Landbouw hoeft niet 21 zeeland Bezuinigingen Zalco vallen mee Sigaar PZC maandag Het politieke klimaat ten opzichte van de natuur in Zeeland is guur. Reden voor de natuurbescher ming te proberen foutieve beelden recht te zetten. maandag 22 maart 2010 Mijn kameraad van de middelbare school, Peer, is dood. Ik heb góede herinneringen aan hem. Zo zaten we samen een tijdlang in de redactie van het schoolblad. Het was een gestencild tijdschrift dat steeds dikker werd. Toen we er een beter kaftje om wilden heb ben van wat dikker en steviger en gekleurd papier, hadden we geld nodig en Peer stelde voor om naar de Willem II sigarenfabriek te gaan om hun ons probleem voor te leggen. Wie weet, zei Peer, krijgen we ook wel sigaren. Wij dus naar Valkenswaard, want daar stond die fabriek. We werden ontvangen in de direc teurskamer en we kregen daar een kopje thee. Daarna volgde een rondleiding en sindsdien weet ik een en ander van dekblad en om blad en ken ik het verschil tussen een super bolknak en een tuit- knak. We zagen mannen vliegensvlug si garen rollen en de uitsteekseltjes van de tabaksbladeren plakten ze soms met wat spuug vast. We za- door Wim Hofman IN DE KNEL gen een meisje dat met een stok in een kist zat te roeren. De kist was gevuld met sigarenbandjes, op die dag allemaal vlindertjes, en die verschillende vlindertjes moesten flink door elkaar gehut seld worden. Een ander meisje legde steeds een sigarenbandje onder in een siga rendoos die op een lopende band langskwam. In een zending dozen met sigaren mochten niet steeds dezelfde bandjes zitten, dat vonden verza melaars niet prettig. Na afloop kre gen we niet alleen een doos siga ren mee, maar ook tweehonderd gulden voor het blad. We moes ten wel beloven steeds achterop het blad een advertentie voor Wil lem II sigaren te tekenen en dat deden we steeds en als we het blad afhadden, getypt, gestencild, gevouwen, voorzien van nietjes en een gekleurd kaftje, staken Peer en ik een van onze super bol- knaks op en keken we elkaar te vreden aan. Ik moet er wel bij ver tellen dat Peer stierf aan longkan ker en dat is natuurlijk heel erg treurig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice/Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 ,-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening VLISSINGEN-OOST - Aluminium smelter Zalco in Vlissingen-Oost snijdt veel minder diep in de per soneelskosten dan eind 2009 werd voorzien. Toen was sprake van een loonofFer van 17,5 procent. De directie en de ondernemings raad hebben nu een akkoord be reikt over een tijdelijke ingreep in enkele bedrijfsregelingen, waarvan de medewerkers uiteindelijk niets of vrijwel niets zullen merken. Zalco stort dit jaar minder geld in het sociaal fonds, dat is bedoeld om werknemers met onvoorziene ziektekosten die niet door verzeke raar worden vergoed, te hulp te ko men. Dit jaar teert het fonds in op zijn reserves; volgend jaar ver hoogt Zalco de bijdrage. De jubileumuitkering bij een dienstverband van vijftien jaar wordt dit jaar niet in december uit gekeerd, maar in februari 2011. De resultatenpremie die tot dusver elk kwartaal op het loonstrookje ver scheen, zal in april 2011 in één keer worden uitbetaald. Van uitbetaling van verlof- en atv- dagen is in 2010 geen sprake. De werknemers worden aangemoe digd in 2010 extra vakantiedagen te kopen. Dat gaat dan ten koste van hun vakantiegeld, maar in 2011 kunnen ze die dagen weer te rugverkopen aan het bedrijf. OR-secretaris Erik Bak wijst erop dat de bezuinigingen bij Zalco dankzij twee ontwikkelingen mee vallen: de gestegen aluminium- prijs en de gedaalde energiekosten. Bak: „Aluminium doet nu onge veer 2300 dollar per ton. Dat is 1000 dollar meer dan een jaar gele den. Voor die prijs kunnen we hier in Vlissingen-Oost met de ge daalde elektriciteitsprijzen weer winstgevend produceren." Volgens Bak heeft Zalco met het oog op die lage prijzen voor elektriciteit langlopende contracten gesloten. De OR wil de komende tijd werk- gelegenheidsafspraken maken met de directie. Bak: „De komende twee jaar gaan tachtig collega's met pensioen. We moeten het er eens over hebben hoe die worden vervangen." Bij Zalco geldt deeltijd-ww voor 67 werknemers. door Ben Jansen De natuur zit in de knel in Zeeland. In Provin ciale Staten werpen par tijen de vraag op of er zo langzamerhand niet genoeg na tuur is aangelegd en ze hebben de Zeeuwse natuur-, milieu- en land schapkoepel ZMF de wacht aange zegd. De afsluiting van wegen op dijken om broedende en foerage- rende vogels niet te verstoren, stuit op steeds meer weerstand. De verbeten discussie over de ont- poldering van de Hertogin Hedwi- gepolder en de in 2008 benarde toekomst van de mosselsector heb ben daar ongetwijfeld aan bijgedra gen. Marten Hemminga, directeur van de stichting Het Zeeuwse Land schap, erkent dat het geen gunsti ge tijd is om duidelijk te maken waarom het niet een onsje minder kan met de natuur in Zeeland. Hij zoekt nadrukkelijk de dialoog met de landbouw. Dat is geen gemakkelijke opgave omdat boeren zich gesteund we ten door de groeiende opvatting in de samenleving dat natuurbe schermers maar een beetje moe ten inbinden. Bovendien vrezen ze dat ze in de uitvoering van hun bedrijf worden beknot door de re gels die het Europese natuurbe schermingsprogramma Natura 2000 stelt. Hemminga: „Wij blijven ons inzet ten voor het tot staan brengen van de afname van de biodiversiteit, de verscheidenheid aan planten en dieren. Dat is niet zo maar een liefhebberij van de natuurbescher mers in Zeeland. De Verenigde Na ties hebben 2010 niet voor niets uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Biodiversiteit." In het streven de soortenrijkdom van plant en dier te behouden, speelt de ecologische hoofdstruc tuur een belangrijke rol. Dit net werk van aaneengesloten natuurge bieden is evenmin uitsluitend als een bobby van Hemminga en de zijnen te beschouwen. De snelle uitvoering ervan - uiterlijMü 2018 gereed - is de hoofddoelstelling van het Zeeuwse natuurbeleid. Voor de koppeling van natuurge bieden is 6800 hectare nodig, waarvan inmiddels ruim de helft is aangelegd. Hemminga: „Veel? Dat valt wel mee als je nagaat dat het landbouwareaal in Zeeland on geveer 140.000 ha omvat. Minder dan 5 procent! ]e kunt dus niet vol houden dat de landbouw door de natuur de nek om dreigt te wor den gedraaid." In dit verband haalt Hemminga een onderzoek aan dat de vere niging Natuurmonumenten vorig jaar landelijk heeft laten uit voeren. Van de ondervraagde deel nemers vond 88 procent dat het netwerk van aaneengesloten na tuurgebieden op tijd af moet zijn, om zo het uitsterven van planten en dieren te voorkomen. Ook bleek dat Nederlanders nog steeds groot belang hechten aan natuur. Evenals bij een vergelijkbaar onder zoek in 2004 meende 80 procent dat de overheid ook in econo- Natuur zorgen voor een aantrekkelijk landschap in Zeeland: nieuwe heggen planten op Walcheren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2