uit de wielen Toetje smaakt Kramer goed Ireen Wüst kondigt kentering aan maandag 22 maart 2010 'Oscar is dé winnaar van de ploeg, al vanaf de eerste dag dat hij bij ons rijdt.' Technisch directeur Erik Breukink door Frits Bakker SANREMO - De machtige sprint van Oscar Freire, het raspaard in de stal van Rabobank, is ook in zijn nadagen nog altijd goed voor over winningen op het hoogste niveau. Vorig jaar waren daar nog twijfels over, na zaterdag niet meer. Met een grote overmacht reed de Spaanse sprintheid in de zwaarste Milaan-Sanremo sinds jaren de he le sprintelite uit de wielen. Tom Boonen, verslagen met twee leng tes verschil, werd tweede voor de Italianen Petacchi, Modolo én Ben- nati, die tot tweederangs sprinters werden gedegradeerd. De 34-jarige Oscar Freire, die na drie wereldtitels nu ook drie keer Milaan-Sanremo heeft gewonnen, hield na de superieure spurt een zelden gehoord betoog: niet zijn ploegmaats werden bedankt voor de diensten, hij had de eerste gro te klassieker van dit jaar gewon nen dankzij zijn eigen klasse. Dat mag arrogant klinken, toch kon niemand de uitleg van de winnaar tegenspreken. Want Oscar wint zoals hij wil win nen. Hij heeft niet, zoals Mark Ca vendish vorig jaar in Sanremo, een hele trein van goed georganiseerde gangmakers nodig om hem te lan ceren. De kleine Spanjaard kiest zorgvuldig zijn positie, zoekt het wiel van een rivaal op, wacht het moment af en slaat dan meedogen loos toe. Zo was het zaterdag in Sanremo, zo was het ook bij zijn vorige overwinningen, toen hij Erik Zabel en Stuart O'Grady (2004) en Alan Davis en Tom Boo nen (2007) in de sprint versloeg. „Ik wist dat de vorm er was om hier te winnen", zei hij na de ont lading en de vreugde in het Rabo- kamp. „Mijn enige vrees wat dat er nog een groep zou wegrijden op de Poggio. Dat gebeurde gelukkig niet. Ik heb bewust niet gerea geerd op de aanvallen van Pozzato en Gilbert. Dat laat ik aan anderen over. Ik heb me alleen geconcen treerd op de sprint." Hoe vaak er op de dag voor de koers ook over de tactiek was gesproken: Freire deed het in de fmale toch weer he lemaal alleen. Paul Martens was de enige die meezat voorin, Lars Boom was op de Cipressa gelost. „Het is ook onmogelijk om Oscar te volgen als hij zich door het pelo ton naar voren wringt", bekende Boom. De sprintzege die volgde, na een lange aanloop van de Poggio, werd binnen de bankploeg uitgelaten ge vierd. Zelfs de anders zo ingetogen Erik Breuking toverde een brede lach op het gezicht. „We waren toch wat gaan twijfelen aan Oscar, omdat hij in de Tour vorig jaar zo veel tekort kwam tegen Cavendish en daarna in de Vuelta ook niet kon winnen." Ploegleider Erik Dekker: „Ach, je moet Oscar ge woon laten doen, hij moet alleen wel het gevoel krijgen dat wij ver trouwen in hem hebben. Daarna doet hij het in de koers zelf wel, maar goh, wat heeft hij dit fantas tisch afgemaakt zeg." Het was ook de koers waar hij al weken naartoe had geleefd, die hij al lang in zijn hoofd had, in de wetenschap dat de mindere sprinters, zoals Pozza to en Gilbert, op de Poggio gingen aanvallen. Maar eigenlijk viel alles op zijn plaats, tot en met die impo sante sprint op de boulevard van Sanremo. Freire sloeg wild met zijn vuist in de lucht net voorbij de finish en reed met een grote lach tot aan de Rabobus. „Ik schat te de eindstreep wat verder in, toen we begonnen te sprinten", vertelde hij. „Maar het had ook nog wel vijftig meter verder mo gen zijn, zo zeker voelde ik me." Sven Kramer zwaait naar het publiek tijdens de ereronde in de slee op het ijs van Thialf. foto Peter de Jong/AP door Eric de Jager heerenveen - Een nagerecht, meer is een WK allround niet in een olympisch seizoen. Maar voor Sven Kramer was het een toetje waarmee hij zijn naam vetgedrukt in de geschiedenisboeken van het schaatsen kon bijschrijven. En dus nam de eerzucht het over bij de 23-jarige Fries. Kramer werd giste ren in Heerenveen voor de vierde keer op rij wereldkampioen, iets wat nog niemand was gelukt. De winnaar begon wat bleekjes aan het toernooi. Een longinfectie hing als een blok aan zijn been. „Drie dagen voor het WK dacht ik nog: dit gaat niet lukken." Daarom wandelde hij gisteren uiterst ont spannen Thialf binnen, terwijl hij geheel tegen de traditie in met een achterstand aan de afsluitende tien kilometer begon. „Ik had me er wel druk om kunnen maken, maar feit is dat ik al heel blij was, dat ik mee kon doen." Met die blijdschap in het achterhoofd, pro beerde Kramer de eerste twee da gen vooral geen gekke dingen te doen. Hij ging niet tot het gaatje op de vijf kilometer