bang te zijn voor de natuur zeeland 13 Robesin stippelt weg naar Kamer uit GS willen centrale meldkamer Mentorproject Zeeuwse Maatjes biedt mbo'ers persoonlijke coach maandag 22 maart 2010 'Natuur is in Zeeland niet als kiespijn; iets dat je liever zou missen' Marten Hemminga, directeur stichting Het Zeeuwse Landschap misch moeilijke tijden moet inves teren om natuur te behouden. Ver der stelde 70 procent van de onder vraagden dat het areaal natuur - dat to procent van Nederland om vat - te klein is. De uitbreiding van steden, de toename van bedrijven terreinen en milieuvervuiling wer den als belangrijkste bedreigingen gezien voor de natuur in de omge ving van de Nederlander. Ruim ne gen op de tien Nederlanders vond het belangrijk dat de overheid nu voldoende geld aan natuur be steedt, met het oog op de toekom stige generaties. Dat zijn uitkom sten die Hemminga geruststellen: „Ik heb geen aanleiding te veron derstellen dat dit alles in Zeeland wezenlijk anders ligt." De directeur van Het Zeeuwse Landschap (beheerder van 8800 ha natuur in Zeeland én van mu seum voor natuur en landschap Terra Maris tussen Oostkapelle en Domburg en de bezoekerscentra Eendenkooi op Sint-Philipsland, Saeftinghe en Oranjezon) onder streept dat de natuurverbindings- zones ook bijdragen aan een aange name stoffering van het land schap. „De landbouw zorgt voor de open ruimte en natuurgebie den brengen er variatie in en rijk dom aan planten- en dierenleven. Wij zijn partners in het buitenge bied, elk met een eigen taak die niet zonder de medewerking van de ander kan worden uitgevoerd. Het zou goed zijn als boeren én na tuurbeschermers zich daar reken schap van geven." Het verwijt dat natuurbescher mers er alleen maar op uit zijn een hek rond natuurgebieden te plaatsen, werpt Hemminga ver van zich. „Kijk naar Tureluur op Schouwen-Duiveland, kijk naar de kreken in andere delen van Zee land. Dat zijn de plekken waar Zeeuwen die wat meer willen dan een rondje op een opgespoten ijs baan, komen schaatsen. En 's zo mers bieden de natuurgebieden van Zeeland uitgebreide wandel mogelijkheden." Dat brengt Hemminga op de eco nomische betekenis van de natuur. Hij is ervan overtuigd dat toeristen veel eerder op Zeeland zouden zijn uitgekeken als er geen natuur gebieden waren. „Maar jé moet ook denken aan de waarde van wo ningen. Die is hoger wanneer er natuur in de omgeving te vinden is. En vergeet niet dat de aanwezig heid van natuurgebieden een be langrijke vestigingsfactor voor be drijven is. Daar moet je natuurlijk het welzijn voor de Zeeuwse bevol king bijtellen. Natuur is in Zeeland niet als kiespijn; iets dat je liever zou missen." Het politieke klimaat ten op zichte van de natuur mag in Zeeland in korte tijd on derkoeld zijn geraakt, Hemminga is niet van plan zich daarom voor lopig maar een beetje gedeisd te houden. „We willen nadrukkelijk laten weten wat de waarde van de natuur is en welke maatschappelij ke betekenis ze heeft. Beide zijn groter dan de meeste mensen den ken. We willen proberen dat hel derder voor het voetlicht te breng en en proberen foutieve beelden recht te zetten. Hoe? Door met groepen in de samenleving te pra ten, door de politiek en bestuur ders actief te benaderen en in zijn algemeenheid de Zeeuwse bevol king meer bij de natuur te betrek ken." Speerpunt daarbij vormt voor Hemminga de landbouw. „We hebben veel contacten met indivi duele boeren en meer dan hon derd boeren vervullen een rol bij het beheer van onze terreinen door vee in te scharen, grond te pachten en werkzaamheden te ver richten. Maar de landbouw als ge heel lijkt ons vaak als een bedrei ging te zien. Volkomen ten onrech te, want zonder landbouw met vol doende ontwikkelingsmogelijkhe den is Zeeland niet lang meer wat het nu is. Dat onderkennen we ten volle. Maar datzelfde geldt voor de natuur. Het gaat om het behoud van het agrarisch cultuur landschap met duidelijke natuur- accenten. Dat is een belang voor ie dereen." MIDDELBURG - Johan Robesin, frac tievoorzitter van de Partij voor Zeeland in de Staten, wijst de onaf hankelijke partijen in Nederland de weg naar de TWeede Kamer. Hij is zaterdag gekozen tot voorzit ter van een regieraad die voorberei dingen treft om een landelijke on afhankelijke partij aan de