Zwijmelen met 'ondoden' Krioelende beestjes van heel dichtbij kijktip Vampiers zijn overal. De hype rond de bloeddorstige 'ondoden', ingezet met de op jongeren gerichte Twilight-sage van auteur Stepheny Meyer, heeft de zoveelste impuls gekregen met de tv-serie True blood. Ook boekenuitgevers en modeontwerpers liften mee op het succes. Monique Brandt dook in de wereld van de vampieren. zaterdag, 15.30 uur Anna Paquin en Stephen Moyer spelen de hoofdrollen in True blood, vanaf 29 maart te zien op het digitale kanaal Fox Life. foto's GPD M iljonair worden dankzij een droom. Het overkwam au teur Stepheny Meyer, die in 2003 een heel hoofdstuk droomde van een boek dat haar een paar jaar later schat-hemeltje-rijk zou maken. Van de door haar geschre ven Twilight-sene rond tiener Bel la die verliefd wordt op de onna tuurlijk knappe vampier Edward, werden wereldwijd naar verluidt 80 miljoen exemplaren verkocht. De daaropvolgende speelfilms wa ren al even succesvol. Acteur Ro bert Pattinson, die gestalte geeft aan de bloeddrinkende Edward, kan niet meer over straat vanwege het gevaar van horden tienermeis jes die het op zijn bloed hebben voorzien. Meyer zette een nieuwe trend. In het kielzog van Twilight wordt de consument sindsdien doodge gooid 'met vampierfilms, -boeken en -tv-series. Zelfs in de mode is de vampierlook een feit: ontwer pers als Chanel, Dior en Alexan der McQueen kwamen met model len met het uiterlijk van een ondo de: wasbleke huid, donkerrode of paarse lippen en donkere oogscha duw, ook onder het oog. Uitgeverij Mynx, die de boeken van Meyer in Nederland uitgeeft, bracht een mooie heruitgave uit van de oorspronkelijke Drncula van de Ier Bram Stoker, samen met het eigentijdse vervolg Drncu la de ondode, van de hand van Sto kers nazaat Dacre Stoker en co auteur Ian Holt. „Mensen willen meer dan ooit ontsnappen aan de werkelijkheid", aldus Marc van Bie zen van Mynx. „Daar spelen we op in." Vampieren zijn er voor jong en oud. In de Zweedse film Let the right one in (2008) zagen we hoe het 12-jarige buitenbeentje Oscar een ontroerende vriendschap sluit met een vampiermeisje. Disney Channel had The wizard ofwaverly place, Veronica de films en tv-serie Blade over een groep vampierja gers en op Net 5 loopt op dit mo ment The vampire diaries, een soortgelijk verhaal als Twilight. De nieuwe digitale zender Fox Life be gint op 29 maart met de tweede reeks van True blood, de serie van betaalzender HBO die in Amerika een regelrechte hit is. In het week einde voorafgaand aan de start van serie 2, wordt seizoen 1 in zijn geheel nogmaals uitgezonden. De reeks wordt voorafgegaan door zaterdag 20 maart 2010 een groots vampierbal in de Am sterdamse Stadsschouwburg op 27 maart. Voor volgend jaar staat al weer de film Vamps gepland, een horrorkomedie over twee nieuw bakken vampiers die zich in het New Yorkse uitgaansleven storten. De hoofdrollen worden gespeeld door onder anderen Sigourney Weaver en Alicia Silverstone. True blood-maker Alan Ball (Six feet under, American beautybaseer de zijn serie op de boekenreeks The southern vampire mysteries van Charlaine Harris, een futuristisch verhaal waarin vampiers dankzij de ontwikkeling van synthetisch bloed tussen gewone stervelingen kunnen leven. Actrice Michelle Forbes, die te zien is als een mani pulerend, bloeddorstig monster, was onlangs even in Nederland om de serie te promoten. „Vam piers hebben mensen altijd al ge fascineerd", zegt ze over het suc ces. „Wellicht is dat vanwege de cri sis, oorlog en andere ellende. Men sen willen ontsnappen in de bo vennatuurlijke wereld. Er is duide lijk een wereldwijde behoefte aan dit soort verhalen. Dat zijn van die golfbewegingen." Vampiers zijn een blijvend feno meen, zegt echter Dacre Stoker, een verre achterneef van Bram Sto ker, die oppervampier Graaf Dra- cula ooit bedacht en het, pas na zijn dood, uiterst succesvolle boek over de Balkanbijter schreef „Bram Stoker verzon niet zomaar een mythisch figuur. Hij stelde Dracula samen op basis van oude verhalen, mythen, vertellingen. Die appelleren allemaal aan onze diepste, menselijke angsten voor de duivel, voor ondoden. Tegelij kertijd is er altijd al een fascinatie geweest voor onsterfelijkheid. Vampiers blijven voor eeuwig mooi en jong. Onsterfelijkheid was een ding in alle religies, in alle windstreken. En dat zal het blij ven. Mensen blijven zich afvragen: zou ik mijn ziel verkopen om voor eeuwig jong te kunnen blijven?" Stepheny Meyer maakte vampiers vooral cool onder pubermeisjes, door de subtiele verwerking van een thema als het geworstel met ontluikende seksualiteit. Vampier Edward en Bella hunkeren naar el kaar, maar moeten zich inhouden, omdat hij haar in zijn bovenzinne lijke geestdrift wellicht kwaad zal doen. In eeuwenoude Slavische verhalen zijn de vampiers aanzienlijk min der fijnzinnig. Argeloze reizigers werden aan stukken gescheurd door reusachtige vleermuizen of op mensen lijkende beesten. Ook de vrouwen waren niet mals. De beruchte Hongaarse gravin Eli sabeth Bathory, bijgenaamd de Bloedgravin en tevens de grootste seriemoordenaar uit de geschiede nis, zou meer dan vijfhonderd jon ge meisjes vermoord hebben om in hun bloed te kunnen baden. Dat zou haar schoonheid ten goe de komen. Dacre Stoker laat haar terugkeren in zijn boek Dracula de ondode. Stoker, droogjes: „Het is een eigentijds boek, waarin de kracht van vrouwen niet wordt on derschat." The vampire diaries, morgen (zon dag), Net 5, 23.15 uur. True blood, maandag, Fox Life (di gitaal kanaal te ontvangen via UPC, Ziggo, Cainway en Telenet), 20.30 uur. H MM Kaarten voor het True blood vam pire ball zijn te koop#a www.truebloodtv.nl Reageren? redactie. media@wegenér.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89