binnenland 17 Kwart van homomilitairen blijft in de kast Hollam International zaterdag 20 maart 2010 Amerikaanse Congres-commissie tegenover wie Sheehan zijn opmer kingen had gemaakt, er zelf ondub belzinnig afstand van had geno men. En Balkenende merkte nog op dat de Amerikaanse president Barack Obama in zijn krijgsmacht juist ruimte wil geven aan homo seksuelen. Militairen deden vorig jaar voor het eerst in uniform mee aan de Canal Pride in Amsterdam, tijdens het ho mofeest de Gay Pride. foto Rick Nederstigt/ANP door Geriach Hochstenbach BREDA - 'Don't ask, don't teil'. Wat niet weet, wat niet deert. Dat ada gium hanteert het Amerikaanse le ger sinds begin jaren negentig. De militaire top belooft geen punt te maken van de homoseksuele ge aardheid van een militair, als die zijn of haar seksuele voorkeur maar voor zich houdt. President Barack Obama probeert hier veran dering in te krijgen en hij wil dat homoseksuelen in de strijdkrach ten openlijk voor hun geaardheid uitkomen. Nederland heeeft deze discussie al lang achter de rug. Ongeveer veer tig jaar geleden kende de krijgs macht nog een verbod op homo seksualiteit. Als gevolg van de ver anderende tijdgeest werd in 1974 de ban op homoseksuelen opgehe ven. Ze worden sindsdien be schouwd als werknemers, zoals al le andere groepen in de krijgs macht. Homoseksualiteit is vrijwel geen is sue meer binnen de Nederlandse krijgsmacht. Wim van den Burg, voorzitter van de militaire vak bond AFMP FNV: „Het leger heeft natuurlijk een stoer en mannelijk imago. Maar er zijn binnen defen sie niet meer problemen met ho moseksualiteit dan in andere secto ren van de samenleving. Dat komt stand creëren tussen homo's en henzelf', zegt Peter Kees Hamstra van de Stichting Homoseksualiteit Krijgsmacht. „Zolang die af stand bestaat, zijn wij nodig", ver klaart Hamstra, die net als ande ren het leger een 'afspiegeling van de maatschappij' noemt. „Homo- negativiteit komt overal voor. Maar wat voor homo's geldt, geldt ook voor vrouwen en allochtonen. Die hebben het binnen het leger ook niet altijd even makkelijk." Jan-Willem de Bruin van homobe langenorganisatie COC Nederland is positief over de wijze waarop de fensie met homoseksualiteit om gaat. „Discriminatie van homosek suelen wordt scherp in de gaten ge houden. Wie zich daar schuldig aan maakt, heeft een probleem en riskeert ontslag. Het grootste pro bleem dat wij momenteel constate ren is dat in het leger het woord homo vaak als scheldwoord wordt gebruikt. „Volgens de statistieken is 7 pro cent van de militairen homosek sueel", zegt hoofdredacteur Henk Krol van de Gay Krant. Hij stelt te vreden vast dat het Nederlandse le ger voorop loopt in de wereld als het gaat om de acceptatie van ho moseksuelen. Dat was in de jaren zestig wel anders, zegt hij. „Ik ben afgekeurd omdat ik homoseksueel ben." Henk van den Breemen in 1996. ook doordat zowel militairen uit hogere als lagere rangen hun ho moseksualiteit niet verborgen hou den." Zijn collega Jan Kleian van CNV Acom: „Mij bereiken haast nooit klachten van homo's die op problemen stuiten bij voorbeeld hun carrièregang." Toch blijkt het in de praktijk voor een beroepsmilitair nog steeds niet zo eenvoudig om 'uit de kast' te komen. Het rapport Uniform uit de Kast van het Sociaal Cultureel Planbureau uit 2006 gaf aan dat een kwart van de geënquêteerde homo's niet met zijn geaardheid te koop loopt. „Want er zijn nog steeds mensen in het leger die af Genoemde prijzen zijn vanafpnjzen per persoon en o.b.v. 2 personen, tenzij anders aangegeven. Inclusief vlucht Economy Glass (X/U-klasse), luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, èxcl. andere toeslagen. Ga voor meer. informatie naar he,t reisbureau. Vraag naar.de voorwaarden. Op=Op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. World of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7