reizen 4 Oude schoenen rc? I Ze proberen hun reisge noot te waarschuwen. Die zwaait lachend terug. Ghana is een democratische parel op een continent vol ellende. Maar Ghana heeft meer te bieden. Rob de Vries bezocht een land vol kleur en vrolijkheid, muziek en dans en flora en fauna. Zaterdag 20 maart 2010 reizen@wegener.nl p 024-3650360 1 - '"i I r zijn maar weinig plaatsen in de wereld waar je zo - rH lekker wakker wordt als aan de Copacabana van Rio i de Janeiro. De zon strijkt langs de Avenida Atlantica, joggers trippelen over de stoep die zo kenmerkend is be straat in wit-zwart golvende kinderkopjes. Het strand is nog min of meer verlaten. Een schone nieuwe dag begint opdeCopa. Aan het ene einde van de Avenida ligt die typische berg, 'het suikerbrood'. Aan het andere eind is weinig spectacu lairs te zien. Of het moet het gedenkteken zijn dat de men- sen eert die betrokken waren bij de aanleg van het huidige O strand. Want de Copa was ooit een tweebaansweg aan zee. 5 Dat dat nu anders is, komt niet in de laatste plaats door een ondernemende baggeraar uit Nederland. Zijn naam staat op een bescheiden plaatsje gebeiteld in dat gedenkteken. Hij valt mij meteen op. De man heet Boltje. Baggeraar Bol- tje. Het moet een machtig gevoel zijn de aanleg van het be roemdste strand van de wereld op je palmares te hebben. Het onzichtbare, magnetische veld dat rond de Copacabana hangt, begint te trekken. Het strand, het strand, kom naar het strand. Verzet is zinloos. De voorbereidingen beginnen. Het strand van Rio kan namelijk niet zomaar, onbevangen worden bezocht. Wie er een lekker dagje op z'n Zandvoorts van wil maken, krijgt zonder twijfel rap de kous op de kop. Een rugzakje met strandspulletjes, zonnebril, portemon- naie en mobiele telefoon? Vergeet het maar. Rio is naast adembenemend, magisch en oogverblindend immers ook misdadig, onbetrouwbaar en genadeloos. De sloppenwijken waar de armsten der armen onderdak hebben gevonden schuren tegen de rijke Copacabana aan als twee tieners op een schoolfeest. Dat moet wel regelmatig misgaan. Kapitaal krachtige bezoekers mogen zich in de regel overal in de we reld verheugen op de belangstelling van lokale onvermogen- den, maar in Rio is de kans op een confrontatie wel erg groot. Dit dient de bezoeker altijd in het achter hoofd te houden, ook op het strand. De maximale uitrusting van de badgast moet zich dan ook beper ken tot zwembroek en handdoek. Het is inderdaad gênant. In badkostuum de lift naar beneden, de drukke lobby door en dan blootsvoets de vierbaans boulevard over. Alsof je naakt op een terras zit. Maar het is niet anders. Voor de lunch gaat alles goed, maar als ik 's mid dags nog een uurtje wil bakken, hou ik per ongeluk mijn schoenen aan. Fout. Ik besef het pas wanneer ik al lekker aan de waterkant lig. Nou ja, oude sneakers, maat 46, wie wil die nou? Er is veel te zien op het strand. Bijzonder vermakelijk zijn de confrontaties tussen mens en branding. De golven varië ren erg in formaat. Vaak zijn het middelgrote krullen die schuimend het strand oprollen. Fijn om doorheen te dui ken. Om de paar minuten verschijnt er een kwaadaardiger variant. Een mini-tsunami die niet geheel gevaarloos is. De zwemmer die dit niet in de gaten heeft, kan onaangenaam worden verrast. Een man op leeftijd geniet van het frisse water. Met zijn rug naar de golven beschouwt hij tevreden het strand. Zich onbewust van de killerwave die achter hem komt aanrollen. Zijn vrienden op het veilige strand zien het wel. Druk gebarend proberen zij hun reisgenoot te waarschuwen. Die zwaait lachend terug. Om meteen daar na verzwolgen te worden door het beukende