Betoverend gebrom van de Bulli-motor 81 buitenland Midden-Oosten Kwartet wil totale bouwstop nederzettingen Israël Mijnramp Sierra Leone eist honderden levens VW-BUSJE Transporter 6o jaar geleden in productie genomen Protest tegen verkiezingen in Myanmar Bijen vallen vrouwen aan Extra vakantie voor oppakken inbrekers Kangoeroe slaat jogger neer 'Racisten verspreiden denkbeelden via web' Belgische soldaten langer in Afghanistan zaterdag 20 maart 2010 Zestig jaar geleden rolde de 'Bulli' voor het eerst uit de fabriek. Het beroemde Volkswagenbusje is nog steeds mateloos populair. door onze correspondent Oene van der Wal Dankzij een vakantie in Nederland is Dietholf luntke (58) een van de grootste fans van de 'Bulli', het Volkswagenbusje. „Vroe ger had je in Nederland nog veel haat tegen Duitsers en kreeg je soms moeilijk een hotel. Met de Bulli had je geen hotel nodig", ver telt Juntke thuis in Danndorf bij Wolfsburg. Juntke, die 35 jaar in de VW-fa- briek in Wolfsburg werkte, ademt Volkswagen, zoals bijna iedereen hier. Gretig toont hij met zijn vrouw Rita de vakantiekiekjes. Met hun bruine Bulli waren ze op het strand in Zuid-Frankrijk in Prototype van eerste 'Bulli'. 1978. Een rode Bulli komt voorbij, een witte. Wat maakt het busje zo aantrekkelijk? „Het is een ongeloof lijk gevoel. Overal waar je kwam keken de mensen. De Bulli was Woodstock .flower power", zegt Juntke. Langharige wereldverbete raars trokken in de jaren '60 en '70 in bont beschilderde Bulli's langs de westkust van de VS of naar Af ghanistan. Ze zorgden voor een Bulli-cultus die voortduurt. Het klassieke busje 'met het la chende gezicht', dat deze maand zestig jaar geleden in productie werd genomen, begon zijn leven als lastdier. Geestelijk vader is de Nederlandse auto-importeur Ben Pon sr., die in 1947 de eerste schets van de VW-bus tekende. Onder de woorden '750 kilo, het draagver mogen', zette Pon twee dikke stre pen zoals is te zien op een exposi tie over de Bulli in het stadsmu seum van Wolfsburg. In maart 1950 rolden de eerste twee handgemaakte VW Transpor ters, zoals ze officieel werden ge noemd, uit de fabriek. De politie reed erin, de brandweer, de poste rijen. Ambulances en lijkwagens werden ervan gemaakt. Maar de Bulli werd ook steeds meer een ge zinswagen. En een camper, inclu sief keukentje, chemisch toilet, slaapplaatsen. De Transporter wordt nog steeds geproduceerd, maar de nieuwste modellen wek ken weinig nostalgie op. In 1979 tufte Dietholf Juntke in zijn Bulli naar de Noordkaap: 3000 kilometer in zes dagen. „Ik ben in een groot gat in de weg ge reden, maar de as bleef heel", zegt hij trots. Wat hem het meest fasci neert aan het busje? Juntkes ogen glinsteren: „Het diepe gebrom van de watergekoelde boxermotor. Dat is toch betoverend?" Jeruzalem - Het Midden-Oosten Kwartet heeft gisteren met zijn vuist op tafel geslagen en opgeroe pen tot een totale bouwstop in de nederzettingen in bezet Palestijns gebied. De Verenigde Staten, Euro pese Unie, de Verenigde Naties en Rusland vinden dat binnen twee jaar de onderhandelingen over een onafhankelijke Palestijnse Staat af gerond moeten zijn. De vier partijen voerden overleg in Rusland. VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon zei na overleg in Moskou op een persconferentie dat Israël buitenposten die sinds 2001 zijn opgericht, moet ontman telen. Ook moet het land stoppen met huisuitzettingen en het ver woesten van huizen in Arabisch Oost-Jeruzalem. De oproep schaadt volgens Israël juist de kansen op een vredesver drag. „Vrede kan niet kunstmatig worden opgelegd en met een on realistische kalender", aldus de Is raëlische minister Lieberman van Buitenlandse Zaken. „Dit soort ver klaringen schaadt alleen maar de mogelijkheden om tot een ak koord te komen." De Palestijnse Autoriteit reageerde positief, maar wil wel dat het kwar tet een bewakingssysteem creëert om te controleren of Israël zich aan een bouwstop