Oh nee, een vlek! 29 wonen SS vraag antwoord Let op! Bloed Wijn Top-tien van de vlekken Gras en modder t> Koffie en thee De aardappelen uit de moestuin zitten vol met gaatjes. Een gevolg van ritnaalden, wormpjes. Sommige van mijn rododendrons bloeien prachtig, andere hebben zwarte knoppen. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 20 maart 2010 Voor iedereen die een nieuwe bank of een nieuw tapijt heeft gekocht, is het de grootste angst: vlekken! Maar wie snel en adequaat reageert, maakt goede kans het gevecht te winnen. Hoe? Lees het in dit overzicht van veelvoorkomende, hardnekkige vlekken op gangbare bekledingsstof en tapijt, door Cor-Peter Pasma Of een vlek (helemaal) weg te krijgen is, hangt af van veel factoren. Zo is onder meer van belang op welk materiaal is gevlekt, waarmee precies is gemorst en de versheid/ouderdom van de vlek. Soms staat in de 'gebruiksaanwijzing' van het product waarop is ge morst een methode hoe je vlekken kunt verwijderen. Een telefoontje richting de verkoper of fabrikant van het product kan ook uitkomst bieden, vooral bij vlekken op bijzondere stoffen. Snelheid is geboden. Als het bloed eenmaal is gestold, ontstaat een hardnekkige vlek die zich maar lastig laat verwijderen. Probeer de vlek uit te spoelen met koud of lauw water. Meer is eigenlijk niet nodig. Gebruik geen heet water, omdat dit het stollingsproces alleen maar kan versnellen. Als uitspoelen niet mogelijk is, probeer de vlek dan te verwijderen door met een washand of spons te deppen. Uiteraard wel regelmatig spoelen. Wrijven heeft geen enkele zin, het maakt de vlek bo vendien alleen maar groter. Is de vlek al wat ouder, gebruik dan zowel bij het deppen als het uitspoelen, een oplossing van keukenzout en water. Bij extreem hardnekkige bloedvlekken de vlek een nacht laten weken in de oplossing en daarna deppen. De schrik van elk verjaardagsfeest is het omgevallen glas wijn. Ook vervelend, omdat nagenoeg iedereen de beste tip in huis schijnt te hebben om de vlek te bestrijden. Wat anderen ook zeggen, de bekendste remedie is ook de beste. Of het nu gaat om witte of rode wijn: een beetje zout op de vlek doet wonderen. Laat de vlek zo veel mogelijk in het zout trekken en probeer daarna de vlek met een natte doek verder schoon te deppen. Voor een nog beter resultaat kan het toevoegen van een beetje citroensap aan het water wonderen verrichten. Laat je niet ver leiden tot het verspillen van liters bier om de vlek te bestrijden. Ook het sprenkelen van witte wijn op rode wijn is onverstandig. Andersom is nóg onpraktischer. Het resultaat is dat je een veel grotere vlek hebt. Een pen op zak hebben, kan handig zijn. Maar het wordt vervelend als de pen in de zak stuk gaat of lekt en een vlek op de bank (en in de broek) achterlaat. Het is ook direct een hardnekkige vlek, om dat door de korte droogtijd snel reageren geen zin heeft. Op zich leveren schoonmaakmiddelen als terpentine en/of wasbenzine het gewenste re sultaat, maar de kans bestaat dat deze ook schade toebrengen aan het ta pijt of de bekleding zelf Probeer dit dus altijd eerst uit op klein stukje, liefst op een onzichtbare plek. Citroensap werkt ook, maar denk er dan wel aan dat de behandelde plek goed wordt schoongespoeld. Wie de vlek veilig wil bestrijden, kan het beste met (karne)melk en een keuken rol in de weer. Wees geduldig: de melk moet de vlek eerst 'opeten'. Meer informatie Boek: Alfred M. Jacobsen - Vlekkengids. Uitgegeven en te koop bij de Consumentenbond. Internet: www.omaweetraad.com www.vooroma.nl www.gezinonline.nl/vlekken-verwijderen.htm www.huishoudplaza.nl (zoeken op 'vlekkengids') 1. Bloed 6. Kaarsvet 2. Koffie en thee 7. Chocola 3. Huisdieren 8. Kauwgom 4. Wijnvlekken 9. Inkt 5. Vet 10. Gras en modder Bron: www.jamarhouses.