binnenland 15 PW wil de lusten, niet de lasten in zaak Milly Hurtigruten PIANO'S Nieuwe partij: 'Geen slaaf meer van de staat' BBI Travel Politie ziet extra toe na onrust in Veenendaal ACUSTICA ngs de Noorse kust zaterdag 20 maart 2010 veenendaal - De gemeente Vee nendaal zet dit weekeinde extra toezicht in om de veiligheid in het centrum te garanderen. Dat heeft burgemeester Ties Elzen- ga gisteren bekendgemaakt tijdens een persconferentie. De gemeente doet dit na drie gro ve berovingen in het vorige week einde. Daarbij werden twee slacht offers ontkleed, werd een van de slachtoffers op het spoor gelegd en een ander belandde in het zieken huis. Volgens de politie zijn er signalen dat mensen dit weekeinde 'het recht in eigen handen zouden wil len nemen' als reactie op de ge beurtenissen. „Daar houden we wel rekening mee", lichtte politiechef Gerda van Leeuwen toe. Volgens de politie zouden sinds november vorig jaar beduidend meer overvallen heb ben plaatsgevonden in de Utrecht se plaats. Burgemeester Elzenga maakt zich ernstig zorgen om de veiligheid in zijn gemeente. Hij ontkende giste ren dat hij gezegd zou hebben dat Veenendalers 's nachts niet meer alleen over straat kunnen. „Ik vind dat jongeren in heel Nederland be ter niet 's nachts alleen op pad moeten gaan", zei hij. De politie heeft inmiddels enkele tientallen tips binnengekregen over de zaak. Er zijn nog geen ver dachten opgepakt. CEDOOCSTEUN Wilders ziet heil in minderheidskabinet door Sandra Donker en Hanneke Keultjes Ze is hét voorbeeld voor Wilders. Pia Kjaersgaard van de Deense Volkspar tij drukt met een streng asiel- en immigratiebeleid al tien jaar een ferm stempel op de Deen se politiek. Zonder dat ze ooit in het kabinet heeft gezeten. Zoge noemde gedoogsteun aan een cen trum-rechts Deens minderheidska binet is haar geheim. PW-leider Geert Wilders flirt ook met dat idee: wel de lusten, niet de lasten. In Nederland komt het zelden voor, maar in theorie is het mogelijk: een minderheidskabinet dat met de steun van een opposi tiepartij regeert. Zo'n ongebruike lijke constructie kan in beeld ko men als na de verkiezingen geen meerderheidscoalitie tot stand kan komen. Het huidige politieke land schap is zo versnipperd dat dit niet uitgesloten is. Mochten bijvoor beeld de ruziemakers PvdA en CDA onder geen beding samen willen, dan kan een meerderheids kabinet een hele opgave worden. Voor Wilders gloort dan het 'Deense model'. Het liefst zou hij premier worden, maar anders is ge doogsteun aan een kabinet met CDA en WD wat hem betreft een optie. Hij sprak er al eens over met Kjaersgaard. „Vanuit zijn perspectief is het be grijpelijk", zegt politicoloog Sarah de Lange. Ze onderzocht regerings deelname van rechts-populisten in vijf Europese landen. „Via gedoog steun kan een partij het beleid be ter beïnvloeden dan vanuit de coa litie. Dat komt omdat een fractie het kabinet kan chanteren: wij stemmen alleen in als er meer geld komt voor dit of dat." Bovendien, zegt ze, hoeft Wilders zo geen ministers te leveren. „Als 'steunpartij' kan je tegen gevestig de partijen ingaan. Het is een hele strategische keuze. En Wilders is nu de grootste strateeg." Precies dat maakt het voor CDA en WD onaantrekkelijk om in te stemmen met zo'n constructie. „We sluiten niets uit, maar de voordelen ervan ontgaan mij", zegt WD-campagneleider Stef Blok. „Als er geen vergaande af spraken gemaakt kunnen worden met de partij die gedoogsteun le vert, wordt het heel moeilijk." Niet wenselijk, en zeker niet tij dens de economische crisis, oor deelt CDA-Kamerlid Jan Schinkels- hoek. „Met gedoogsteun creëer je een labiele situatie." Politicoloog Hans Vollaard van de Universiteit Leiden ziet voordelen in gedoogsteun. Het kan de macht van het parlement, die aan het af brokkelen is, vergroten. „Er moet steeds naar een parle mentaire meerderheid worden ge zocht." 