water. Als hij bovenkomt, heeft hij geen zwembroek meer aan en ook de zonnebril is verdwenen. Wankelend probeert hij zijn waar digheid te hervinden. Dit valt niet mee in z'n blote kont. Het hilarische gelach van de vrienden helpt ook niet. Door al die afleiding heb ook ik niets in de gaten. Ineens klinkt gerinkel van sleutels, heel dichtbij. Na een paar secon den dringt het tot me door. Te dichtbij. Ik draai me om en zie twintig meter verderop een man rennen. Een keurige man die net nog rustig achter me zat. Waarom heeft die man zo'n haast, vraag ik me af? Even later zie ik het. Waar zijn mijn schoenen? Als ik verwonderd naar een buurman kijk, knikt deze mij vriendelijk toe en wijst naar de bijna verdwenen hardloper. De dief! Tja, ik had het kunnen we ten. Teveel spullen meegenomen naar het strand. Berus tend in mijn tegenslag drink ik eerst een caipirinha, de op maat naar de aanschaf van nieuwe schoenen. Alleen weet ik dan nog niet hoe moeilijk het is om hier iets in maat 46 te vinden. Er staan kleine zweetdrup peltjes op haar voor hoofd en neus. Essie Ala- jere Mensch, een door gaans opgewekte studen te uit Accra, is licht in paniek. Ze bevindt zich op een klein, houten platformpje hoog boven de grond. Boven de boomtoppen van het Ka- kum National Park, dat op enkele tientallen kilometers van de Gha- nese hoofdstad Accra ligt. De attractie van het park (350 vier kante kilometer groot) is de Cano py Walkway, een wandeling over 7 touwbruggen hoog boven het tro pisch woud. Zo'n touwbrug wie belt. Essie heeft er één achter de Leden van het Centrum voor Nationale Cultuur dansen in Kumasi. BURKINA FASO rug, maar nog zes te gaan. Wandelen boven het regenwoud is een populaire toeristische attractie in Ghana. Dit West-Afrikaanse land heette ooit Goudkust. Het land werd aanvankelijk gezien als een leverancier van goud. Maar de Nederlandse koopvaarders ontdek ten in de zeventiende eeuw een nog veel kostbaarder product: de slavenhandel. Toen die lucratieve activiteit in de negentiende eeuw werd verboden, raakte het land in de vergetelheid. Vandaag de dag kennen veel Nederlanders Ghana een klein beetje dankzij Arthur Japins roman De zwarte met het witte hart. Daarin worden de lotge vallen beschreven van twee Ghane- se prinsjes die in 1837 aan de Ne derlandse koning Willem I wer den geschonken. Ghana is een land dat al op het eer ste gezicht bijzondere trekjes heeft. Zo wordt er praktisch niet gerookt. Niet omdat daar strenge regels voor bestaan, maar gewoon omdat de gemiddelde Ghanees ro ken not done vindt. In een stad als Accra, met zo'n twee miljoen in woners een mierennest waarin het verkeer om de haverklap stilstaat, zijn er opvallend weinig fietsen. Ie dereen neemt de Trotro, het busje dat je voor weinig geld naar een volgend station brengt. Maar de Trotro vertrekt pas als hij vol, góed vol, is. De Ghanees leeft op straat. Vrou wen, maar ook mannen gaan in kleurige gewaden gekleed. Het be zoek aan de grote markt in Accra of Kumasi is een spannend, onver getelijk avontuur. De Kejetia Mar ket in Kumasi is het grootst, met een totale oppervlakte van zo'n vijftien voetbalvelden. Onder de met al dan niet verroeste golfpla ten bedekte daken van de kraam pjes is van alles te koop: fruit, groente, kleding, vis, vlees, spullen voor het huishouden, geitjes. Je kunt het zo gek niet bedenken of het wordt aangeboden. Ie hebt Ghana niet echt bezocht als je niet een paar uurtjes op zo'n markt, waar afdingen volstrekt gebruike lijk is, hebt doorgebracht. Kumasi is de hoofdstad van de re gio Ashanti, het land van het trot- AFRIKA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64