1 ST I Hre-ketel op punt wonenió !D U Sneeuwklokjes (II) V Leuke poten Zaterdag 20 maart 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Calanthus nivalis Scharlockii. foto Romke van de Kaa z O m 7n Vorige week heb ik al over sneeuwklokjes geschreven, maar doordat het nog even koud is gebleven, zijn die nog niet uit gebloeid. Dus nog maar eens op her haling, ook omdat ik per e-mail de vraag binnenkreeg: 'Waarom doen sneeuwklokjes het overal, zelfs in de berm van de weg, en bij mij niet?' De vragensteller, uit Heeten, mailt: 'Wij stoppen al jarenlang bolletjes in de grond, maar het resultaat is hier en daar een enkel zielig klokje'. Hij verstrekt verder geen gegevens over grondsoort en standplaats, dus voor mij is het gokken. Ik denk dat de vra gensteller minstens twee handicaps heeft, te beginnen met zijn woonplaats. Heeten ligt in Salland, een mooie streek, daar niet van, maar waarschijnlijk staan de zielige klokjes op zand. Dat is niet ideaal voor sneeuwklokjes, die van vochthoudende grond houden. Verbeter de grond met bladaarde en compost, is mijn eerste advies. Ten tweede komen we er steeds meer achter dat veel planten samenleven met bodemschimmels. De schimmels leveren de plant mineralen. Ook het sneeuwklokje is zo'n plant. Daarom worden sneeuwklokjes steeds vaker als bloeiende plant ver handeld in plaats van als droog bolletje. Met de grond die aan de wortels blijft hangen, krijg je tege lijk die bodemschimmels mee. Koop dus bloeiende of net uitgebloeide sneeuwklokjes. Of vraag een polletje aan vrienden bij wie de sneeuwklokjes het wél doen. Plant ze dan in vochthoudende grond. Geef op zure zandgrond ook nog wat extra kalk. Er is natuurlijk een mogelijkheid dat de vragenstel ler geen bollen van het gewone sneeuwklokje, Ga- i lanthus nivalis, heeft gekocht, maar van een andere soort. Galanthus nivalis, het sneeuwklokje dat in ons land is verwilderd, is voor beginners de beste. Binnen die soort vind je variaties. Zo zie je 'groenpunters' in de kop van Noord-Holland: sneeuwklokjes met aan het bloemblad een groene punt. Een andere groenpunter is Ga lanthus nivalis Scharlockii, twee eeuwen geleden door een Duitse apotheker - Herr Scharlock - gevonden is in het dal van de Nahe. Het sneeuwklokje van Scharlock heeft niet al leen groene puntjes aan de bloembladen, maar ook twee groene schutbladen die als ezelsoren boven de bloem staan. Ooit ben ik met een aantal Duitse sneeuwklokjesgekken te ruggegaan naar de plaats waar Scharlock zijn sneeuwklokje vond. We overnachtten in een burcht bovenop een berg. Toen we daar 's avonds arriveerden, zag ik in het licht van de koplampen van de auto dat de kasteeltuin vol stond met sneeuwklokjes en winteraconieten. Dat beloofde wat. Maar toen we de volgende ochtend naar buiten stapten, lag er minstens 20 centimeter sneeuw. Het werd een hilarische dag: twintig volwassenen op hun knieën in de sneeuw op zoek naar een sneeuwklokje met ezelsoren. Wat zit er in de hre-ketel? De Duitse ontwerpers Christoph Mannchen en Ruby Piterek (sa men Chris&Ruby) hebben iets nieuws bedacht: Chair Personali ty Socks, sokken voor stoelpo ten. De Chair Personality Socks zijn volgens het Berlijnse duo niet al leen 'gewone sokjes die de vloer tegen krassen beschermen', maar ze helpen ook 'de conversatie gaande te houden' en 'saaie ruim tes gezelliger te maken'. De stoel- sokjes worden per 4 geleverd (via www.charlesandmarie.com/ chair-personality-socks), kosten 14 euro en zijn verkrijgbaar in di verse dessins. Op de site van het duo (www.chris-ruby.de) staan voorbeelden van sokjes met ruit- motief (in grijs en roze), streep jes en in tennisuitvoering. De sokken zijn 15 centimeter lang en passen volgens de makers per fect om stoelpoten met een dia meter van 11 tot 13,5 centimeter. Met een grootse reclamecampagne kondigde Essent de komst van de nieuwste cv-ketel ruim een jaar geleden aan: met de hre-ketel kun je energie opwekken terwijl je warm water gebruikt of de verwarming aanzet. Dankzij een letterlijk eeuwenoude uitvinding kan dat een besparing van 20 procent op je energierekening opleveren, door Cor-Peter Pasma Essent was begin bvorig jaar rijkelijk vroeg met de aankondiging van de hre-ketel. Testfases wor den nu pas afgerond, de ketels zijn duur en de keuze is be perkt. Nog wel. Wie de techniek van de nieuwste cv-ketels bekijkt, vraagt zich af waarom er niemand eerder op dit idee is gekomen. De bekende ver warmingstechniek uit de normale hr-ketel wordt namelijk gekoppeld aan die van een Stirlingmotor. Ooit ontwikkeld en bedacht door Robert Stirling aan het begin van de negentiende eeuw om de stoommachine te vervangen. Het principe van de Stirlingmotor is simpel. Gas dat wordt ver warmd, zet uit en wanneer het wordt gekoeld, krimpt het weer. Wanneer je dit in één cilinder doet, kun je een zuiger dankzij het drukverschil heen en weer laten bewegen. Het is deze motor die in de nieuwste ketels een dynamo aandrijft waarmee elektriciteit wordt opgewekt. Dankzij deze toe voeging wordt de energie die wordt gebruikt om een huis te ver warmen veel efficiënter gebruikt. Uit de eerste testen met hre-ketels is gebleken dat besparingen van 20 procent op de energierekening mo gelijk moeten zijn. Desondanks zijn de echte milieufanaten niet al lemaal even enthousiast. Belang rijkste punt is dat een hre-ketel (iets) meer gas gebruikt dan een normale hr-ketel. Maar de optimis ten die echt ver in de toekomst kij ken, werpen tegen dat ooit biogas ons aardgas zal gaan vervangen. Overigens heeft dit alles niets te maken met de reden waarom een brede introductie van deze nieuw ste ketels op zich laat wachten. Fa brikanten als Vaillant, Nefit en Re- meha testen op dit moment voor namelijk de duurzaam- en be trouwbaarheid van de techniek. Dat onderzoek heeft simpelweg tijd nodig. Om diezelfde reden liet de Consumentenbond deze nieuw ste ketels nog buiten de cv-ketel- test van 2009. Wel heeft bijvoor beeld Remeha laten weten dat er geen noemenswaardige proble men zijn. De fabrikant hoopt in april de eerste exemplaren op de markt te hebben. Het is de ver wachting dat alle grote merken dit jaar een hre-ketel introduceren. Wie zolang niet wil wachten, zal moeten beginnen met het internet af te struinen en vooral: diep in de buidel moeten tasten. Zo heeft het Nieuw-Zeelandse Whispergen al langer een ketel op de markt die Gasbrandinstallatie. Stirlingmotor (geïntegreerd). De plaatsing onder d< zorgt voor een efficiënt gebruik van de warmte. We gebruikt om te koelen. Dit water, dat door de gasbr, is opgewarmd, wordt uiteraard ook weer gebruikt. Waterunit. Regelt de verdeling van het water, zowel de radiatoren, warmwaterkranen als naar de Stirling Dynamo en elektrische installatie. Hier wordt dus de feitelijke energie opgewekt. Aan- en afvoer van water uit de ketel. Het binnenwerk van de Whispergen. Hoewel elke ketel er uiteraard een beetje anders uitziet, is de werking nagenoeg hetzelfde. Met name aan de distributie van het water wordt in hre-ketels hogere eisen gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76