Oppositie wil invloed op bezuinigingen Ons marktplein is nu 141 zeeland Beste brugpiepers op Aangewezen plaatsen voor invang school Scherpenisse mosselzaad zijn vaak ongeschikt www.pzc.nl Vrijdag en zaterdag lieten landelijk duizenden vrijwilligers zich van hun beste kant zien tijdens NL Doet. Ze staken de handen uit de mouwen voor een ander. Ook in Goes. maandag 22 maart 2010 Doe mee aan de poll op www.pzc.nl/bevelanden SGP/CU en D66 Goes voor raadsprogramma NL DOET ORANJE BOVEN Theo Geene (84), bewoner Randhof. „Ja, ik volg de Rabobank-mensen op de voet, want ik maak foto's voor de kabelkrant van Randhof. Fantas tisch dat die mensen hun vrije dag opofferen om hier de boel op te fleuren. Dat was ook wel nodig, want het was een verstofte rommel. Er is kennelijk in de zorg geen geld meer voor dit soort dingen." door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van SGP/Christenunie en D66 zijn voorstander van een raadsprogram ma, dat onder meer aangeeft hoe Goes een bezuiniging van 8 mil joen invult. Beide oppositiefracties willen zo invloed uitoefenen op het beleid voor de komende vier jaar. „Het moet niet om de macht van het ge tal, maar om de kwaliteit van de voorstellen gaan", zegt D66-fractie- voorzitter Pieter Romijn, die hoopt dat de collegepartijen hun voordeel doen met inbreng van de oppositiepartijen D66, Groen- Links, SP en SGP/CU. Volgende week komt de nieuwe coalitie van CDA, WD en PvdA met het collegeprogramma. Daar in staat op hoofdlijnen hoe de drie grote partijen, samen goed voor 16 van de 25 raadszetels, de rijkskor ting die er zit aan te komen, den ken op te vangen. De drie denken aan: lager tempo van onderhoud van gebouwen, we gen en groen, krimp van het amb tenarenapparaat, verlagen uitgaven gemeenschappelijke regelingen en subsidies, winst door gemeentelij ke samenwerking op de Bevelan- den en reëel begroten omdat nu op bepaalde posten nogal eens geld overblijft. De SGP/CU zal zelf een aantal mo gelijke bezuinigingen aandragen. „We willen ons eigen accent leg gen. Daarom zijn we ook voor een raadsprogramma, zodat goede idee ën voor Goes niet verloren gaan. Ik noem bijvoorbeeld onze visie Goes 2040, waarmee iedereen zijn voordeel kan doen", zegt fractie voorzitter Paul Colijn van SGP/CU. In haar nieuwe rol wil zijn fractie zich constructief opstellen, al is Co- lijn nog steeds teleurgesteld dat de coalitie CDA, WD en SGP/CU niet is voortgezet. „We hebben Goes goed bestuurd en de vorige coalitie heeft hetzelfde zetelaantal behouden. De kiezer heeft dat be leid allerminst afgekeurd." SP en GroenLinks willen eerst het collegeprogramma beoordelen. Volgens fractievoorzitter Carel Bruring (GL) is een raadsprogram ma niet zaligmakend. „Het kan ook een handenbinder zijn, waar door je moeilijk oppositie kunt voeren." Kijk voor nieuws en achtergrond over koninginnedag in Wemeidinge op www.pzc.nl/oranjeboven MEEST CELEZEN 1Vrijwilligers maken twee dagen het verschil tijdens NL Doet 2. Man in Goes raakt gewond na slag op het hoofd met een steen 3. AH Goes loopt klanten mis STUUR UW TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Marco Klepper (33), Rabobank Oos- terschelde. „Ja, ik heb wel groene vingers, maar ik moet zeggen dat ik de meeste kennis heb opgedaan van mijn zwa ger. Die kennis misbruik ik hier, ha- ha.. Dit is geweldig om te doen. Be woners vinden het ook leuk dat wij de boel hier opfrissen. Dat zie je en dat hoor je." Sabina Nuijten (28), Rabobank Oos- terschelde. „Voor mij de eerste keer dat ik mee doe aan NL Doet. Ik heb me spon taan aangemeld om op zaterdag in Randhof bloemen te planten. Je be steedt een ochtend aan werk waar anderen van genieten. Prima toch! Ook leuk om met collega's op een andere manier contact te hebben." door Frank Balkenende Honderden vrijwilligers offerden vrijdag en za terdag hun vrije tijd op om anderen een hand je te helpen of tot steun te zijn. De actie NL Doet - de opvolger van Make A Difference Day - leverde bijvoorbeeld het Goese zorgcen trum Randhof een echte planten bak inclusief'wensboom' op. Tot zaterdag keken de bewoners die elkaar treffen in de overdekte binnentuin naar een bak zwaar verstofte, plastic planten. Nu staan er echte primula's, dankzij een groepje vrijwilligers van Rabo bank Oosterschelde. „Het was echt nodig", zegt Lia Traas, activiteitenbegeleidster van zorggroep Ter Weel. „Bewoners hier hebben hun tuin vaarwel moeten zeggen. Dan is het toch leuk als