Europa's mooiste wegen liggen in Noord-Ierland i9 reizen U In het noorden van Noord-Ierland, tussen Cushendun en Portrush, liggen twee van Europa's mooiste wegen. Alexander Reeuwijk verkende Torr road en een deel van de Causeway coastal route. Zaterdag 20 maart 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 Dublin In één van de negen valleien van de Noord-Ierse streek Antrim ligt Cushendun, aan de monding van het riviertje de Dun. Een klein dorpje met nog geen vierhonderd inwo ners, een oude, stenen brug en huisjes die nagenoeg allemaal in het bezit zijn van de National Trust (de Noord-Ierse Monumen tenzorg). Langs de kust staat een rij statige huizen. Hun witgewas sen muren steken fel af tegen het groen van de velden en de ber gen. Van hieruit wil ik naar Ballycastle reizen, een historisch stadje, spec taculair gelegen aan de Ierse Zee. Je kunt er wandelend naar toe via de Ulster way of binnendoor rij dend met de auto, over de snel weg. Maar de leukste en tevens onbekendste mogelijkheid is de Torr road, een weggetje dat zich voornamelijk laat leiden door het grillige verloop van de kustlijn. Direct buiten de dorpsgrens slin gert de smalle weg in een aantal haarspeldbochten steil omhoog. Bovenop de klif is het uitzicht weergaloos. De Ierse zee is kalm en de lucht is helder en fris. Enke le stapelwolken hangen boven de eilandjes. De witte huisjes aan de haven van Cushendun schitteren in de warme ochtendzon. De pasgeboren lammetjes darte len om elkaar heen en maken ra re, ogenschijnlijk ongecontroleer de sprongetjes. De boerderijen en cottages zijn bijna allemaal even mooi onderhouden. In het voor jaar staan de tuinen prachtig in bloei. Wie zien weelderige rodo dendrons, aan de wilde fuchsia's hangen dieppaarse kelkjes, de brem is bijna oker. De roze en witte bloemen van de meidoorn verspreiden een zachte, zoete bloesemgeur. Kenners zeggen dat de honing die in deze tijd van het jaar wordt gewonnen de lekkerste is die er bestaat. Zacht, bloemig en vol van smaak. Vanaf de klif volgt de door hagen omzoomde Torr road de kustlijn. Via Torr head, een strategische landtong met uitkijkpost over de Ierse Zee, rijd ik naar Murlough bay. Dit gebied geldt als een van de spectaculairste van Noord-Ier land. De meanderende weg voert dwars door het diepgroene land schap, geordend door eeuwenou de stenen muurtjes van soms wel een meter hoog. Eenmaal bij Murlough blijken de kliffen zo steil en het landschap zo onherbergzaam dat het niet mogelijk is helemaal naar bene den te rijden. Maar vanaf een par keerplaats is een aantal prachtige wandelingen uitgezet. De langste en spectaculairste route voert he lemaal naar Fair head, ten noor den van Murlough bay. Een pitti ge wandeling, maar de inspannin gen zijn de moeite meer dan waard: smalle paadjes, absolute rust en prachtige vergezichten tot aan de Arran eilanden, Rathlin Is land en de Schotse Mull of Kinty- re. Bovenop Fair head, ruim 200 me ter boven het wateroppervlak, tuur ik langs de steile klif naar be neden, waar het water kolkt, zuigt en trekt. Levensgevaarlijke stromingen maken dit stuk van de Ierse Zee voor schepen zeer lastig te navigeren, getuige de vele scheepswrakken die op de zeebo dem liggen. Na een volle dag rijden en wande len, arriveer ik in Ballycastle, het eindstation van de Torr road. Het is een plaatsje met tal van leuke restaurants, pubs en bed and breakfasts. Mijn bed and break fast ligt aan de kust, waar de Ierse Zee en Adantische Oceaan samen komen. De volgende ochtend ver trek ik vanuit Ballycastle over de Causeway coastal route naar Noord-Ierland's grootste toeris tenattractie: de Giant's causeway. Die kwalificatie is meer dan te recht. De meer dan 38.000 zeshoe kige basalten kolommen, die ten gevolge van geologische oerkrach ten zijn ontstaan, doen denken aan door de natuur gevormde ka thedralen en kastelen. Het is zo le vensecht dat de Spaanse armada ooit de pilaren bombardeerde in de veronderstelling een vijande lijk fort aan te vallen. Ik klim en klauter over de hoogste kolom men, terwijl golven oceaanwater wit schuimend tegen de pilaren onder mijn voeten slaan. Het vervolg van de Causeway coastal route naar Portrush voert langs een reeks gehuchten, ver weerde kerkhoven met Keltische kruizen en kasteelruïnes, vaak ge legen op dramatische locaties, zo als Dunluce castle. In de meeste gevallen hoort bij de kastelen een even zo dramatische legende. Langs de chique Royal Golfclub Portrush rijd ik het gelijknamige dorp binnen. Dit is het vakantie oord van veel Noord-Ieren met een prachtig breed strand aan de Atlantische Oceaan en tal van pubs waarjish and chips wordt ge serveerd. Die zoutzure, vette hap is de perfecte manier om dit weekeinde af te sluiten. Na een Iers biertje waad ik nog even door de oceaan voordat ik tot mijn spijt moet terugrijden naar Belfast voor de vlucht naar huis. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl IERLAND kan in twee of drie dagen worden gedaan, maar ook in één dag zon der te wandelen. Behalve deze tour is er veel meer te doen in dit stukje Noord-Ierland. Vogelliefhebbers kunnen naar de grote kolonies papegaaiduikers, al ken en zeekoeten op Rathlin Island. Voor golfers zijn er de banen van Ballycastle en Portrush. Liefhebbers van Ierse whisky kunnen een rondleiding te krij gen in 's werelds oudste whisky- stokerij Bushmills in het gelijkna mige plaatsje. Voor meer informatie zie www.visitbritain.nl Zoek onder bestemmingen Noord-Ierland en Causeway-Coast-and-Glens. Easyjet vliegt dagelijks van Schip hol naar Belfast. Alle grote autover huurbedrijven hebben een vesti ging op de luchthaven van Belfast. Het is ongeveer anderhalf uur rij den naar de noordelijke kustplaat sen. De Causeway coastal route is 128 kilometer lang. De beste reis tijd is voorjaar en zomer. De route

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69