op de Westelij ke Jordaanoever en in Oost-Jeruza- lem houdt. Het vredesproces ligt stil sinds het Israëlische offensief in Gaza eind 2008, begin 2009. Onlangs gingen beide partijen akkoord met indi rect overleg, maar een plan van Is raël om 1.600 huizen in Oost-Jeru- zalem te bouwen, gooide roet in het eten. Israël en VS kregen ruzie, omdat de aankondiging van de bouw werd gedaan toen de Ameri- freetown - Zeker tweehonderd mensen zijn om het leven geko men door een ramp in een goud mijn in het West-Afrikaanse Sierra Leone. Dat hebben de autoriteiten in Sierra Leone gisteren bekendge maakt. Er zou zich een instorting hebben voorgedaan in een twaalf meter diep gat die de mijnwerkers hadden gegraven. Het ongeluk ge beurde in een niet-professioneel geleide mijn in het zuiden van het land, bijna 300 kilometer van de hoofdstad Freetown. Op het moment van de instorting zouden zich ook tieners in het gat hebben bevonden. Ongeveer twintig personen kon den ontsnappen. kaanse vicepresident Biden een be zoek bracht aan Israël. De Israëlische premier Netanyahu is volgende week in de VS. Maan dag spreekt hij minister van Bui tenlandse Zaken Clinton. Er zou ook een ontmoeting met presi dent Obama zijn ingelast. Russische media speculeerden dat Moskou zou hebben aangedron gen op een duidelijk signaal aan Is raël. Daarnaast zou de EU Jeruza lem mede onder druk willen zet ten vanwege de paspoortaffaire in Dubai. Agenten van de Israëlische inlichtingendienst Mossad zouden met onder meer Europese paspoor ten hebben gereisd om in Dubai een Hamaskopstuk te vermoor den, wat Jeruzalem ontkent. Vanuit de Gazastrook vuurden Pa lestijnse extremisten gisteren weer een raket af op Israël. Donderdag kwam een man om bij een aanval. phoenix - 1\vee vrouwen zijn in de Amerikaanse stad Phoenix met honderden bijensteken in kritieke toestand in een ziekenhuis beland nadat ze tijdens een avondwande ling door een zwerm waren aange vallen. Een ooggetuige hoorde de vrouwen gillen en zag ze donder dagavond van boven tot onder be dekt met bijen op straat liggen. Een man die de vrouwen te hulp schoot liep eveneens steken op. NEW DEHLI - Met rode verf hebben demonstranten de ambassade van Myanmar (Birma) in het Indiase New Dehli besmeurd. Op de deur hangt een portret van de juntaleider van Myanmar, gene- ANTWERPEN Agenten van het Antwerpse politie korps zone Grens krijgen twee extra vakantiedagen indien ze een inbreker oppakken. Twee inbre kers leveren vier vakantiedagen op. Dat»heeft de Vlaamse kant Het Laat ste Nieuws gisteren gemeld. Het sys teem is bedacht door de korpschef nadat de regio getroffen werd door een reeks inbraken. Hij hoopt agen ten extra te motiveren. CANBERRA Een 25-jarige man is bij de Australi sche hoofdstad Canberra bewuste loos geslagen door een passerende kangoeroe. Volhens het Australi sche persbureau AAP was de man aan het joggen. Hij herinnert zich weinig van het incident: „Ik keek om en voor het ik wist stompte hij me in het gezicht." De man liep een blauw oog op. raai Than Shwe. De demonstranten gooiden gisteren ook stenen en planken naar de ambassade uit pro test tegen aangekondigde verkiezin gen. Oppositieleidster Aung San Suu Kyi, WENEN Drie toonaangevende Europese or ganisaties op het gebied van men senrechten hebben gisteren ge waarschuwd dat sociale netwerksi tes op internet in toenemende ma te worden gebruikt voor de ver spreiding van racistische en xenofo- be denkbeelden, vooral onder jon geren. Meer of beter onderwijs zou het bewustzijn hierover moeten vergroten. BRUSSEL België heeft zijn militaire missie in Afghanistan verlengd tot eind 2011. De centrumlinkse regering stemde er gisteren mee in de zeshonderd soldaten in het land te houden, na dat de VS hiertoe een verzoek had den gedaan. De Belgische troepen trainen Afghaanse strijdkrachten en beveiligen de vliegvelden van Kabul, Kunduz en Kandahar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8