'Oud-generaal, en dat is maar goed ook' 61 binnenland 'Jonge automobilisten Politie zoekt persoon met blijven hardleers' raar loopje Marine door voorraad te ruimen bommen heen 3*4*5 april Middeleeuws dorpje gevonden Weekend van Wrakstuk schip Barentsz gevonden zaterdag 20 maart 2010 Eensgezind maakt Neder land gehakt van de Ameri kaanse oud-generaal Shee- han. Die beweerde dat de val van Srebrenica mede is te wijten aan homo's in het Nederlandse leger. Is de Amerikaanse gepensio neerde generaal John J. Shee- han zelf homoseksueel? Inter- net-encyclopedie Wikipedia beweerde gisterochtend eventjes van wel. De oud-Navo-comman- dant had donderdag op een hoor zitting in Washington gezegd dat de aanwezigheid van homoseksue len in de Nederlandse krijgsmacht mede de oorzaak was van de val van Srebrenica in 1995 en de daar op volgende massamoord op bijna achtduizend moslims. De Engelstalige versie van Wikipe- dia wist te melden dat Sheehan zelf al in 1988 uit de kast gekomen was. In een televisieshow zou hij onthuld hebben dat hij biseksueel was, later zou hij toegeven dat hij homoseksueel was. De alinea over Sheehans seksuele voorkeur was natuurlijk een ver zinsel en dan ook al gauw weer uit Wikipedia geschrapt. Wat overbleef was een karren vracht aan reacties uit Nederland, waaruit bleek dat ons land wel de gelijk nog tot vormen van eensge zindheid in staat is. Tot op het hoogste diplomatieke niveau werd in hoogst ondiplomatieke taal ge hakt gemaakt van de oud-gene raal. Premier Jan Peter Balkenende noemde diens uitlatingen 'schan delijk, onbestaanbaar en beneden alle peil'. Demissionair minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken probeerde er nog een schepje bovenop te doen en begon een tirade met woorden als 'stui tend' en 'alle perken te buiten', om te eindigen met: „Dit is een oud-generaal en dat is maar goed DEN HAAG - Jongeren met een rijbe wijs zouden- veel meer rijervaring moeten opdoen in veilige situaties voor ze volwaardig aan het verkeer kunnen deelnemen. Zo'n 'veilige situatie' zou kunnen bestaan uit begeleiding door een ervaren chauffeur en verboden op vervoer van leeftijdsgenoten en 's nachts rijden. Die aanbeveling doet onderzoeker Saskia de Craen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat. De Craen promoveerde deze week aan de TU Delft op een studie naar het leergedrag van jonge auto mobilisten. Jongeren met twee jaar rijervaring blijken in die periode nauwelijks te hebben bijgeleerd hoe ze risico's beter moeten inschatten. Ze zijn handiger met schakelen, rem en gaspedaal, maar gaan nog even hard de bocht in als toen ze net hun rijbewijs hadden. Ze over schatten hun eigen rijkwaliteiten, meent De Craen. „Mijn idee was dat ze na twee jaar wel hadden geleerd hoe slecht ze AMSTERDAM - Nederlandse weten schappers hebben in een museum in Sint Petersburg een wrakstuk van vier bij één meter gevonden, dat hoogstwaarschijnlijk afkomstig is van het schip waarmee ontdek kingsreiziger Willem Barentsz in situaties inschatten en daar ook naar zouden handelen. Jongeren zijn vaak betrokken bij een eenzij dig ongeval, bijvoorbeeld omdat ze veel te hard een bocht ingaan. Dat soort risico-inschattingen bleek ondanks twee jaar ervaring niet veranderd." De Craen volgde twee jaar lang 509 jonge (18 tot 24 jaar) en 179 oudere (tot 50 jaar) automobilis ten. Daaruit kwam naar voren dat een betere risico-inschatting onge vallen zou kunnen voorkomen. Zo'n 20 procent van de verkeersdo den valt bij ongelukken waarbij jonge bestuurders betrokken zijn. De Craen constateerde ook dat jon ge mannen vaker betrokken zijn bij ongevallen dan vrouwen. De onderzoeker toont zich een voorstander van de plannen om al op 17-jarige leeftijd te beginnen met rijden. Een proef daarmee be gint eind dit jaar. „Het vergroot de ervaring. De plannen zijn nu dat het alleen onder begeleiding mag van iemand met minstens tien jaar ervaring, die nooit zware ver keersovertredingen heeft begaan. Dat lijkt me goed." 1596 strandde op Nova Zembla. Dat meldt Benno van Tilburg van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurbezit en Monumenten in Lelystad. Hij