'Onbestaanbaar' Premier Balkenende vindt de recen te opmerkingen van PW-leider Wil ders over de Turkse premier Erdo- gan 'onbestaanbaar'. Onlangs noemde Wilders Erdogan een 'to tal freak'. „Als dit de stijl van opere ren van Nederland is, krijgen we grote problemen", aldus Balkenen de gisteren. gebied van milieuvriendelijke daken, energiezuinige verlichting en de digi talisering van hun kerkdiensten. foto Marcel Antonisse/ANP de rechter-commissaris onderzoek laten instellen naar zijn psychische gesteldheid. Justitie wil niet zeggen hoe Milly precies is gedood en welke gebeur tenissen hebben geleid tot haar dood. Afgelopen woensdag is er sectie verricht op het lichaam van het meisje. Justitie heeft het lichaam woensdag al vrijgegeven aan haar familie, aldus een woord voerster. Nog altijd is onduidelijk of Milly seksueel is misbruikt. In het belang van het onderzoek doet het OM geen mededelingen over de sectie. Het stoffelijk overschot van het meisje werd dinsdag ge vonden in de achtertuin van de buurman. Ze werd sinds vorige week woensdag vermist. Velen van de duizenden deelne mers aan de stille tocht droegen ro ze ballonnen en roze strikjes, de lievelingskleur van Milly. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Partij voor de mens en alle overige aardbewo ners, uit Sluiskil is één van de 61 partijen die willen meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen. Het verkiezingsprogramma moet worden gezien als een wetsvoor stel, zegt lijsttrekker Roy Springint- veld. Volgens de gegevens van de Kamer van Koophandel is hij in 1974 geboren in Terneuzen. „We stellen voor dat iedereen overeen- Voor 'n advies op maat Korlc Huifakkerstraat 2. Breda - 076 560 24 23 komt om op een andere manier te gaan leven." De partij staat 'voor een op grond stoffen en middelen gebaseerde economie eh maatschappij'. Het gedachtegoed gaat ervan uit dat 'de regering de bank is' en niet an dersom. De PvdM gaat uit van een basis werkweek van 20 uur. Alle rekenin gen voor basisvoorzieningen wor den door de belastingdienst inge houden op het loon. Is het maand inkomen niet genoeg om voor de basisvoorzieningen te betalen, dan wordt het loon aangevuld tot het wettelijk minimum nettoloon van 500 euro per maand. „Werkloos heidsuitkeringen schaffen we af, want die zijn niet meer nodig. Ie mand die niet werkt, heeft geen geld. Mensen zijn niet langer meer slaaf van de staat." www.onvermijdelijk.nl Een reis met Hurtigruten is een onver getelijke ervaring, een unieke manier om Noorwegen te bereizen. Niet voor niets is de oude postroute langs de Noorse kust tegenwoordig bekend onder de titel "de mooiste zeereis ter wereld"... Lentevoordeel bij Hurtigruten 12-daagse zeereis, incl. vlucht vanaf Amsterdam, hut aan boord en volpension Binnenhut vanaf 01 nov-31 dec €1743' 15 sep-31 okt 1892' 01 aug-14 sep €2650 01 jun-31 jul 2861 Buitenhut vanaf 01 nov-31 dec €1915' 15 sep-31 Okt €2064' 01 aug-14 sep €3153 01 jun-31 jul €3351 geen tcestog 1-pers.hut: Boek voor 31 maart 2010 en ontvang 10% lentekorting op bovenstaande reissommen (Geldig \oor vertrek t/m 31 dec 2010) Voor boekingen: Groningen Airport telefoon (+31-0)50-3136000 www.demooistezeereis.nl 'Bezoek uitskstend op afspraak HURTIGRUTEn Preferred Sales Agent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5