Tweede Kamerverkiezingen te laten deelne men. De eerste verkiezingen na die van 9 juni, wel te verstaan, want die komen te vroeg. Robesin: „We hebben met z'n allen vastge steld dat er te weinig tijd is om op een verantwoorde manier en met een redelijke kans van slagen cam pagne te voeren." Speerpunt in het partijprogramma wordt de ombuiging van de machtsverhoudingen in Neder land. Robesin: „Wij willen terug naar de menselijke maat. Zeggen schap waar ze thuishoort: op de lo kale niveaus met steun van een so lide middenbestuur. Zo dicht mo gelijk bij de burger. Herindelingen, grootschaligheid en fusies op het maatschappelijke vlak zijn voor ons taboe. Die brengen alleen maar narigheid en zetten de bur ger op afstand van het bestuur. De centralisatie is het motto. De macht moet weg uit Den Haag." www.pzc.nl VIDEO Slingerende sloepen, shoppende schapen en ander bewegend beeld vindt u op www.pzc.nl/video FIETSJAAR 2010 is het jaar van de fiets in Zeeland. Lees er alles over op www.zeeuwsjaarvandefiets.nl Stuur uw tips naar redactie@pzc.nl Nieuwsfoto gemaakt? Zet 'm op www.pzc.nl/foto door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Mbo'ers die behoef te hebben aan een steuntje in de rug, kunnen met het nieuwe men torproject Zeeuwse Maatjes bege leiding krijgen van een persoonlij ke coach. Het project moet helpen voorko men dat mbo'ers vastlopen in school of werk. Het is een initia tief van onder meer de drie Zeeuw se Regionale Meld- en Coördinatie punten voor Voortijdige Schoolver laters (RMC's) en Stichting Tech nocentrum Zeeland. De jongeren kunnen bij hun men tor terecht met vragen en proble men. „Maar een ambitieuze jonge re die graag contact wil met ie mand uit een beroepsrichting van zijn interesse heeft ook baat bij het project. Alle jongeren tussen 16 en 23 jaar, die graag een maatje willen, kunnen zich aanmelden", benadrukt projectleider Padden van de Water. De jongeren worden gekoppeld aan mensen uit het beroepsleven, die zich vrijwillig aanmelden als mentor. Zij krijgen training. Er is een jaar lang wekelijks contact tus sen de jongeren en hun coach. „De mentoren moeten minstens enkele jaren werkervaring hebben. Ze staan helemaal los van een school of andere instantie: ze heb ben een vrije positie. Soms is het heel prettig om te praten met ie mand die onafhankelijk is", zegt Willem Minneboo, die de vrijwilli gers begeleidt. Het project heeft nog een voordeel. „Het brengt ver schillende leefwerelden samen." Het Oranjefonds, dat actief burger schap wil stimuleren met onder meer mentorprojecten, stelde eind vorig jaar subsidie beschikbaar voor Zeeuwse Maatjes. De eerste koppels zijn inmiddels gevormd. Het doel is om over vier jaar zo'n honderd vrijwilligers te vinden die jongeren begeleiden. www.zeeuwsemaatjes.nl MIDDELBURG - Een mogelijke slui ting van de gemeenschappelijke meldkamer Zeeland is volgens Ge deputeerde Staten 'onontkoom baar'. Het dagelijks provinciebe stuur ziet voordelen in een concen tratie van alle regionale meldka mers. Oud-minister 'Guusje ter Horst (PvdA) liet vorige maand weten toe te willen naar maximaal drie centrale meldkamers voor het hele land. GS zien dat streven als 'een volgende stap in een lopend pro ces', antwoordt het college op vra gen van de PvZ. „Uitgangspunten van het plan zijn dat het beter en veiliger moet en bovendien, zo mo gelijk, met minder geld. Die uit gangspunten ondersteunen wij." Het college realiseert zich dat met een mogelijk verlies van de Zeeuw se meldkamer vijftig arbeidsplaat sen verloren gaan. Maar anderzijds is deze ontwikkeling niet meer te stoppen, aldus GS. Bij een concen tratie van meldkamers kan opti maal worden geprofiteerd van de nieuwste technieken en appara tuur, zonder dat iedere regio apart voor die opgave komt te staan. Ook komt zo volgens het college ruimte om andere 'veiligheidpart ners', zoals Rijkswaterstaat, er bij te betrekken. GS zien mogelijkhe den tot nadere samenwerking van de zes zuidelijke meldkamers en eventueel ook met die in Bélgië. „Wij zouden ons sterk willen ma ken voor vestiging in Zeeland." ganzen in de Yerseke Moer, koeien op Walcheren en schapen aan de rand van Saeftinghe. foto's Lex de Meester, Dirk-Jan Gjeltema en Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3