u van doorbreken 27 wonen Spaarpot voor vruchten wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 20 maart 2010 ook in Nederland te verkrijgen is (via www.magicboiler.com). Kost prijs: maar liefst 9.995 euro. De andere op dit moment beschik bare hre-ketel is van Baxia. Dit be drijf levert echter voornamelijk aan de vakman, waardoor het na genoeg onmogelijk is een exacte prijs van het apparaat te verkrij gen: 'prijs op aanvraag bij dealers'. Overigens is Baxia op dit moment wel de enige fabrikant die een hre-ketel biedt waarmee de koper in aanmerking komt voor een sub sidie van maximaal 4.000 euro. Dat de prijzen zo hoog zijn, heeft alles te maken met de kinderschoe nen waar de hre-markt op dit mo ment nog in staat. Fabrikanten zijn druk bezig productielijnen op te zetten. Dick Tommei, voorzitter van de Stichting Slim met Gas, ver wacht dat de uiteindelijke prijs van een hre-ketel zo'n 6.000 euro zal zijn. Met subsidie denkt hij uit te komen op een aanschafprijs van 4.500 euro. GasTerra, die momen teel een proefin het oosten van het land uitvoert, denkt dat de prijs (inclusief subsidie) uiteinde lijk zo'n 1.500 tot 2.000 euro hoger zal zijn dan die van een gewone hr-ketel. De besparing op de ener gienota moet er uiteindelijk voor zorgen dat deze extra investering in vijfjaar wordt terugverdiend. Fabrikant Daalderop, die ook hoopt zijn ketel eind 2010 te kun nen introduceren, denkt een goed kopere variant te hebben ontwik keld. Daalderop maakt als enige ge bruik van zogenoemde ORC-tech- niek (een soort stoommachine) in plaats van een Stirlingmotor. Deze techniek wordt op grote schaal in de tuinbouw toegepast en is daar door toegankelijker. Hoe dan ook: het is verstandig nog even te wachten met de aan schaf van een hre-ketel. De keuze is nog beperkt en hoe de subsidie regeling precies gaat werken, is ook nog niet helemaal duidelijk. Zo staat er bijvoorbeeld in de voor waarden dat de subsidie alleen geldt voor huizen die na 1 januari 2008 zijn opgeleverd. Het pro bleem met dit soort huizen is ech ter dat deze zó goed geïsoleerd zijn, dat een gemiddeld gezin met 800 kuub aan gas het hele jaar wel door kan komen. Dat terwijl juist bij hre-ketels een gasverbruik van minimaal r.600 kubieke meter no dig is om binnen een redelijke ter mijn de investering terug te verdie nen. Een huishouden dat minder gas verstookt, wekt met zijn hre-ketel te weinig elektriciteit op om het prijsverschil met een hr-ke- tel te rechtvaardigen. De branche zelf blijft onvermin derd optimistisch. Tijdens een con gres eind vorig jaar daagde Hans van der Vlist, secretaris-generaal van het ministerie van VROM, ke telfabrikanten, energiebedrijven en woningcorporaties uit samen de grootschalige introductie van de energiezuinige ketel mogelijk te maken. „Meer dan 100.000 hre-ke tels in de volgende kabinetsperio de moet haalbaar zijn", aldus Van der Vlist. Hans Overdiep van Gas Terra nam de uitdaging niet direct aan. „Maar het enthousiasme voor de nieuwe ketel is groot en de oor spronkelijke doelstelling van één miljoen hre-ketels in 2020 is zeker haalbaar", stelde Overdiep. Wel voegde hij eraan toe dat grootscha lige introductie van de hre-ketel zonder overheidsbemoeienis voor alsnog moeilijk is. Laten wij daar dan maar opwachten. www.miniwkk.info www.slimmetgas.nl www.duurzaamthuis.nl www.senternovem.nl/ duurzamewarmte (subsidie) Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: de rumtopf. door Jan van Muilem Rumtopf? Die heeft al in de rubriek gestaan! Niet? Oh, dacht ik. Het is een soort bowl, hè? Komt uit Duitsland, dat weet ik zeker. Zie hier: een korte weergave van conversa ties met een paar collega's en vrienden. Meteen een goeie aanleiding wat onvolkomenheden rond dit, door lezeres