9 spectrum 00 5' o> 3 c c _N Qtq cu 3 HBBMWp Zaterdag 20 maart 2010 D e laatste lichting Nederlandse militairen is deze week in Uruzgan aangekomen. Om de twee weken mailt sergeant Kjeld uit Vlissingen PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleu ten over zijn ervaringen in Tarin Kowt (TK of Kamp Holland), waar hij leiding geeft aan zeven man. Belangrijkste taak is het opsporen van IED's ('bermbommen'). Sergeant Kjeld houdt ook contact met andere Zeeuwen in TK en kamp Deh Rawod, verderop. Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: maandag 15 maart 2010 Aan: kjeld@uruzgan.af Onderwerp: First contact Hey Kjeld! Hoe is het, daar in Uruzgan? Warm, droog en stoffig, veronderstel ik. Hoe ziet de plek eruit waar je de ko mende zes maanden bivakkeert? Heb je als groepscommandant meer privacy of privileges dan een ander, een extra luxe tent of meer mogelijkheden om te internetten of ben je gewoon one of the boys Het zal nog wel even duren voor je weer eens een bioscoopje kan pikken, maar dan moet je zeker 'The Hurt Locker' gaan zien. Ga ik ook doen. De film heeft zes Oscars gewonnen en voor zover ik begrijp, gaat het om de belevenis sen van militairen in Irak die precies doen wat jouw team doet: explosieven opsporen. Ze moeten het vertrouwen van de lokale bevol king winnen, omdat dat bruikbare tips kan ople veren, maar tegelijk altijd wantrouwend en op passend blijven. Heel dubbel dus. Lopen er in jullie kamp ook Afghanen rond of is dat alleen toegankelijk voor militairen? Het familiedrama in Zierikzee, in het laatste weekeinde dat jij nog in Zeeland was, heb ik heel intens meebeleefd. Ik had dat weekeinde coördinatiedienst en was voortdurend in con tact met de collega's die vanuit Zierikzee ver slag deden. Een collega vroeg toen of het me niet raakte, omdat ik heel zakelijk aan het rege len was. Ja, het raakte me, maar er moesten din gen geregeld worden, dus dat deed ik. Maar die nacht reed ik in mijn dromen met levenlo ze lichamen rond, op de fiets vastgesjord en in de auto, op zoek naar hulp. Hulp waarbij? Geen idee. Maar het had me duidelijk wél geraakt. Ik vertel dit omdat ik me afvraag hoe jullie daar omgaan met heftige gebeurtenissen. Vangen jullie elkaar op, of is er meer een houding van 'echte mannen huilen niet'? Groetjes vanuit een (soms) heerlijk zonnig Vlisssingen. Ik ruik de lente al! Ondine Van: kjeld@uruzgan.af Verzonden: woensdag 17 maart 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: eindelijk vertrokken Salaam aleikum Ondine! Jemig, wat was het zwaar afscheid te nemen. Ik riep altijd dat ik er niet zo'n moeite mee had, maar de realiteit is keihard. Op het vliegveld lopen de emo ties hoog op. Voor het eerst zie ik mijn opa huilen. Mijn moeder probeert door haar tranen heen nog een beetje te lachen. Als laatste neem ik afscheid van Clari, mijn grote liefde, steun en toeverlaat, mijn alles. Een liefdevolle knuf fel, met moeite krijg ik „Luff yoe" uit mijn dichtgeknepen keel. Een laatste zwaai, ik zie nog net een handkus voor ik achter de matglazen ruit verdwijn. Nu sta ik er alleen voor, vanaf hier moet ik het zelf doen. Nadat ik mijn plekje gevonden heb in het vliegtuig leun ik tegen het raam. De tranen komen weer. Ik probeer ze zo onopvallend mogelijk te laten lopen. Man, dit is het moeilijkste afscheid wat ik ooit heb gehad. Na 6 uur 20 minuten vliegen wordt de landing in Mirage ingezet. Mirage is voch tig warm, benauwd en drukkend. We krijgen onze wapens, scherfvest en helm en moeten overpakken op een ander vliegtuig, een Hercules van de Canadezen. Na lang wachten krijgen we het sein GO en stappen we in het vliegtuig. Hang- stoeltjes van stof en plastic, nul beenruimte. Dit belooft een leuke vlucht te wor den. Drieënhalf uur later komen we aan in Kandahar Airfield. We kunnen even wat slaap pakken. Om 05.30 uur lokale tijd kruip ik in mijn krakende en piepen de bed. Een paar uur later worden we opgehaald voor de laatste vlucht, eindbe stemming Tarin Kowt. Op het vliegveld van Tarin Kowt kijk ik mijn ogen uit. Wat een hitte, wat een landschap, wat een droogte. We krijgen tijdelijke slaapplaatsen aangewezen in een lange, grote tent. Onze vaste slaapplaatsen worden nu namelijk nog bezet door de mensen die wij gaan af lossen. De komende paar da gen staat in het teken van wennen aan de hitte en om geving en het overnemen van de spullen. Ik heb stie kem al gekeken waar ik straks kom te liggen. Geen driesterrenhotel, maar het kan er mee door. Ik deel de kamer met een andere groepscommandant en zijn plaatsvervanger. Met zijn drieën op een vierpersoons- kamer; dat is niet verkeerd. De andere jongens hebben die luxe niet. Het eten is hier uitstekend, ruime keuze en goed van kwaliteit. Overal staan koelkasten met koud water en zakjes aanmaaklimonade zijn er in overvloed. Bij elke maaltijd krijg je één blikje fris, wil je meer dan kuh je terecht in de kleine 'supermarktjes' op het kamp. Er is genoeg te doen: fitness, sport, oe fenen op de schietbaan. Er zijn ontspanningsruimtes met internet en telefoon, bellen naar Nederland is gratis. Het is nu nog te vroeg om je te kunnen vertellen hoe ik zal reageren als we iets schokkends meemaken. Hopelijk gebeurt er niets. Maar als het toch gebeurt: ik geloof niet in 'stoere jongens huilen niet'. Ik ben een gevoelsmens en durf m'n tranen te laten zien. Als ik de tranen over het afscheid weer voel opkomen, laat ik ze maar gewoon gaan. Ook ik ben een mens. De 'eetzaal' in Tarin Kowt. foto Ministerie van Defensie Grtzzz, Kjeld anp bron reuters Nederlandse bases nb: Afghaanse overheid rekent district Gitab sinds 2006 tot Uruzgan "T AFGHANISTAN 'Kabul 200km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57