er hier echte planten staan. Ons marktplein is nu ineens een stuk fleuriger: We zullen de planten telkens aan de seizoenen aanpassen. Ook nieuw is de wens boom in het hart van de bak. Be woners kunnen daar een klavertje vier met een wens inhangen." Goede daden worden ook verricht bij de Ruilwinkel in Goes-West. Daar bouwden de vrijwilligers Henk ten Thije, Frans Reijerse, Ar jen van Doorn, Peter Koster, Jo Re ijerse en Brian Henson zaterdag een ontspanningsruimte voor me dewerkers. Een metalen frame met een kunststof overkapping. Tij dens een regenbuitje kunnen me dewerkers van de Ruilwinkel er sa- mengroepen en verstokte rokers kunnen even 'een haal doen'. Rabobank Oosterschelde leverde de twee actiedagen veel vrijwilli gers, zo'n honderd. Een aantal ging ook de straat op om met man- telzorgers te praten en hen te wij zen op ondersteunende facilitei ten. „Sommigen wisten niet dat die ondersteuning er is. Je hebt na melijk in elke gemeente een steun punt. In Goes is dat het Steunpunt Mantelzorg en Vrijwilligers. We hebben ook schrijnende verhalen gehoord. Sommige mantelzorgers barstten zelfs in huilen uit. Ze heb ben het zwaar. Daarom ben ik blij dat ik vandaag dit kan doen", zegt Els Koppenaal, medewerkster van Rabobank Oosterschelde. Vrijdag trakteerden leden van de SGP/Christenunie en hun aan hang de bewoners van zorgcen trum Rehoboth op een vertoning van oude Polygoon-journaals. Frac tievoorzitter Paul Colijn: „Het der de jaar doen we dit als partij. Vo rig jaar namen we gehandicapten van Den Berg een dagje mee uit, want dat komt er zelden van." door Frank Balkenende SINT-MAARTENSDIJK - Willem-Jan Quist van de Groen van Prinsterer- school uit Scherpenisse is de Thoolse brugpieperkampioen van 2010. Ook de nummers twee en drie kwamen van die school. Hij haalde zaterdag de meeste pun ten tijdens het brugpieperkam pioenschap in recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Leerlingen uit de hoogste groepen van basisscholen uit Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Poortvliet of Stavenisse streden om de wisssel- trofee. De 52 deelnemers moesten zich onder meer door een quiz worste len en verder spelletjes afwerken zoals de bungee run, het Con- nexxion-busspel, een EHBO-spel, boeken kaften, lunchpakket ma ken, een fietsparcours afleggen, een fietswiel wisselen, op de ro deostier rijen en fietsen op de rol- lenbank. Willem-)an Quist nam naast de wisseltrofee een mp3-speler me naar huis. Nummer twee Jan-Pie- ter Schot en nummer drie Gerard Quaak, ook van de Groen van Prin- stererschool uit Scherpenisse, kre gen een boekenbon. Iedereen kreeg een T-shirt en na afloop een frietje met een snack. door Melita Lanting BRUINISSE - De hele procedure rond het aanwijzen van locaties voor mosselzaadinvanginstallaties (mzi's) moet eigenlijk over. Dat zei Wout van den Berg, voorzitter van de visserijvereniging Alge meen Vissersbelang Bruinisse tij dens haar jaarvergadering. „Het eindresultaat is broddelwerk. In de Oosterschelde is nu al te wei nig ruimte voor de tweede fase van het veranderingsproces. Er zijn locaties waarvan al vaststaat dat ze niet geschikt zijn." Het ge brek aan voldoende ruimte is een serieuze bedreiging voor het wel slagen van de omschakeling. De mosselsector staat volgens Van den Berg niet alleen in de kritiek op de omschakeling. „Ook de gar- nalenvissers zijn verbolgen over de verankering van de mzi's en de na tuurbeschermers gruwen van de kruispalen waaraan de lijnen met tonnen zijn verankerd. Arend Toe ring (voorzitter van visserijvereni ging Harlingen, red.) vindt de mzi's de grootste dwaling van de Waddenzee." Het afgelopen jaar is een eerste stap gezet om de traditionele zaad visserij op de bodem te vervangen door andere methodes, zoals het vangen van mosselzaad met invanginstallaties. Vooral tegen de traditionele visserij op zaad in de Waddenzee was veel verzet. Een mzi is een alternatief. Daaraan hangen touwen waar het zweven de mosselzaad (kleine mosseltjes) zich aan kan hechten. Deze invan- ginstallatie kan niet overal gehan gen worden. Stroming, diepte en voedselrijkheid van het water beïn vloeden de oogst, en daar zit 'm de kneep. Doordat het druk is met allerlei gebruikers op de Ooster schelde (binnenvaart, recreatie en natuurbelangen) dreigt de sector onvoldoende rendabele percelen te krijgen om het verlies aan bo demzaad goed te kunnen maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66