PZC 'Denk eerst aan de slachtoffers' Seksueel misbruik in kerk Buitenlandse student Instellingen buigen is geen feestbeest zich over bezuiniging Spoeddebat ziekenhuizen Agent bekent moord Milly OM eist vrijspraak Lucia de B. Bloederig protest Thailand 12 zaterdag 20 maart 2010 IN BEELD Schrijver José Hennekam heeft, naar eigen zeggen, 'een aantal afschuwelijke weken achter de rug'. Verschillende media wil den hem interviewen over zijn nieuwste boek, Pater Noster, en de trau matische jeugdervaringen die daaraan ten grondslag lagen. Het geeft de lezer een beeld van het leven in een katholiek inter naat van vroeger en toont hoe het moge lijk was dat kindermisbruik daar binnen sloop. De pijnlijke herinneringen die Hen- Van de Vlissingse schrijver José Hennekam kwam woensdag Pater Noster uit, een boek over zijn tijd in het internaat en het klein seminarie, waar hij als jongen slachtoffer van misbruik werd. Uitgevers wezen het manuscript eerder af, vanwege de harde inhoud. De Engelse vertaling is nu bijna af, aan een Duitse vertaling wordt gewerkt. www.josehennekam.com door Ondine van der Vleuten nekam met het boek van zich afhad wil len schrijven, bleken nog lang niet ver werkt te zijn. Over het bezoek van RTL Nieuws, dat de schrijver in zijn tweede huis in Spanje opzocht, schrijft hij op zijn weblog: „Tijdens het interview kwam de herinnering en de pijn als een mokerslag op me neer. Het was alsof ik weer ver kracht werd. Slapeloze nachten, geen zin in eten meer, vaak als een onaanspreekba re zombie door het huis dwalend, na het interview beheersten de gebeurtenissen van vroeger heel mijn leven." Hennekam vindt dat nu verkeerde priori teiten gesteld worden. „Als er een aardbe ving is, kijk je éérst wat de slachtoffers no dig hebben; daarna kun je onderzoeken hoe het kwam en hoe het in de toekomst voorkomen kan worden. Voor de men sen in nood moet nu éérst een steunpunt komen. Er zijn slachtoffers die financiële genoegdoening willen. Bisschop De Kor te zei in Nova dat de slachtoffers daar niet op zitten te wachten. Hoe weet hij dat? Mij is bijvoorbeeld niets gevraagd. Andere slachtoffers hebben een confron tatie met de dader nodig om het af te slui ten. Weer anderen willen alleen hun ver haal kwijt." Als zij geholpen zijn, vindt Hennekam, kan onderzocht worden 'hoe het moge lijk is geweest dat de Nederlandse rege ring heeft toegestaan dat er binnen de staat een organisatie bestond die zijn ei gen wetten en eigen rechtspraak kon uit oefenen en seksuele misbruikmisdadigers aan vervolging door justitie kon onttrek ken.' Hennekam pleit ervoor op het op te richten 'Steunpunt Misbruik' namen te publiceren van internaten waarvan mel dingen zijn binnengekomen. „Het weten dat je niet de enige bent geweest op jouw school kan je helpen die stap te nemen." Wat Hennekam betreft, is het verhaal nu klaar. „Ik heb mijn verhaal verteld om aan dacht te vragen voor het verhaal. Nu wil ik vooral weer rust, en schrijven." José Hennekam: „De media die alleen op sensatie uit waren, heb ik afgewezen. reacties: 617 Cohen zou een goede premier zijn eens oneens _J 37% MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Automobilist (33) overlijdt bij ongeval Wolphaartsdijk 2. Verdachte heeft moord Milly toegegeven 3. Vrouw overlijdt door koolmo noxidevergiftiging IN BINNEN-EN BUITENLAND 'Het Openbaar Ministerie heeft niets geleerd. Blijft in het eigen gelijk geloven. Vergeet menselijkheid te tonen.' Wiskundige Richard Gill hekelt houding OM inzake Lucia de B. Internationale studenten die aan de Hogeschool Zeeland studeren, komen weinig in aanraking met Nederlandse studenten. Veel buitenlandse studen ten wonen op kamers en Zeeuwen nog bij hun ouders. Maar het is ook zo dat Nederlandse studenten graag stappen. Chinezen doen liever dingen samen, zoals voor elkaar koken. De provincie wil 4,2 miloen euro be zuinigen en heeft instellingen die meer dan een ton subsidie ontvangen met 20 procent gekort. Tussen de ge troffen instellingen, zoals Zeeuwse Bi bliotheek, Scoop en het Zeeuws Mu seum, wordt nu druk overlegd. Ze be kijken of ze samen besparingen kun nen vinden. De Tweede Kamer hield- dinsdag een spoeddebat over de fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen. Op Walcheren moet een klein volwaardig zieken huis blijven, maar wat kan daar wel en waar voor moet je naar het zie kenhuis in Goes? Demis sionair minister Klink be slist volgende week. Een 26-jarige agent van het korps Rotter dam-Rijnmond heeft dinsdag bekend de 12-jarige Milly Boele uit Dordrecht te heb ben vermoord. Hij woonde twee huizen verderop. Haar lichaam werd gevonden in zijn tuin. Zij was een week spoorloos. De politie kreeg veel kritiek op het onderzoek. Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vrijspraak geëist tegen voormalig verpleeg kundige Lucia de B., die tot levenslang was veroordeeld voor moord op zeven zieken huispatiënten en drie moordpogingen. Het hof in Arnhem herziet de zaak op last van de Hoge Raad en doet op 14 april uitspraak. Tienduizenden in het rood geklede aanhan gers van oud-premier Thaksin Shinawatra van Thailand eisen in Bangkok dat verkie zingen worden uitgeschreven. Emmers bloed, dat zij zelf hadden afgestaan, werd uitgegoten over straat, als symbolisch offer om hun eis kracht bij te zetten. Het eerste praktijkexamen voor bromfietsers wordt in Middelburg gehouden. In Zierlkzee wordt gestreden om de titel beste bolusbakker van Zeeland. H'MJiu.i.wrrrm Loting om de Borsele Sloepoort Cup in Heinkens- zand met Danny Blind. DONDERDAG 25 MAART De rechtbank doet uitspraak in de rechtszaak over Check point Terneuzen. VRIJDAG 26 MAART De Nationale Opera van Mol davië speelt La Traviata in het Terneuzense Scheldetheater. ZATERDAG 27 MAART In Philippine wordt het start schot gegeven voor de Om loop van de Braakman. VIDEO VAN DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60