D i6l zeeland Sluis in ere herstellen Jonge musici met toekomstperspectieven Elfde Messiah from Scratch zeeland in de vorige eeuw agenda 4" Af maandag 22 maart 2010 Zeeland en water is het thema van deze serie Raadkaarten uit de uitge breide collectie van Hans Lindenbergh. De vraag is: weet u waar deze foto gemaakt is? We zijn speciaal voor de ze ansichtkaart benieuwd naar anekdotes die te maken hebben met de ze plaats en periode. De oplossingen kunnen voor vrijdag verstuurd worden naar de redactie van de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg, onder vermelding van Raadkaart. Of fax naar 0118-434019. Inzenden bij voorkeur via email: redactie@pzc.nl Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Veel inzenders volstonden met de vermelding: Sas van Gent, Westka de. Dat is opmerkelijk want vaak ontvangen we toch veel persoonlij ke ontboezemingen over de loca tie. „Op de achtergrond links zien we café het Schippershuis. Rechts achter de ouwe sluis, die nu begra ven ligt onder het Keizerkarel- plein", schrijft Frank Cappaert. Hij voegt de wens toe dat veel Sasse- naren de sluis in ere willen herstel len. De coöperatieve Suikerfabriek staat op de achtergrond. Die is in middels afgebroken. Het suiker depot is nog intact. Het Schippers huis was vroeger de thuishaven van de beurtschippers die weke lijks met vee uit Rotterdam kwa men. De foto is genomen op de kruising met de Ooststraat en de brug over het eerste kanaal naar Terneuzen. Links is het oude klooster. F. Renique: Mijn vrouw heeft: daar acht jaar gewoond." „Kort na WO II is rechts van de lei linden en gedeeltelijk in de haven een nieuwe doorgaande weg aan gelegd (de Rijksweg N252). Bij de gemeente bestaan er op dit moment vergevorderde plannen om zowel de oorspronkelijke West kade als de doorgaande weg (op nieuw) te herinrichten", meldt J. Hemelaar uit Sas van Gent. Uiterst links op de foto is Nicolaas van Goethem te zien, die vanuit zijn manifacturenwinkel naar buiten komt. De andere personen zijn bij mij niet bekend", voegt L. Sarneel uit Terneuzen toe. „Wanneer men over het dak van het 'dwarshuis' heenkijkt ziet men nog een gedeel te van brouwerij 'De Hoop', die toen reeds bezit was van Fernand Wauters. De winnaars zijn: F. Renique, Sas van Gent, M. Coens, Sas van Gent en S. Beun, Oostburg. door Jeanette Vergouwen e directie van de Con certzaal Middelburg heeft een samenwer kingsverband met het conservatorium van Rotterdam. Dit levert een aantal afwisselende concerten op, verzorgd door musi ci die nog aan hun carrière moe ten beginnen. Voor het publiek is het interessant, omdat het de musi ci van de toekomst aan het werk hoort en ziet. Wat meteen opvalt bij het Codarts Strijkorkest is het hartverwarmen de enthousiasme. De voordracht is fris en gedreven. Dirigent Marien van Staalen leidde secuur en gaf werkelijk alles aan. In de Variaties op een thema van Tsjaikovski van Anton Arensky kwamen de variaties op het zange rige thema (gebaseerd op Liederen voor kinderen) bijzonder mooi over. De variaties bevatten soms vinnige passages, waarin de lage en de hoge strijkers bijna duelle ren. Heel speciaal waren de veranderen de klankkleuren en de tempover schillen. Apart was het laatste deel, dat gespeeld werd met sourdi ne en waarin lange klagende to nen en ook flageolettonen te ho ren waren. The Seasons' Digest schreef Alexan der Raskatov met als voorbeeld de seizoenen (voor piano) van Tsjai kovski. De twaalf maanden met hun specifieke kenmerken (koude, lentesfeer,' oogst, jacht enz) zijn muzikaal vertaald op een meer dan interessante manier. Raskatov voegde aan de bezetting met strij kers, slagwerk en een geprepareer de piano toe. De compositie is cy clisch en de speciale effecten zor gen voor betekenisvolle toevoegin- KLASSIEKE MUZIEK Codarts String Orch. Serie: De Nieuwe Lente Werken van Arensky, Raskatov en Vivaldi. Door Codarts String Or chestra o.l.v. Marien van Staalen. Gehoord zondag 21 maart in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. gen. Heerlijke muziek en vooral een fantastische vertolking. De ef fecten ontstonden door middel van speciale geblazen geluiden, het strijken met natte vingers over het paukenvel, sonoor gezang, draaien aan de stemschroef en ge bruik van verschillende strijktech- nieken. Na de pauze