Tanya Mater genonimeerde keu- kenlijk weg te nemen. Om te beginnen bij de eerste vraag: gaat de rumtopf op herhaling in deze rubriek? Zeker niet. Zijn bijna- naamgenoot de römertopf, 'het traditionele huwelijks cadeau', is enkele weken geleden op deze plek door de mangel gehaald. Werd door de liefhebber niet ge waardeerd, staat me bij. Want de pot schijnt in decem ber tal van kerstpakketten te hebben opgeleukt. Hele maal hot dus, volgens de fans. Dat onze oosterburen een paar pakhuizen hebben uitgeruimd, daar een sta pel ondefinieerbare potten aantroffen en die later aan hun koopjeszieke westerburen als Sonderangebot: supergeile römertöpfe hebben verkocht, klinkt mij net zo aannemelijk in de oren. Römertopf en rumtopf worden vaker met elkaar ver ward, lees ik op culi-sites. Terwijl ze toch van elkaar verschillen als Wilders en Cohen. De platte römertopf is een poreuze stoofpot voor in de oven waarmee op een gezonde manier voedsel kan worden gegaard. De hogere rumtopf is gemaakt van niet-poreus aardewerk. Het is een verzamelfles voor aller hande seizoensvruchten, 'neergevlijd op een bedje van sterke rum'. Ook ge zond? Mwah. Bij gebruik met mate, zou ik zeggen. Maar geldt dat niet voor alles? Feitelijk is de rumtopf, die volgens een Belgische kenner overigens niet van Duitse maar van Caribische oor sprong is, een spaarpot. Al naargelang het seizoen te bieden heeft, vul je hem met vers fruit en - bij voorkeur 54 procent! - (witte) rum. Zo begin je in juni met aardbeien. De maanden er op voeg je aalbessen, bosbessen, perzi ken, meloenen, frambozen, pruimen, pe ren en druiven toe. Pas in december, op de middag van eerste kerstdag, mag het eerste glaasje uit de fles worden gesnoept, zo schrijft de traditie voor. Op tweede kerstdag nog één. Wie dan nog over heeft, mag de pot op nieuwjaarsdag tot de bodem leegmaken. Maar zó ver komt het meestal niet. Weet ook Tanya Mater, eigenaar van het exemplaar dat op de foto bij deze rubriek schittert. In 1976 kochten zij en haar man, twee Hagenaars, een dijkhuisje op het Zeeuwse platteland. Met eigen grond en fruit in de moestuin. „Al gauw schafte ik een rumtopf aan waar we jaren lang plezier van hadden. De zwaar alcoholische vruch ten gingen op zondagavond over het ijs, heerlijk. Maar zoals dat met alles gaat, op een dag komt de klad erin en stond de rumtopf leeg op het aanrecht." Met 52 kerst(zon)dagen in een jaar is dat geen verras sing. Daar kan geen moestuin tegenop. Toch treurde Mater niet al te lang om die lege fles: haar rumtopf werd omgeschoold. „We kregen twee dochters die het hele jaar door wensen hadden. Maar op het moment dat ze jarig waren of Sinterklaas kwam, wisten ze niets te verzinnen. Toen werd de rumtopf omgetoverd in wenspot. Zodra iemand een wens had, werd dat op een papiertje geschreven en in de rumtopf gegooid." De dochters hebben het ouderlijk huis inmiddels verla ten. De rumtopf staat in een hoekje op zolder te wach ten op betere tijden. Mater: „Maar onze oudste doch ter heeft sinds kort een volkstuintje, dus wie weet..." Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl Proefopstelling van een hre-ketel. foto's PR --^£^7 Bij hre-ketels worden warmte en elektriciteit tegelijk opgewekt met zo min mogelijk energiever lies. In een gemiddelde woning in Nederland produceert een hre-ke tel jaarlijks ongeveer 2.500 kilo wattuur (kWh) elektriciteit. Dit le vert een afname van C02-uit- stoot van ongeveer 1.000 kilo op. Dat is een besparing van bijna 20 procent. Het verminderen van C02-uitstoot is belangrijk omdat een toename van C02 de opwar ming van de aarde (broeikasef fect) versterkt. In geld komt de besparing uit op ongeveer 300 eu ro per jaar. Besparing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77