Twente slaat Ajax maakt dit keer geen fout tegen RKC Waalwijk 'Tukkers laten zich niet bij de strot grijpen' 2 6ISDC FC Twente blijft koploper van de eredivi sie. In Eindhoven houdt de Enschedese ploeg PSV op 1-1. Plichtmatige zege van AZ maandag 22 maart 2010 TOPPER Sparta en PSV had Siem de Jong de score voor Ajax geopend, maar het bracht RKC niet tot bedaren. De sportief en financieel geplaag de club gaf zich pas na rust gewon nen, toen Luis Suarez (2-1) profi teerde van een niet geconstateerde overtreding van Suarez op Shko- dran Metaj en Hans Mulder een voorzet van Eyong Enoh in eigen doel werkte (3-1). Het verzet van RKC brak definitief na de rode kaart voor Berger. Hij kreeg in de 69e minuut zijn twee de gele kaart voor een overtreding op Gabri. Het was het moment voor Jolom de snelle Dennis Rommedahl bin nen de lijnen te brengen. De Deen droeg nog in ruime mate bij aan de groot uitgevallen zege, met een fraaie pass op Suarez (4-1) en een doeltreffend schot in de boven hoek: 5-1. Rommedahl is geen vas te waarde voor Jol, maar er gaat bijna geen invalbeurt voorbij of de rechterspits draagt bij aan de sco re. Hij staat inmiddels op zes goals en zes assists. Ajax is met 85 doelpunten hard op weg naar een seizoenstotaal van boven de honderd. Dat lukte voor het laatst in het kampioensjaar 1997/1998, maar een garantie op de titel is het niet. Hoogstens verschaft het riante doelsaldo wat rust bij de club die drie jaar geleden in Waalwijk een misstap maakte tegen RKC (2-2) en vervolgens één doelpunt te kort kwam in de jacht op de zilve ren schaal. Ajax sterkste in toppers Het voetbalseizoen zal beslist wor den door de resultaten van FC Twente, Ajax en PSV tegen de zoge naamde 'kleintjes'. De onderlinge wedstrijden lever den geen noemenswaardige ver schillen op. In de zes toppers haal de Ajax een puntje meer dan Twente en PSV. De Amsterdammers wonnen hun thuiswedstrijden t^gen de concur renten en verloren buitenshuis (zes punten). Omdat Twente en PSV tegen el kaar tweemaal gelijkspeelden, kwamen die ploegen in de toppers tot vijf punten. Beide ploegen won nen een keer van Ajax. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Ook de tweede kans om het seizoen nog te redden, is voor PSV op een mislukking uitge lopen. Door een gelijkspel in de thuiswedstrijd tegen FC Twente (1-1) werd de kloof naar de Cham pions League alleen maar groter. Ajax glipte PSV gistermiddag voor bij op de ranglijst. PSV-trainer Fred Rutten deed za terdagavond lang zijn best om de moed erin te houden, maar veel kracht hadden zijn woorden niet. Net als een week eerder in Amster dam tegen Ajax was er tegen Twen te een verschil in pure klasse zicht baar. Dit keer was een geniaal moment van Bryan Ruiz van beslissende in vloed. Zijn enige relevante actie van de wedstrijd stelde Blaise N'Kufo ruim een kwartier voor tijd in staat om gelijk te maken. En daarmee FC Twente op titelkoers te houden. Coach Steve McClaren maakte zijn analyse niet interessanter dan noodzakelijk. „We scored from nothing", zei hij. We scoorden uit het niets. „Sommige spelers kun nen dat. Ik kan alleen maar zeggen dat PSV een uur lang domineerde en wij geen enkele controle óver de wedstrijd hadden. Daarom is dit een heel belangrijk punt voor ons." Daar zat Rutten weer. Aardig gespeeld, niks gehaald. Tien verlies- punten in vier weken. Wéér de fout in op een moment dat het in de top Verboden' is. Toen Ruiz vanaf de rechterflank voor zijn so lo aanzette, liep Carlos Salcido een heel eind met hem op zonder een been uit te steken. N'Kufo glipte weg uit de rug van uitblinker Ma- za Rodriguez en de kater was een feit. Het PSV-doelpunt onderstreepte de kracht van het collectief. Een combinatie met Otman Bakkal leidde tot een subtiele pass van En gelaar in de loop van Stanislav Ma- nolev. Diens voorzet was perfect, de kopbal van Danny Koevermans knap: 1-0. Rutten vertrouwt ook in de komende weken op dat col lectief. „Ik heb ook na deze wed strijd niet het gevoel dat er bij de spelers iets geknakt is. Ik vond dat ze uitstekend hebben gereageerd na de nederlaag bij Ajax. In hun hoofden zit een enorme drive. Daarom geloof ik ook dqt we deze teleurstelling kunnen repareren." McClaren had zijn eigen reden om Luis Suarez zet Ajax op voorsprong. Drie spelers van RKC Waalwijk komen te laat. foto Olaf Kraak/ANP zes wedstrijden niet allemaal wint. Op de vraag of Ajax dat wél kan, antwoordde hij: „Dat zou best eens kunnen, we zijn aan een aar dige serie bezig." Ajax speelde in Waalwijk een van de minste duels van de voorbije weken, maar dat had alles te ma ken met de slijtageslag waarop Ajax-PSV een week eerder was uit gedraaid. Toby Alderweireld, Demy de Zeeuw en Jan Vertong- hen waren tegen RKC geschorst. Het