verzorgde het strijkor kest een heel aparte vertolking van De Vier Jaargetijden van Antonio Vivaldi, een van Vivaldi's populair ste werken. In de vier vioolconcer ten worden de seizoenen, ieder met een eigen sfeer, muzikaal ver taald. Wat deze vertolking zo hartver warmend maakte, was dat voor elk concerto een andere soloviolist optrad: Eduard Ataev (de Lente), Roderigo Gomes (de Zomer), Nata- sa Grujic (de Herfst) en Eduardo Paredes (de Winter). Vier verschil lende nationaliteiten en ook vier andere wijzen van voordracht. In deze programmamuziek heeft Vi valdi op meesterlijke wijze bepaal de situaties verklankt: het blaffen van een hond, de zwoele hitte van de zomer, het opkomen en weg trekken van een onweer, vogelge luiden, jachtgeluiden en venijnige kou. Alle vier de solisten speelden gedreven en dynamisch en met de juiste expressie. Onder leiding van Jules van Hessen repeteren koor en orkest in de Sint Ja- cobskerk. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Voor de elfde maal werd zaterdag in de Vlissingse Sint Jacobskerk de 'Messiah from Scratch' uitgevoerd. Onder leiding van dirigent Jules van Hessen werd overdag gerepe teerd en 's avonds was de uitvoe ring met zo'n 210 amateurzangers en 40 instrumentalisten. Koor en orkest werden bijgestaan door beroepssolisten (Lauren Ar- mishaw, Jonathan de Ceuster, Adreas Goetze, Dirk la Plasse en Bram de Wolf) en de Zeeuwse amateur solisten Marja de Waard en Jonathan Kooman. Handels beroemde oratorium werd in 2000 voor het eerst op de ze wijze in Vlissingen uitgevoerd. Volgend jaar is er weer een Mes siah from Scratch. De datum is al geprikt: 19 maart en wederom onder leiding van Jules van Hessen. Theaterrecensent Willem Nijssen geeft wekelijks zijn impressies weer van voor stellingen die hij heeft be zocht. Deze week: De Caracal door Olga Zuiderhoek. Olga Zuiderhoek is een actrice van formaat. Met een indrukwekkend (o.a. Werktheater-)verleden. Ik kan me niet voorstellen dat die er gens het toneel kan opkomen zon der uitstraling te hebben. Maar als zij opkomt als 'de vrouw' uit het stuk 'De Caracal', dan heeft zij ab soluut geen enkele uitstraling. Dat zet mij vanaf het eerste begin 'op het verkeerde been'. Niet dat er eigenlijk goede benen zijn. Maar je verwacht toch altijd wel iets, en dat is dan het been waarmee je de zaal binnenstapt en waar je ook op staande hoopt te blijven. Een vrouw die de hele avond wacht op dat éne telefoon tje, van haar Grote Liefde. Die is tragisch. Of pathetisch. Of boven menselijk moedig misschien? Of op zijn minst toch een vrouw die een Grote Liefde waard is. (En wie gaat dat uitmaken? Ik natuurlijk...) Maar vanaf de eerste seconde gaat het mis. De verkeerde jas aan, al leen al, bij wijze van spreken. Ver keerde toon in de talloze gesprek ken die ze ondertussen wél heeft, met haar moeder, haar zus, haar Meer agendanieuws vindt u op onze website. OP PAD Middelburg Kijkdag voor veiling van 1250 kavels waar onder 300 kavels Europees keramiek en glas. Zeeuws Veilinghuis 10.00-18.00 uur FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Alice in Wonderland(ov): 20.00 uur; Dear John: 20.00 uur; The wolfman: 20.00 uur; Up in the air: 20.30 uur; GOES Merral, Alice in Wonderland(ov): 120.00 uur; Dear John: 20.00 uur; The book of Eli: 20.0Óuur; The Wolfman: 20.00uur; MIDDELBURG Schuttershof, Millennium 2: 20.00 uur OOSTBURG Ledeltheater, Nothing personal: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Alice in Wonderland (ov): 19.00 en 21.00 uur; The wolfman: 21.15 uur; Dear John: 19.00 en 21.15 uur; Chloe: 19.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Shutter island: 15.45, 18.45 en 21.45 uur; The book of Eli: 22.00 uur; Percy Jackson: 14.00 uur; De prinses en de kik ker: 13.45 uur; Het regent gehaktballen: 14.00 uur; lep!: 13.45 uur; Avatar: 16.15 en 20.15 uur; Bad lieutenant: 16.30 uur; Chloe: 16.45 uur; Alice in Wonderland (ov): 16.15, 19.15 en 21.45 uur; Alice in Wonderland (nl):13.45 uur; The lovely bo nes: 13.45 uur; The road: 19.15 uur; Dear John: 13.45, 16.15, 19.15 en 22.00 uur; From Paris with love: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Gangsterboys: 19.15 uur; ZIERIKZEE, Fizi, Komt een vrouw bij de dokter: 19.30 u. A f "'4' -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18