Afrika 15 reizen oiMr- reizen@wegener.nl |jjj| 024-3650360 Zaterdag 20 maart 2010 Ghana parel in se Ashantivolk. Midden in de stad bij het Manhyia-paleis komt regel matig de Council of Chiefs bijeen. Dat is de vergadering van dorps hoofden. Elk dorp heeft zo'n hoofd, dat officieel weliswaar een symbolische functie heeft, maar in de praktijk de baas in zijn dorp is en geschillen beslecht. De bijeen komst van de Council heeft vooral symbolische waarde. In vergelijking met Kumasi is de hoofdstad Accra een stuk rustiger. Er valt niet zoveel te bekijken, maar wat niet ongezien mag blij ven, zijn de Kwame Nkrumah Memorial Gardens. Een ruim, goed onderhouden park, waarin de nagedachtenis aan Kwame Nkrumah levend wordt gehouden. Hij was de man die in 1957 de on afhankelijkheid van Ghana uitriep na tientallen jaren Brits koloniaal bestuur. Ondanks het feit dat hij in 1966, na jaren wanbestuur, door een militaire coup van zijn troon werd gestoten, wordt hij als Gha na's eerste president nog steeds geëerd. Kwame Nkrumah heeft een mau soleum en een groot, gouden standbeeld. Tijdens de coup werd elders in het park het hoofd van een kleiner standbeeld van Nkru mah afgehakt. Iets wat de Hollan ders in 1838 al eens deden bij Ba- du Bonsu II, de toenmalige koning van Ahanta. Maar dat was geen standbeeld (zie kader elders op de ze pagina). De tijden van politieke instabiliteit zijn echter voorbij. Het land kent een democratisch gekozen rege ring. Dat was dan ook de reden waarom Barack Obama afgelopen zomer op staatsbezoek ging. Gha na is een voorbeeld voor andere Afrikaanse landen. Billboards waar op de Amerikaanse president sa men met zijn Ghanese collega staat, vind je nog steeds overal. De Ghanezen zijn duidelijk trots op de eer die hen ten deel viel. Er is nog een aanrader in Accra. De Artists Alliance Gallery. Een fris, modern museum, dat in geen enkele wereldstad zou misstaan. Het herbergt een collectie Ghane se kunst, vooral schilderijen, die fascineren door hun uitbundige kleuren en vaak vrolijke inkijkjes in het dagelijks leven. Voor andere toeristische attracties in de buurt van Accra naar de kust, naar Cape Coast. Aan de Cape Coast vind je de im posante Elminakastelen met de 42 forten, die eeuwenlang voor sla venhandel gebruikt werden. Het ït&M - - \v Een vriendelijke straatverkoper in Accra. foto's Rob de Vries fort St. George is een van de kaste len, die in de vijftiende eeuw door de Portugezen gebouwd werden. De Nederlanders namen later de zaak over om er vanaf 1637 de sla venhandel te bedrijven. Naar schat ting 2 miljoen Ghanezen werden weggesleurd van huis en haard. Voordat ze aan boord van een schip gingen, werden ze opgeslo ten in het fort. De gids die je voor gaat van de ene donkere kerker naar de andere, vertelt zijn verhaal sober, maar het is weerzinwek kend en beschamend. Als je even later over de met een rij kanonnen bezette borstwering van het fort kijkt, zie je frisgeverf- de vissersbootjes die vanaf het strand de zee worden ingeduwd voor de visvangst. Verder landinwaarts kun je kennis maken met Ghanees handwerk. Handsnijwerk in Ahwiaa, handbe- drukte stoffen in Ntonso en gewe ven Kentestoffen in Adanwomase. De afstanden in Ghana zijn groot en de wegen over het algemeen slecht. We moeten een dag uittrek ken om bij een volgende attractie te komen: het Cacao Research In stituut. Daar kun je zien hoe cacao (het belangrijkste exportproduct van Ghana) wordt verbouwd. In Bunsu is het Arboreteum, een bomentuin. Ook hier is overal kleur, vrolijkheid en een brede glimlach. De Ghanezen staan be kend als het vriendelijkste, meest gastvrije volk van Afrika en ze doen er alles aan, hoe arm ze vaak ook zijn, om die reputatie waar te maken. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Voor een bezoek aan Ghana heb je een paspoort nodig dat nog zes maanden geldig is, een visum en een vaccinatiebewijs tegen gele koorts. Zorg ook voor medicijnen die beschermen tegen malaria. De voertaal is Engels, de Ghanese munt is de cedi (1 euro 2 cedi). - Er zijn nauwelijks pinautomaten, dus neem euro's, dollars of traveler cheques mee. Je kunt wisselen bij een Forex-kantoor. Reizen in Ghana is goedkoop: een prima maaltijd in ben restaurant kost zo'n 4 euro. Ghana kent weinig criminaliteit. Goede reisgidsen zijn de Engelstalige Bradt (www.bradtguides.com), Ervaar Ghana van E. van Dijk en G. van Heusden (www.coolywooly.nl) en Te gast in Ghana van Suzanne Heuts (www.tegastin.nl). ghana.startpagina.nl www.tou ri n ggh a n a .co m www.lonelyplanet.com/ghana www.artistsallianz.com Het hoofd van Badu Bonsu II In 1838 doodde de koning van de Ghanese Ahanta-stam, Badu Bonsu II, twee Nederlandse gezanten. Hij werd door zijn eigen volk uitgeleverd aan de Nederlandse machthebbers. De ko ning werd opgehangen en zijn hoofd -A-'. ging op sterk water naar Nederland, waar het sindsdien werd bewaard in het Leids Universitair Medisch Centrum. Schrijver Arthur Japin ontdekte het koningshoofd tijdens onderzoek voor zijn boek De zwarte met het witte hart. Hij lichtte in 2008 de Ghanese president Kufour in. Ghana vroeg Nederland om teruggave van het hoofd zodat de ko ning eindelijk rust zou vinden. In juli 2009 kreeg Ghana het hoofd terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65