gelegenheidsduo Vurnon Anita/Oleguer vormde in Brabant het hart van de defensie en Gabri had voor het eerst in vier maan den weer eens een basisplaats. De nummer laatst van de eredivi sie besloot het minst zekere deel van de Ajax-ploeg maar direct te testen en die tactiek betaalde zich uit in een doelpunt en twee riante kansen. Ruud Berger, directe tegen stander van Gabri, was bij al het doelgevaar betrokken. Zijn kopbal die leidde tot de 1-1 werd aange raakt door Marko Pantelic. Net als in de wedstrijden tegen door Dick Sintenie WAALWIJK - Ajax had het gisteren één helft knap lastig tegen een ploeg die weinig illusie koestert dat het nog van de laatste plaats af komt. Pas na rust legde RKC het hoofd in de schoot: 5-1. In het stadionnetje waar Ajax drie jaar geleden een uitgelezen moge lijkheid liet liggen het voortouw te nemen in de titelstrijd, deed de club ditmaal goede zaken. Voor het eerst sinds de vierde speelron de staat PSV lager op de ranglijst dan de Amsterdammers (derde, met één punt minder) en is het verschil met koploper FC Twente teruggebracht tot vier punten. PSV en Twente koesterden begin vorige maand nog een voorsprong van negen punten op Ajax. „Het is een zelden vertoonde inhaalslag", zei trainer Martin Jol na de achtste zege op rij van zijn ploeg. PSV vergaloppeert zich op dit mo ment bijna wekelijks en Jol sprak gisteren hardop zijn vermoeden uit dat ook FC Twente de laatste v - ijk- V-, ^'Cv ROTTERDAM - AZ heeft gisteren op Het Kasteel een plichtmatige zege op Sparta geboekt. David Mendes da Silva maakte al vroeg in de wed strijd het enige doelpunt: 0-1. De onttroonde landskampioen nestel de zich daarmee weer op de be geerde vijfde plaats, met twee pun ten voorsprong op Heracles. De Al- meloërs, die thuis met 3-0 van NAC Breda wonnen, komen völ- -gende week op bezoek in Alk maar. AZ liep op Het Kasteel wel personele schade op. Doelman Ser gio Romero moest al na een kwar tier spelen met een van pijn ver trokken gezicht het veld verlaten. De Argentijnse keeper was onge lukkig neergekomen nadat hij de bal boven het hoofd van Ayodele Adeleye uit de lucht had geplukt. door Fardau Wagenaar EINDHOVEN - De wedstrijd is nog in volle gang als Twente-speler Wout Brama de spelers van PSV te gen elkaar hoort zeggen: „Een ge lijkspel is niet genoeg." Ze manen elkaar te blijven jagen, de titel nog niet op te geven. Maar als de minu ten voorbij vliegen en het einde daar is, laten de Eindhovenaren zich voor het eigen publiek op de grond vallen. Alsof het over is. Klaar, niet meer te redden. De Tuk kers blijven overeind en hebben de vijf punten voorsprong op PSV vast kunnen houden. Voldaan ne men ze afscheid met een t-i-gelijk- spel. Orlando Engelaar spreekt een half uur later zijn bewondering uit voor de club die hij twee seizoe nen geleden verliet. Hij vindt dat er in T\vente niet meer getwijfeld moet worden. De activiteiten voor het grote titelfeest in Enschede kunnen wat de oud-aanvoerder be treft vast voorbereid worden. „Als wij niet van Twente kunnen win nen, van welke club verliest die ploeg de komende wedstrijden dan nog wel? Ik wil nog best gelo ven in een kampioenschap voor PSV, maar dat geloof heeft van daag een enorme knauw gekregen. We hebben nog een kans van min der dan twintig procent." Als T\vente wat minder stabiel had ge oogd of zwakker had gespeeld afge lopen zaterdag, had Engelaar alle opties nog opengehouden. „Dan had ik gezegd dat zes duels nog een lange weg te gaan zou zijn. Nu zeg ik: zes wedstrijden is weinig. Dat redden ze. Echt, als ik speler was van 1\vente had ik er veel ver trouwen in gehad. Dan had ik ge dacht: we worden kampioen. Wij speelden beter, maar zij gingen niet kapot. Soms voel je tijdens een wedstrijd dat de tegenstander zwakker wordt, je ze op kunt op eten en bij de strot kunt grijpen. Maar dat gevoel gaf 1\vente ons niet. Ze hebben een sterke verdedi ging en in de aanval bepaalt Ruiz het voor negentig procent. Die jon gen is exceptioneel." Douglas komt de catacomben van het Philips Stadion binnen met een shirt van PSV, Ruiz ook. Een mooie herinnering aan de topper. Er worden 'high fives' uitgedeeld, af en toe klinkt er een vreugde kreet. Niet van Blaise N'Kufo trou wens, die na de fantastische actie van Ruiz, de gelijkmaker binnen schiet. „Dit voelt niet als winst. Als je kampioen wil worden, moet je alles winnen. Maar we hebben alles nog in eigen hand." Stewards van PSV zeggen intussen wat een groot deel van de Neder landers lijkt te vinden: „Als wij geen kampioen worden, hopen we dat Twente het wordt." In Am sterdam, waar de hoop op de titel nog volop leeft, zeggen ze hetzelf de: „Als wij het niet redden, dan de Tukkers maar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30