft. De Belgische EU-Commissaris Ka- rel De Gucht (Handel), zei gisteren op de Belgische televisie dat het een 'blamage' zou zijn als Grieken land bij het IMF moet aanklop pen. Volgens hem moet de EU zelf een oplossing voor het probleem vinden. Peking belooft een oplos sing voor de spanningen tussen Oeigoeren en Han-Chinezen in Xinjiang. Ilham Tohti, Chinees en Oei- goer, is 'erg pessimistisch' door onze correspondent Remko Tanis Angela Merkel foto epa k maak altijd dezelfde fou ten", lacht Ilham Tohti (40). De lacht vult zijn ap- partement. „Ik raak nu eenmaal gepassioneerd als ik over Xinjiang en de Oeigoeren praat. Het is m'n eigen minderheid." Tohti is professor aan de Minzu universiteit in Peking. Hij is be kend om zijn kritiek op het beleid van de Chinese overheid voor de Oeigoeren, een islamitische min derheid uit Xinjiang, in het noord westen van het land. Zijn 'fouten' hebben hem al tien tallen keren huisarrest opgeleverd. Vorig jaar verdween hij drie we ken achter de tralies. Telkens als er onverwacht op de deur wordt ge klopt, denkt hij dat de politie hem komt halen. Toen hij in december 400 kopieën van het VN-verdrag voor de Rechten van de Mens uit deelde aan zijn studenten - twee honderd in het Chinees en twee honderd in het Oeigoers - kreeg hij opnieuw problemen. Tohti pleit niet voor afscheiding van Xinjiang. „Ik wil dat de Oeigoeren samenkomen en vechten voor hun rechten. De Chinese overheid blijft de Hancultuur en -taal de overhand geven in Xinjiang. Maar het is een autonome regio van Oei goeren. Wij moeten het respect krijgen dat past bij een eigen volk, met een eigen taal en een eigen ge schiedenis." Peking voert een actief beleid om meer Han Chinezen naar Xinjiang te verhuizen. Op de belangrijkste posten binnen de overheid en het bedrijfsleven in Xinjiang zitten Han Chinezen. Tohti: „Net als in het hele land, is ook in Xinjiang de economie flink gegroeid. Alleen profiteren de Oeigoeren er niet van." De frustratie onder de Oeigoeren - 59 procent van de 21 miljoen inwo ners van Xinjiang - leidde in juli 2009 tot hevige etnische rellen. Bij gevechten tussen Oeigoeren en Han Chinezen kwamen volgens de overheid 197 mensen om het le ven, vooral Han Chinezen. Sinds dien probeert een massale troepen macht van leger en politie de rust te bewaren. De top van de Com munistische Partij houdt in mei een conferentie over Xinjiang. Daar moet nieuw beleid voor de regio geformuleerd worden. Tothi heeft er geen vertrouwen in. „Als Han Chinezen over Xinjiang praten, denken ze alleen maar aan de olie en het gas in de bodem. Ze behandelen het land alsof het hun eigendom is. Oeigoeren hebben niets te zeggen over hun thuis land." Ter voorbereiding op de conferen tie van mei zijn 500 ambtenaren uit Peking naar Xinjiang gestuurd om te onderzoeken wat precies de problemen zijn in de regio. Tege lijk heeft Peking vijfduizend extra politiemensen gestuurd, die elke vonk van onrust snel de kop in moeten drukken. Tohti heeft er geen vertrouwen in. „Dit werkt dus niet. Vrede die wordt afge dwongen met wapens kan geen stand houden. De rust zal er niet mee terugkeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6