presenteerde gisteren zijn bevindingen op een erfgoed congres in Amsterdam. VEENDAM - De politie zoekt een persoon met een raar loopje in ver band met de brand op maandag 8 maart in Veendam waarbij een brandweerman omkwam. De politie plaatste YouTube (www.youtube.com/politiegrn) een filmpje van een persoon die na de eerste brand in de Kerk straat in de buurt liep. Volgens de politie is het niet te zien of het om een man of een vrouw gaat. „Op vallend is dat er sprake is van een DEN HAAG - De Koninklijke Marine is gisteren voor het eerst sinds vijf jaar door de voorraad gemelde bommen en mijnen heen die op de Noordzee moeten worden ge ruimd. Donderdag werd het 601ste explosief geruimd door de mijnen- jager Hr. Ms. Maassluis. Dat heeft Defensie gisteren gemeld. Dat betekent niet dat alle daar ge dumpte explosieven uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog nu weg zijn. Naar schatting van Defensie liggen er nog 10.000 tot 300.000 oude bommen op de relatief ondie pe zeebodem. Tijdens oorlog dumpten Duitsers, Engelsen en Amerikanen onder weg terug, naar de basis hun explo sieve lading in de Noordzee, wan neer ze die over hadden na een bombardement. Zeeland lag in de aanvliegroute van bases in het zui den van Engeland. Die zone werd gek loopje", zegt woordvoerder Anthony Hogeveen. De persoon is na de brand door bewakingscame ra's gefilmd. Woensdag deed de politie een ge- tuigenoproep. Twee jongemannen die 8 maart in alle vroegte op een winkeldak in de Kerkstraat zijn ge zien worden gezocht. „Daar kwa men veel reacties op binnen", zegt Hogeveen die er niet meer over kan of wil zeggen. Veel Veendam- mers melden zich voor het oprich- daardoor rijkelijk bedeeld met af- dankers. Een woordvoerster van de marine gaat ervan uit dat vissers snel weer met meldingen komen, als zij bij voorbeeld explosieven in hun net ten vinden. „Het was een aardige mijlpaal voor de marine om de tel ler een keer op nul te krijgen", zei ze. Wekelijks komen er volgens haar vier tot vijf meldingen bin nen. De vissers moeten de explo sieven laten liggen, waarna de ma rine in actie komt. Vooral de vis sersboot De Morgenster uit Den Helder is volgens de woordvoer ster een actieve melder. Defensie begon de operatie nadat op 6 april 2005 drie opvarenden van een visserskotter waren omge komen toen een opgeviste vlieg tuigbom op het dek ontplofte. On der de slachtoffers was ook een veertigjarige man uit Arnemuiden. ten van een burgerwacht „Hun na men worden genoteerd. Verder gaan we nog niet op de verzoeken in", zegt een gemeentewoordvoer der. Het centrum wordt 's nachts bewaakt door tientallen agenten, stadswachten en beveiligers. Don derdagnacht was het weer raak. Bij een huis in de wijk Sorghvliet gin gen een auto en een carport in vlammen op. Het dak van de wo ning vatte ook vlam, evenals de au to en het schuurtje van de buren. OTTERLO - Archeologen hebben naar eigen zeggen een spectaculai re vondst gedaan. Onder een hei develd van Nationaal Park De Ho ge Veluwe zijn restanten van het dorp Reemst tevoorschijn geko men. De restanten dateren uit de periode 900 tot 1200 na Christus. De Hoge Veluwe stond tot nu be kend als een plek zonder archeolo gische waarde. www.lecollectionneur.nl ook." Zijn collega Eimert van Mid delkoop (Defensie) was het kortst, maar niet minder duidelijk. „Schandelijk en een militair on waardig. Ik wil er verder geen woord meer aan vuilmaken." Tijdens de hoorzitting zei Shee han zich te baseren op uitspraken van de toenmalige chef Defensie staf, generaal Henk van den Bree- men. Deze noemt dat 'volstrekte onzin'. Van den Breemen zegt de mening van Sheehan over de rol van ho moseksuelen bij de val van Srebre nica niet te delen en ook nooit iets dergelijks te hebben gezegd. Alle overige reacties, van militaire vak bonden en oud-topmilitairen tot politieke partij en homo-organisa ties, waren van hetzelfde laken een pak. Krijgt dit muisje nog een staartje? Ach nee. Minister Verhagen: „Dit was zo min dat ik het zelfs niet als een belediging kan opvatten." Hij wees erop dat de voorzitter van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6