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl e kent ze wel: van die mensen die zonder hun voeten te vegen dolen- 1 thousiast komen binnenstormen. Het gevolg is soms dat gras, mod- 1 der of wat er ook maar onder het schoeisel zit, wordt uitgesmeerd over het tapijt. Modder valt in de meeste gevallen mee. Laten drogen en uitborstelen en eventueel één keer uitspoelen met zeepsop. Gras is vervelender. In kleding biedt groene zeep die direct op de vlek wordt gesmeerd, een aardige oplossing. Maar op tapijt en bekleding helpt boenen nauwelijks. Sterker, het maakt de schade meestal alleen maar er ger. Een oplossing van water met alcohol of zeepwasmiddel en daarna voorzichtig deppen, levert nog het beste resultaat. Beter is het om het be- zoek de voeten te laten vegen. nelheid is hier geboden. Zowel koffie als thee worden hardnekkige vlekken als deze zijn uitgedroogd. Is de vlek 'vers', dan volstaat bij thee lauwwarm water met een beetje citroensap (thee met daarin een schijfje citroen kleurt immers ook licht). Geen citroen bij de hand? Blanke azijn of ammonia kan ook. Test wel eerst op een onopvallende plaats of het tapijt of de bekleding niet verkleurt. Voor koffie is gewoon water genoeg. Wanneer de vlekken zijn uitgedroogd, kun je de plekken eerst inwrijven met glycerine. Dit lost de bruine kleur op en maakt de vlek 'zacht'. Hetzelfde resultaat kun je bereiken door een papje van heet water met keukenzout te maken. Breng dit aan op de vlek, laat een uur tje intrekken, veeg dan op en dep na met een natte doek. n door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Piepers met wormpjes, dat klinkt niet bijzonder eetlustopwekkend. Daarom wil lezer M. Bredouw er ook graag vanaf. Daarbij heeft hij advies van deskundige Romke van de Kaa nodig. 'Tijdens het rooien van de aardappelen - het is de soort Premiere - in mijn moestuin, ontdek te ik dat bijna elke aardappel volzat met gaatjes. Bij navraag bleken die van wormen te zijn, genaamd ritnaal den. Ze zitten als eitjes in de grond en komen dan massaal uit. Is er iets tegen te doen?' „De ritnaald of koperworm is de lar ve van een kniptor, een onbedui dend bruin kevertje", weet Van de Kaa. „De biologische bestrijding er van staat nog in de kinderschoenen, maar er worden goede resulaten be reikt met afrikaantjes, die tussen de aardappelen worden gezaaid. Ook is het misschien mogelijk een paar jaar alleen maar afrikaantjes te zaaien, totdat de ritnaalden verdwe nen zijn. Bovendien helpt het de aardappelen vroeg te rooien, nog voordat het loof is afgestorven." Lezer H. Esveld maakt zich zorgen over zijn rododendrons. Vaker dan hem lief is, ziet hij tussen de prach tig bloeiende bloemen ook volgroei de, zwarte knoppen. 'Wat is er aan de hand', vraagt Esveld zich af. 'De planten krijgen speciale rododen- dronmest en ik hark veenturf in. Zou drastisch terugsnoeien helpen?' „De laatste jaren worden veel rodo dendrons bezocht door cicaden: in secten die een schimmel versprei den die ervoor zorgt dat de bloem knoppen bruin en later zwart wor den", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Spuiten heeft weinig zin en tot nu toe is er geen bestrijdings middel gevonden voor deze nieuwe plaag die van zuid naar noord over ons land schuift. Verwijderen van aangetaste knoppen helpt wel iets. Hard terugsnoeien betekent geen bruine knoppen, maar ook geen bloeiende bloemen. Misschien dat de cicaden teleurgesteld afdruipen, omdat er geen bloemknoppen zijn om te besmetten. In dat geval zou snoeien het overwegen waard zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79