en de 1500 me ter, om zijn Iongen niet te veel te martelen. Gisteren moest hij daar, zoals hij het noemde, 'de boete voor betalen'. Het voordeel van de laatste rit van het toernooi ging naar de 20-jarige Amerikaan Jonathan Kuck. „Ik kon daardoor absoluut niet re laxen. Het was toch nog spannend en dat was eigenlijk niet de bedoe ling." Kramer: „Na de 500 meter had ie dereen verwacht dat het een mak kelijk WK zou worden. Ik reed Skobrev en Bokko op afstand. Maar toen kwam daar opeens Kuck, een 'coming man' in vorm." En dus moest Kramer het verschil maken tijdens zijn eerste tien kilo meter sinds 'De Wissel' in Vancou ver. „Ik had geen revanchegevoelens", zei hij. „Desondanks schoot het een paar keer door zijn hoofd bij het naderen van de kruising: 'Als het maar goed gaat...' Twee of drie keer. Tja, het was een te grote klap om er zomaar aan voorbij te gaan. Het zal volgend jaar wel over zijn. Voor mij was het op dat moment heel erg, maar er zijn ergere din gen in de wereld, zo is het ook weer, natuurlijk." Revanche of niet, Kramer vol bracht de laatste 10.000 meter van het WK in stijl. Kramer reed 12.57,97, dankzij een venijnige ver snelling in de laatste zes ronden. Kuck, die een halve minuut van zijn persoonlijk record moest afha len, beet zich dapper vast in de rondetijden van zijn belager, maar moest na zeven kilometer capitule ren. Kramer had dat wel verwacht: „Het had heel raar moeten lopen om hem aan mijn tijd te laten ko men. Ik ben blij dat ik dit seizoen zo heb kunnen afsluiten. Olym pisch kampioen, Europees kam pioen, wereldkampioen: het is geen slecht jaar geweest." Ireen Wüst zit er helemaal doorheen na haar race op de 1500 meter. foto Vincent jannink/ANP door Maarten van Helvoirt heerenveen - Uitgeteld lag Ireen Wüst gisteren bovenop een lucht kussen langs de baan na te puffen van haar vijf kilometer, de afslui ter van het WK allround. Maar in eens kukelde ze er gestrekt vanaf Even had ze geen controle meer over haar lichaam. „Ik heb alles ge geven, meer zat er niet in." Niet meer dan brons dus. Net als Sven Kramer stond Wüst al voor het vierde jaar op rij op het podium van een WK allround, al leen is het bij haar een aflopend rij tje: eerste, tweede, derde, derde. Maar voor volgend jaar kondigde ze een kentering aan. „Die derde plaats van vorig jaar kwam echt uit mijn tenen, nu sluit ik het sei zoen af met een stijgende lijn in mijn vorm. Als ik een goede zo mer draai, zonder al te gekke din gen, kan ik die lijn doortrekken en is mijn lichaam weer helemaal op het niveau van 2007." Bij welke ploeg ze dat gaat doen, is nog niet bekend. Dat wil ze over twee we ken pas bekendmaken. Al zijn de gesprekken met TVM over een ver lenging van twee jaar met een op tie voor nog eens twee jaar al in een vergevorderd stadium. Wüst was de slotdag van het WK ingegaan als de nummer één van het klassement, zij het met een mi nieme voorsprong (0,08 seconde) voor de 1500 meter op de Canade se Kristina Groves. Met een voor haar ongekende bravoure had ze zaterdag nog verkondigd dat ze vastberaden was om net als tij dens de Olympische Spelen de 1500 meter te winnen. Maar Groves was in een rechtstreeks duel twee tienden sneller. Wüst stond nog altijd tweede, maar in haar achterhoofd wist ze dat de kleine zes seconden die ze op de vijf kilometer mocht toege ven op Martina Sablikova geen haalbare kaart was. Het werden er zeventien. Groves nestelde zich tus sen die twee en ging met het zil ver terug naar Canada. Wüst: „Maar mijn seizoen was toch al ge slaagd. De grote buit heb ik in Van couver binnengehaald." Toen Wüst in 2007 in Thialf wereldkam pioen werd, had ze op de slotaf- stand een riante voorsprong op haar concurrentes. En dat kwam vooral door een sterke 500 en 1500 meter. „Het is zaak dat ik weer dik ga toeslaan op die afstanden. Ik heb al bedacht dat ik volgend jaar elke week een 500 meter ga rij den." Want daar zal ze meer ver schil moeten maken dan dit WK - met name ten opzichte van Sabli kova. Wüsts drie kilometer van zaterdag was daarentegen haar beste van het seizoen, ze gaf maar iets meer dan een seconde toe op Sablikova. Terwijl die werd verreden op de waarschijnlijk slechtste ijsvloer die er ooit tijdens een groot titeltoer- nooi heeft gelegen sinds er op over dekte banen wordt geschaatst. Slechter nog dan tijdens de Olym pische Spelen in Vancouver. Wüst schrok zich te pletter toen ze aan het inrijden was en naar be neden keek. „Het leek wel of ik op de Bonkevaart schaatste. Er zaten allemaal puntjes en bolletjes op het ijs."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33